Wyszukaj produkt

Sinupret® - (IR)

Gentiana extract

tabl. draż.
50 szt.
Doustnie
OTC
100%
22,95
Sinupret® - (IR)
tabl. draż.
100 szt.
Doustnie
OTC
100%
44,55

Sinupret® - Charakterystyka produktu leczniczego

Sinupret® w postaci tabletek drażowanych jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych w leczeniu ostrych niepowikłanych stanów zapalnych zatok przynosowych. Lek jest skuteczny w terapii ostrego niepowikłanego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Skuteczność Sinupretu® została potwierdzona w randomizowanym badaniu klinicznym kontrolowanym placebo u pacjentów z ciężkim wirusowym zapaleniem zatok przynosowych. Wykazano, że lek powoduje znaczące klinicznie i istotne statystycznie złagodzenie głównych objawów choroby w porównaniu do placebo. Co więcej, Sinupret® przyspieszał ustępowanie objawów o 2 dni w stosunku do grupy placebo.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli 1 tabletka drażowana 3 razy na dobę (maksymalnie do 3 tabletek na dobę)
Dzieci i młodzież poniżej 18 lat Nie zaleca się stosowania
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek/wątroby Brak danych dotyczących specjalnego dawkowania

Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania i żucia, popijając płynem, najlepiej szklanką wody.

Warto zapamiętać
  • Sinupret® jest skuteczny w leczeniu ostrego niepowikłanego zapalenia zatok przynosowych u dorosłych.
  • Lek przyspiesza ustępowanie objawów o 2 dni w porównaniu do placebo.

Sinupret® jest skutecznym lekiem w terapii ostrego zapalenia zatok przynosowych u dorosłych, z potwierdzonym klinicznie szybszym ustępowaniem objawów w porównaniu do placebo.

Przeciwwskazania

Stosowanie Sinupretu® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Choroba wrzodowa

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci z wrażliwym żołądkiem: U pacjentów z rozpoznanym zapaleniem żołądka lub wrażliwym żołądkiem wymagana jest szczególna ostrożność. Zaleca się przyjmowanie leku po posiłkach, popijając szklanką wody.

Długotrwałe utrzymywanie się objawów: Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 7-14 dni, pogarszają się lub okresowo nawracają, a także w przypadku wystąpienia gorączki, krwotoku z nosa, silnego bólu, ropnej wydzieliny z nosa, osłabienia wzroku, asymetrii śródtwarzy lub oczu lub drętwienia twarzy, konieczna jest dalsza diagnostyka różnicowa i odpowiednie leczenie.

Pacjenci z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów: Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego leku.

Pacjenci z cukrzycą: Jedna tabletka drażowana zawiera średnio 0,3 g łatwo przyswajalnych węglowodanów, co należy uwzględnić w diecie pacjentów z cukrzycą.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Sinupret® może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn u pacjentów, u których wystąpią działania niepożądane w postaci zawrotów głowy.

Stosowanie Sinupretu® wymaga zachowania szczególnej ostrożności u pacjentów z wrażliwym żołądkiem, cukrzycą oraz zaburzeniami metabolizmu węglowodanów. Konieczne jest monitorowanie objawów i w razie ich utrzymywania się lub nasilenia, przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji Sinupretu® z innymi lekami. Z tego względu nie można wykluczyć, że działanie innych produktów leczniczych może ulec wzmocnieniu lub osłabieniu. Decyzję o jednoczesnym zastosowaniu innych produktów leczniczych o wąskim indeksie terapeutycznym należy podejmować indywidualnie w każdym przypadku.

Ciąża i laktacja

Ciąża: Brak danych dotyczących stosowania Sinupretu® (suchy wyciąg) u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wskazują na bezpośredni lub pośredni szkodliwy wpływ w zakresie toksyczności reprodukcyjnej. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać podawania leku w okresie ciąży.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy substancje czynne Sinupretu® są wydzielane do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla niemowląt, dlatego nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Stosowanie Sinupretu® nie jest zalecane u kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Sinupretu® mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Zaburzenia żołądka i jelit (często):

  • Nudności
  • Wzdęcia
  • Biegunka
  • Suchość w ustach
  • Ból brzucha

Zaburzenia układu immunologicznego:

  • Miejscowe reakcje nadwrażliwości (niezbyt często): osutka, rumień, świąd skóry lub oczu
  • Układowe reakcje alergiczne (częstość nieznana): obrzęk naczynioruchowy, duszność, obrzęk twarzy

Zaburzenia układu nerwowego (niezbyt często):

  • Zawroty głowy

Przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków zatrucia Sinupretem®. W razie przedawkowania, działania niepożądane wymienione powyżej (np. nudności, ból brzucha, biegunka) mogą być bardziej nasilone. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia lub przedawkowania niezbędne jest leczenie objawowe.

Skład

Jedna tabletka drażowana Sinupretu® zawiera 160 mg natywnego wyciągu suchego (3-6:1) złożonego z:

  • Korzenia goryczki
  • Kwiatu pierwiosnka z kielichem
  • Ziela szczawiu
  • Kwiatu bzu czarnego
  • Ziela werbeny

Proporcje składników w wyciągu wynoszą 1:3:3:3:3.

Sinupret® jest złożonym preparatem ziołowym o szerokim spektrum działania w leczeniu zapalenia zatok przynosowych. Jego stosowanie wymaga jednak uwagi ze względu na możliwe działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.



Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.