Wyszukaj produkt

Skyrizi

Risankizumab

inj. [roztw.]
150 mg/ml
1 wstrzyk. 1 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
13166,34
(1)
bezpł.
Skyrizi
inj. [roztw.]
75 mg/0,83 ml
2 amp.-strzyk. 0,83 ml + 2 gaziki
Iniekcje
Rx-z
CHB
13166,34
(1)
bezpł.

Ryzankizumab (Skyrizi) - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ryzankizumab jest wskazany w leczeniu następujących schorzeń u osób dorosłych:

  • Umiarkowana do ciężkiej łuszczyca plackowata - u pacjentów kwalifikujących się do leczenia ogólnego
  • Czynne łuszczycowe zapalenie stawów - w monoterapii lub w skojarzeniu z metotreksatem, u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na jeden lub więcej leków modyfikujących przebieg choroby (DMARDs) lub nietolerujących takiego leczenia

Ryzankizumab stanowi opcję terapeutyczną dla pacjentów z łuszczycą plackowatą lub łuszczycowym zapaleniem stawów, u których konwencjonalne metody leczenia okazały się nieskuteczne lub są przeciwwskazane.

Dawkowanie i sposób podawania

Schemat dawkowania Dawka Częstotliwość podawania
Dawka początkowa 150 mg (2 x 75 mg) Tydzień 0 i tydzień 4
Dawka podtrzymująca 150 mg (2 x 75 mg) Co 12 tygodni

Ryzankizumab podaje się we wstrzyknięciach podskórnych. Każdą dawkę 150 mg należy podać w dwóch oddzielnych wstrzyknięciach po 75 mg.

U pacjentów, którzy nie wykazali odpowiedzi po 16 tygodniach leczenia, należy rozważyć zaprzestanie terapii. Niektórzy pacjenci z początkową częściową odpowiedzią mogą wykazać dalszą poprawę przy kontynuacji leczenia powyżej 16 tygodni.

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat) oraz u osób z nadwagą. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Przeciwwskazania

Stosowanie ryzankizumabu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Istotne klinicznie czynne zakażenia

Przed rozpoczęciem terapii ryzankizumabem należy wykluczyć obecność aktywnych infekcji, w tym gruźlicy. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z ciężkimi, niekontrolowanymi zakażeniami.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Zakażenia: Ryzankizumab może zwiększać ryzyko infekcji. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z przewlekłymi lub nawracającymi zakażeniami w wywiadzie. Przed rozpoczęciem leczenia należy wyleczyć wszystkie istotne klinicznie infekcje. Pacjentów należy monitorować pod kątem objawów zakażenia podczas terapii.

Gruźlica: Przed włączeniem leczenia ryzankizumabem konieczne jest przeprowadzenie badań w kierunku gruźlicy. U pacjentów z utajoną lub czynną gruźlicą w wywiadzie należy rozważyć zastosowanie leczenia przeciwgruźliczego przed rozpoczęciem terapii ryzankizumabem.

Szczepienia: Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się aktualizację wszystkich szczepień zgodnie z obowiązującym kalendarzem. Nie należy podawać żywych szczepionek w trakcie terapii ryzankizumabem oraz przez co najmniej 21 tygodni po jej zakończeniu.

Reakcje nadwrażliwości: W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać podawanie ryzankizumabu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Warto zapamiętać
  • Ryzankizumab jest selektywnym inhibitorem IL-23, stosowanym w leczeniu łuszczycy plackowatej i łuszczycowego zapalenia stawów
  • Lek podaje się podskórnie w dawce 150 mg co 12 tygodni, po dawkach inicjujących w tygodniu 0 i 4

Interakcje lekowe

Nie oczekuje się istotnych interakcji ryzankizumabu z innymi lekami. Lek nie jest metabolizowany przez enzymy wątrobowe ani wydalany przez nerki, co minimalizuje ryzyko interakcji farmakokinetycznych. Nie ma konijednoczesnym stosowaniu z innymi lekami.

Nie oceniano bezpieczeństwa i skuteczności ryzankizumabu w skojarzeniu z innymi lekami immunosupresyjnymi, w tym biologicznymi, lub fototerapią. Należy zachować ostrożność przy łączeniu tych terapii.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania ryzankizumabu u kobiet w ciąży. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania leku w okresie ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez co najmniej 21 tygodni po jego zakończeniu.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy ryzankizumab przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub zaprzestaniu podawania ryzankizumabu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Wpływ ryzankizumabu na płodność u ludzi nie został zbadany, jednak badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na płodność.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane ze stosowaniem ryzankizumabu to:

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych (bardzo często, >10% pacjentów)
  • Zakażenia grzybicze skóry (często, 1-10% pacjentów)
  • Bóle głowy (często)
  • Świąd (często)
  • Uczucie zmęczenia (często)
  • Odczyny w miejscu wstrzyknięcia (często)

Większość zakażeń miała charakter łagodny do umiarkowanego i nie wymagała przerwania leczenia. Częstość występowania ciężkich zakażeń wynosiła 1,7 zdarzeń na 100 pacjentolat.

U około 24% pacjentów wykryto przeciwciała przeciwlekowe, a u 14% przeciwciała neutralizujące. W większości przypadków nie wpływało to na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia, jednak u niewielkiego odsetka pacjentów (<1%) z wysokimi mianami przeciwciał obserwowano zmniejszoną odpowiedź kliniczną.

Właściwości farmakodynamiczne

Ryzankizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym IgG1, które selektywnie wiąże się z podjednostką p19 interleukiny 23 (IL-23). Poprzez blokowanie wiązania IL-23 z jej receptorem, ryzankizumab hamuje zależną od IL-23 sygnalizację międzykomórkową i uwalnianie cytokin prozapalnych. Mechanizm ten prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i objawów łuszczycy oraz łuszczycowego zapalenia stawów.

Właściwości farmakokinetyczne

Ryzankizumab wykazuje liniową farmakokinetykę. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 3-14 dniach od podania podskórnego. Biodostępność bezwzględna wynosi około 89%. Lek jest metabolizowany do małych peptydów i aminokwasów poprzez ogólne szlaki kataboliczne, podobnie jak endogenne IgG. Okres półtrwania wynosi około 28-29 dni.

Podsumowanie

Ryzankizumab stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy plackowatej oraz aktywnego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów. Selektywne hamowanie IL-23 prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy objawów choroby. Lek charakteryzuje się korzystnym profilem bezpieczeństwa, jednak wymaga monitorowania pacjentów pod kątem zakażeń. Wygodny schemat dawkowania (co 12 tygodni) może przyczynić się do lepszego przestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.