Soloxelam
Midazolam
Soloxelam - szczegółowe informacje dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Soloxelam jest wskazany w leczeniu przedłużonychrgawkowych u pacjentów pediatrycznych w wieku od 3 miesięcy do 18 lat. Produkt mogą podawać rodzice lub opiekunowie wyłącznie pacjentom z rozpoznaną padaczką. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że u niemowląt w wieku 3-6 miesięcy leczenie powinno być prowadnych, gdzie możliwe jest odpowiednie monitorowanie stanu pacjenta oraz dostęp do sprzętu resuscytacyjnego.
Zastosowanie leku w tej grupie wiekowej wymaga szczególnej ostrożności ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionej depresji oddechowej, spowodowanej większym stosunkiem metabolitu do leku macierzystego u młodszych dzieci.
Dawkowanie i sposób podawania
Wiek pacjenta | Dawka | Kolor etykiety |
---|---|---|
3-6 miesięcy (tylko w szpitalu) | 2,5 mg | Żółty |
>6 miesięcy do <1 roku | 2,5 mg | Żółty |
1 rok do <5 lat | 5 mg | Niebieski |
5 lat do <10 lat | 7,5 mg | Fioletowy |
10 lat do <18 lat | 10 mg | Pomarańczowy |
Opiekunowie mogą podać wyłącznie pojedynczą dawkę midazolamu. Jeśli napady nie ustąpią w ciągu 10 minut po podaniu leku, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną i przekazać pustą strzykawkę personelowi medycznemu w celu poinformowania o podanej dawce.
Sposób podawania
Soloxelam należy podawać na śluzówkę jamy ustnej. Całą zawartość strzykawki doustnej należy powoli wycisnąć do przestrzeni między dziąsłem a policzkiem. Należy unikać podania do gardła i tchawicy, aby zapobiec przypadkowej aspiracji roztworu. W razie konieczności (przy większych objętościach lub u mniejszych pacjentów), należy powoli podać około połowę dawki po jednej stronie jamy ustnej, a następnie pozostałą połowę po drugiej stronie.
Przed użyciem należy zdjąć wieczko ze strzykawki doustnej, aby uniknąć zadławienia. Do strzykawki nie należy przyłączać igieł, kaniul dożylnych ani innego sprzętu do podania pozajelitowego, gdyż produkt nie jest przeznaczony do podawania dożylnego.
Przeciwwskazania
Soloxelam jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na midazolam lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Miastenia (Myasthenia gravis)
- Ciężka niewydolność oddechowa
- Zespół bezdechu sennego
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując Soloxelam u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, ze względu na ryzyko dodatkowego hamowania czynności układu oddechowego. Ostrożność jest również wskazana u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, zaburzeniami czynności wątroby lub zaburzeniami czynności serca.
U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek lub zaburzeniami czynności wątroby może dojść do kumulacji midazolamu, natomiast u pacjentów z zaburzeniami czynności serca klirens midazolamu może ulec zmniejszeniu. Osłabieni pacjenci są bardziej wrażliwi na działanie benzodiazepin na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego może być konieczne zastosowanie mniejszych dawek.
Należy unikać stosowania midazolamu u pacjentów z wywiadem nadużywania alkoholu lub leków. Midazolam może powodować niepamięć następczą.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Midazolam jest metabolizowany przez CYP3A4. Substancje hamujące i pobudzające CYP3A4 mogą odpowiednio zwiększać lub zmniejszać stężenia midazolamu w osoczu, co może wymagać dostosowania dawki. Szczególną uwagę należy zwrócić na interakcje z następującymi grupami leków:
- Przeciwgrzybicze produkty lecznicze z grupy azoli (np. ketokonazol, worykonazol, flukonazol)
- Antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna, klarytromycyna)
- Inhibitory proteazy HIV
- Blokery kanału wapniowego (np. diltiazem, werapamil)
- Produkty lecznicze stosowane w leczeniu choroby wrzodowej (np. cymetydyna, ranitydyna, omeprazol)
- Ryfampicyna i produkty ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny (zmniejszają stężenie midazolamu)
Jednoczesne stosowanie midazolamu z innymi lekami o działaniu uspokajającym, nasennym lub hamującym ośrodkowy układ nerwowy, w tym z alkoholem, może prowadzić do nasilenia sedacji i depresji oddechowej.
Ciąża i laktacja
Dane dotyczące stosowania midazolamu u kobiet w ciąży są ograniczone. W przypadku konieczności podania leku w III trymestrze ciąży należy wziąć pod uwagę ryzyko dla noworodka (możliwość wystąpienia hipotermii, hipotonii i depresji oddechowej). Midazolam przenika do mleka ludzkiego w małych ilościach, jednak przerwanie karmienia piersią po podaniu pojedynczej dawki może nie być konieczne.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to:
- Depresja oddechowa (do 5% przypadków)
- Sedacja, senność, zmniejszony poziom świadomości
- Nudności i wymioty
- Rzadziej: świąd, wysypka, pokrzywka
W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia psychiczne (np. agresja, stan splątania), zaburzenia sercowo-naczyniowe (bradykardia, niedociśnienie) oraz zaburzenia oddechowe (bezdech, skurcz krtani).
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania midazolamu objawy mogą obejmować senność, splątanie, ataksję, zmniejszone napięcie mięśniowe, niedociśnienie tętnicze i zahamowanie czynności oddechowej. W ciężkich przypadkach może dojść do śpiączki. Jako antidotum można zastosować flumazenil.
Warto zapamiętać
- Soloxelam jest przeznaczony do podawania na śluzówkę jamy ustnej w leczeniu ostrych napadów drgawkowych u pacjentów pediatrycznych.
- U niemowląt w wieku 3-6 miesięcy lek powinien być stosowany wyłącznie w warunkach szpitalnych ze względu na ryzyko opóźnionej depresji oddechowej.
Soloxelam, zawierający midazolam, jest skutecznym lekiem w leczeniu przedłużonych, ostrych napadów drgawkowych u pacjentów pediatrycznych. Jego stosowanie wymaga jednak szczególnej uwagi ze względu na potencjalne działania niepożądane i interakcje z innymi lekami. Kluczowe jest przestrzeganie zalecanego dawkowania oraz monitorowanie pacjenta, szczególnie w młodszych grupach wiekowych.
2) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia