Wyszukaj produkt

Somavert

Pegvisomant

inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
25 mg
30 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx-z
CHB
19833,66
(1)
bezpł.
Somavert
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
20 mg
30 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx-z
CHB
15866,93
(1)
bezpł.
Somavert
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
15 mg
30 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx-z
CHB
11900,20
(1)
bezpł.
Somavert
inj. [prosz.+ rozp. do przyg. roztw.]
10 mg
30 amp.-strzyk.
Iniekcje
Rx-z
CHB
7933,46
(1)
bezpł.

Somavert - szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Somavert (pegwisomant) jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z akromegalią, u których:

  • Reakcja na leczenie operacyjne i/lub radioterapię była niewystarczająca
  • Odpowiednie leczenie analogami somatostatyny nie powodowało normalizacji stężenia IGF-I
  • Wystąpiła nietolerancja terapii analogami somatostatyny

Lek stanowi więc opcję terapeutyczną dla pacjentów, u których standardowe metody leczenia akromegalii okazały się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania.

Dawkowanie i sposób podawania

Etap leczenia Dawka Sposób podania
Dawka nasycająca 80 mg Podskórnie, pod nadzorem lekarza
Dawka podtrzymująca 10 mg raz na dobę Podskórnie
Maksymalna dawka dobowa 30 mg Podskórnie

Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie na podstawie stężenia IGF-I w surowicy, mierzonego co 4-6 tygodni. Dawkę można zwiększać o 5 mg/dobę, aby utrzymać stężenie IGF-I w zakresie właściwym dla wieku pacjenta i uzyskać optymalną odpowiedź terapeutyczną.

Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest ocena parametrów czynności wątroby (AlAT, AspAT, bilirubina całkowita, fosfataza alkaliczna). Szczegółowe zalecenia dotyczące monitorowania tych parametrów w trakcie terapii znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Pegwisomant należy podawać codziennie we wstrzyknięciach podskórnych, zmieniając miejsce iniekcji w celu zapobiegania lipohipertrofii. Instrukcja dotycząca rekonstytucji leku przed podaniem znajduje się w ChPL.

Przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania pegwisomantu jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Monitorowanie rozrostu guza przysadki

Pegwisomant nie zmniejsza rozmiarów guza przysadki wydzielającego hormon wzrostu. Wszyscy pacjenci z guzem przysadki powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą w czasie leczenia, aby zaobserwować ewentualny rozrost guza mogący prowadzić do poważnych powikłań (np. ograniczenia pola widzenia).

Leczenie pegwisomantem może prowadzić do obniżenia stężenia hormonu wzrostu, mimo obserwowanych podwyższonych jego wartości w badaniach laboratoryjnych. Kluczowe znaczenie ma monitorowanie stężenia IGF-I i utrzymywanie go w zakresie odpowiednim do wieku pacjenta poprzez dostosowywanie dawki leku.

Monitorowanie czynności wątroby

Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest oznaczenie wyjściowych wartości parametrów czynności wątroby (AlAT, AspAT, bilirubina całkowita, fosfataza alkaliczna). U pacjentów ze zwiększonymi wartościami AlAT i AspAT oraz leczonych wcześniej analogami somatostatyny należy wykluczyć choroby przebiegające z zastojem żółci. Szczegółowe zalecenia dotyczące monitorowania parametrów wątrobowych w trakcie leczenia znajdują się w ChPL.

Ryzyko hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą

U pacjentów z cukrzycą leczonych insuliną lub doustnymi lekami hipoglikemizującymi stosowanie pegwisomantu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia hipoglikemii. W tej grupie pacjentów może być konieczne zmniejszenie dawek leków przeciwcukrzycowych.

Płodność

Obniżenie stężenia IGF-I w wyniku leczenia może prowadzić do zwiększenia płodności u pacjentek. Należy zalecić stosowanie odpowiedniej metody antykoncepcji w razie potrzeby.

Nie zaleca się stosowania pegwisomantu w czasie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania leku do mleka kobiecego, dlatego nie należy stosować go u kobiet karmiących piersią.

Warto zapamiętać
  • Pegwisomant jest antagonistą receptora hormonu wzrostu, stosowanym w leczeniu akromegalii opornej na standardowe metody terapii
  • Kluczowe znaczenie ma monitorowanie stężenia IGF-I i dostosowywanie dawki leku w celu utrzymania jego wartości w zakresie odpowiednim do wieku pacjenta

Interakcje lekowe

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji pegwisomantu z innymi lekami. Należy rozważyć zasadność kontynuowania terapii analogami somatostatyny w przypadku rozpoczęcia leczenia pegwisomantem. Ze względu na wpływ leku na wrażliwość na insulinę, u pacjentów otrzymujących insulinę lub doustne leki hipoglikemizujące może być konieczne zmniejszenie ich dawki.

Pegwisomant wykazuje strukturalne podobieństwo do hormonu wzrostu, co może prowadzić do reakcji krzyżowych w testach laboratoryjnych służących do oznaczania jego stężenia. W związku z tym, pomiary stężenia hormonu wzrostu za pomocą komercyjnych testów w czasie leczenia pegwisomantem mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie. Nie należy monitorować ani dostosowywać terapii na podstawie oznaczeń stężenia hormonu wzrostu wykonanych tymi metodami.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obserwowane w badaniach klinicznych (występujące u ≥10% pacjentów) to:

  • Ból głowy (25%)
  • Ból stawów (16%)
  • Biegunka (13%)

Inne istotne działania niepożądane obejmują:

  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (w tym reakcje nadwrażliwości, krwiaki, krwawienia, przerost tkanek)
  • Zaburzenia czynności wątroby (nieprawidłowe wyniki testów)
  • Reakcje nadwrażliwości (w tym reakcje anafilaktyczne)
  • Zaburzenia metaboliczne (hipercholesterolemia, hiperglikemia, hipoglikemia)
  • Obrzęki obwodowe

Pełna lista działań niepożądanych, wraz z częstością ich występowania, znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Przedawkowanie

Doświadczenie kliniczne dotyczące przedawkowania pegwisomantu jest ograniczone. W jedynym zgłoszonym przypadku ostrego przedawkowania (80 mg/dobę przez 7 dni) obserwowano łagodne objawy, takie jak zmęczenie i suchość w jamie ustnej. W przypadku przedawkowania zaleca się przerwanie podawania leku do momentu normalizacji stężenia IGF-I.

Mechanizm działania

Pegwisomant jest genetycznie zmodyfikowanym analogiem ludzkiego hormonu wzrostu, działającym jako antagonista receptora hormonu wzrostu. Lek wiąże się z receptorami GH na powierzchni komórek, blokując wiązanie endogennego hormonu wzrostu i zapobiegając przekazaniu sygnału do wnętrza komórki. Pegwisomant charakteryzuje się wysoką selektywnością wobec receptora GH i nie wykazuje reakcji krzyżowych z receptorami dla innych cytokin, w tym z receptorem dla prolaktyny.

Skład

Somavert dostępny jest w fiolkach zawierających 10 mg lub 15 mg pegwisomantu w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Stosowanie pegwisomantu wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli stężenia IGF-I, parametrów czynności wątroby oraz potencjalnego rozrostu guza przysadki. Indywidualne dostosowanie dawki oraz regularna ocena skuteczności i bezpieczeństwa terapii są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników leczenia akromegalii tym lekiem.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.