Solian® - (IR)
Amisulpride
Amisulpryd (Solian®) - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Amisulpryd jest wskazany w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii. Lek wykazuje skuteczność zarówno w przypadku objawów pozytywnych (takich jak urojenia, omamy, zaburzenia myślenia), jak i negatywnych (takich jak stępienie uczuć, wycofanie emocjonalne i społeczne). Szczególnie korzystne efekty obserwuje się u pacjentów z przewagą objawów negatywnych.
Skuteczność amisulprydu w leczeniu schizofrenii wynika z jego selektywnego działania na receptory dopaminergiczne D2 i D3, przy receptorów D1, D4 i D5. Ta specyficzność receptorowa przekłada się na korzystny profil działania klinicznego.
Dawkowanie i sposób podawania
Wskazanie | Zalecane dawkowanie |
---|---|
Ostre zaburzenia psychotyczne | 400-800 mg/dobę doustnie |
Przewaga objawów negatywnych | 50-300 mg/dobę doustnie |
Leczenie podtrzymujące | Najmniejsza skuteczna dawka |
Dawkę należy dostosować indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta. Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 1200 mg. Przy dawkach powyżej 400 mg/dobę lek należy podawać w dwóch dawkach podzielonych.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz z niewydolnością nerek może być konieczne zmniejszenie dawki. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z niewydolnością wątroby.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na amisulpryd lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Nowotwory zależne od prolaktyny (np. prolaktynoma przysadki, rak piersi)
- Guz chromochłonny nadnerczy
- Dzieci przed okresem pokwitania
- Okres karmienia piersią
- Jednoczesne stosowanie z lekami wydłużającymi odstęp QT
- Jednoczesne stosowanie z lewodopą
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia odstępu QT, chorobą Parkinsona, padaczką, cukrzycą lub czynnikami ryzyka cukrzycy. Amisulpryd może obniżać próg drgawkowy oraz zwiększać ryzyko wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego.
U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia niedociśnienia ortostatycznego i nadmiernej sedacji. Należy monitorować parametry hematologiczne ze względu na ryzyko leukopenii i agranulocytozy.
Amisulpryd może powodować hiperprolaktynemię. W przypadku długotrwałego stosowania należy rozważyć badania przesiewowe w kierunku osteoporozy.
Interakcje lekowe
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie amisulprydu z lekami wydłużającymi odstęp QT oraz z lewodopą. Należy zachować ostrożność przy łączeniu z innymi lekami działającymi na OUN, lekami przeciwnadciśnieniowymi oraz alkoholem.
Ciąża i laktacja
Stosowanie amisulprydu w ciąży nie jest zalecane ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa. U noworodków matek przyjmujących lek w III trymestrze ciąży mogą wystąpić objawy pozapiramidowe i/lub objawy odstawienne. Karmienie piersią w trakcie leczenia jest przeciwwskazane.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane obejmują objawy pozapiramidowe (drżenie, sztywność mięśniowa, akatyzja), które są zależne od dawki. Ponadto mogą wystąpić: senność, bezsenność, lęk, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hiperprolaktynemia i związane z nią objawy endokrynologiczne.
Rzadziej obserwuje się: wydłużenie odstępu QT, arytmie komorowe, agranulocytozę, napady drgawkowe, złośliwy zespół neuroleptyczny.
Warto zapamiętać
- Amisulpryd wykazuje selektywność wobec receptorów D2/D3, co przekłada się na skuteczność w leczeniu objawów pozytywnych i negatywnych schizofrenii
- Lek może powodować istotne wydłużenie odstępu QT - należy zachować ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka arytmii
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania obejmują nasilenie znanych działań farmakologicznych leku, w tym zawroty głowy, sedację, hipotonię i objawy pozapiramidowe. W ciężkich przypadkach może wystąpić śpiączka. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania czynności serca (ryzyko arytmii). Amisulpryd nie jest usuwany przez hemodializę.
Właściwości farmakodynamiczne
Amisulpryd jest lekiem przeciwpsychotycznym z grupy benzamidów. Jego działanie wynika z selektywnego wiązania z receptorami dopaminergicznymi D2 i D3, bez wpływu na receptory D1, D4 i D5. Ta specyficzność receptorowa przekłada się na skuteczność w leczeniu objawów pozytywnych i negatywnych schizofrenii przy relatywnie korzystnym profilu działań niepożądanych.
Skład
Substancja czynna: amisulpryd 400 mg w 1 tabletce powlekanej.
Znajomość szczegółowej charakterystyki amisulprydu pozwala na jego bezpieczne i skuteczne stosowanie w leczeniu schizofrenii, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta oraz potencjalnych zagrożeń związanych z terapią.
F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia