Solifurin
Solifenacin succinate
Solifurin - informacje dla lekarza
ania do stosowaniaSolifurin jest wskazany w leczeniu objawowym zespołu pęcherza nadreaktywnego, objawiającego się:
- naglącym nietrzymaniem moczu
- częstomoczem
- parciem naglącym
Lek działa poprzez hamowanie skurczów mięśni gładkich pęcherza moczowego, co prowadzi do złagodzenia wyżej wymienionych objawów.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli, w tym osoby starsze | 5 mg raz na dobę, w razie potrzeby można zwiększyć do 10 mg raz na dobę |
Pacjenci z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek (ClCr >30 ml/min) | Bez modyfikacji dawki |
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr ≤30 ml/min) | Maksymalnie 5 mg raz na dobę |
Pacjenci z łagodnymi zaburzeniami czynności wątroby | Bez modyfikacji dawki |
Pacjenci z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby (7-9 wg skali Child-Pugh) | Maksymalnie 5 mg raz na dobę |
Pacjenci stosujący silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir, nelfawir, itrakonazol) | Maksymalnie 5 mg raz na dobę |
Tabletki należy przyjmować doustnie, połykając w całości i popijając płynem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Solifurin nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.
Przeciwwskazania
Stosowanie Solifurinu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na solifenacynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Zatrzymanie moczu
- Ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (w tym toksyczne rozdęcie okrężnicy)
- Miastenia
- Jaskra z wąskim kątem przesączania
- Hemodializa
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek lub umiarkowane zaburzenia czynności wątroby u pacjentów leczonych jednocześnie silnymi inhibitorami CYP3A4
Należy zachować szczególną ostrożność przy kwalifikacji pacjentów do leczenia Solifurinem, biorąc pod uwagę powyższe przeciwwskazania.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem terapii Solifurinem należy wykluczyć inne przyczyny częstomoczu, takie jak niewydolność serca czy choroby nerek. W przypadku zakażenia układu moczowego konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia przeciwbakteryjnego.
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z:
- Istotnym klinicznie zwężeniem drogi odpływu moczu z pęcherza i ryzykiem zatrzymania moczu
- Zaburzeniami drożności przewodu pokarmowego
- Ryzykiem zwolnionej perystaltyki przewodu pokarmowego
- Ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (ClCr ≤30 ml/min)
- Umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby (7-9 w skali Child-Pugh)
- Jednoczesnym stosowaniem silnych inhibitorów CYP3A4
- Przepukliną rozworu przełykowego, refluksem żołądkowo-przełykowym
- Neuropatią autonomicznego układu nerwowego
U pacjentów z czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniej stwierdzony zespół wydłużonego odstępu QT i hipokaliemia, obserwowano wydłużenie odstępu QT oraz Torsade de Pointes. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu Solifurinu u tych pacjentów.
Warto zapamiętać
- Solifurin osiąga maksymalne działanie terapeutyczne po około 4 tygodniach leczenia
- Lek może powodować niewyraźne widzenie, senność i uczucie zmęczenia, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Jednoczesne stosowanie Solifurinu z innymi lekami o działaniu cholinolitycznym może nasilać ich działanie terapeutyczne i niepożądane. Po zakończeniu leczenia Solifurinem należy zachować około tygodniową przerwę przed rozpoczęciem terapii innym lekiem cholinolitycznym.
Solifenacyna może osłabiać działanie leków nasilających perystaltykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid, cyzapryd). Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, rytonawir, nelfawir, itrakonazol) wymaga dostosowania dawki Solifurinu do maksymalnie 5 mg na dobę.
Nie stwierdzono istotnych interakcji farmakokinetycznych Solifurinu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, warfaryną czy digoksyną.
Wpływ na ciążę i laktację
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania Solifurinu w czasie ciąży. Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu leku kobietom w ciąży. Solifurin nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią ze względu na przenikanie do mleka matki.
Działania niepożądane
Najczęstszym działaniem niepożądanym Solifurinu jest suchość w jamie ustnej, występująca u 11% pacjentów przyjmujących dawkę 5 mg i 22% pacjentów przyjmujących dawkę 10 mg. Inne często występujące działania niepożądane to:
- Zaparcia
- Nudności
- Niestrawność
- Ból brzucha
- Niewyraźne widzenie
Rzadziej obserwowano: senność, zaburzenia smaku, zawroty głowy, ból głowy, suchość oczu, suchość w jamie nosowej, refluks żołądkowo-przełykowy, suchość w gardle, suchość skóry, trudności w oddawaniu moczu, zmęczenie i obrzęki obwodowe.
W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, takich jak obrzęk naczynioruchowy czy reakcja anafilaktyczna, należy natychmiast przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania Solifurinu mogą wystąpić nasilone objawy cholinolityczne. Leczenie obejmuje płukanie żołądka (jeśli wykonane w ciągu 1 godziny) i podanie węgla aktywowanego. Nie należy prowokować wymiotów. W zależności od objawów można zastosować:
- Fizostygminę lub karbachol w przypadku ciężkich objawów ośrodkowych
- Benzodiazepiny przy drgawkach lub pobudzeniu
- Sztuczną wentylację w niewydolności oddechowej
- Beta-blokery przy tachykardii
- Cewnikowanie pęcherza przy zatrzymaniu moczu
- Pilokarpinę w kroplach przy rozszerzeniu źrenic
Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z ryzykiem wydłużenia odstępu QT oraz z istotnymi chorobami serca.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Solifenacyna jest kompetycyjnym, wybiórczym antagonistą receptora cholinergicznego (muskarynowego), szczególnie podtypu M3. Działa poprzez hamowanie skurczów mięśni gładkich wypieracza pęcherza moczowego, co prowadzi do zmniejszenia objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego.
Solifenacyna jest metabolizowana głównie przez CYP3A4. Wykazuje małe powinowactwo do innych receptorów i kanałów jonowych, co przekłada się na jej selektywne działanie na pęcherz moczowy.
Skład
Solifurin dostępny jest w postaci tabletek powlekanych zawierających 5 mg lub 10 mg solifenacyny bursztynianu, co odpowiada 3,8 mg lub 7,5 mg solifenacyny.
Lek zawiera również substancje pomocnicze, których pełny wykaz znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.