Sildenafil PPH
Sildenafil
Syldenafil PPH - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Syldenafil PPH jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Należy podkreślić, że do skutecznego działania produktu niezbędna jest stymulacja seksualna.
Dawkowanie i sposób podawania
Zalecana dawka początkowa to 50 mg syldenafilu przyjmowane w zależności od potrzeb około 1 godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. W zależności od skuteczności i tolerancji, dawkę można zwiększyć do 100 mg lub zmniejszyć do 25 mg. Maksymalna zalecana dawka to 100 mg. Nie należy stosować produktu częściej niż raz na dobę.
U pacjentów w podeszłym wieku (≥65 lat) nie jest wymagane dostosowanie dawkowania. U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 30-80 ml/min) zalecenia dotyczące dawkowania są takie same jak u dorosłych. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) należy rozważyć zastosowanie dawki 25 mg.
Stan pacjenta | Zalecana dawka |
---|---|
Dorośli | 50 mg (można zwiększyć do 100 mg lub zmniejszyć do 25 mg) |
Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat) | Jak u dorosłych |
Łagodne/umiarkowane zaburzenia czynności nerek | Jak u dorosłych |
Ciężkie zaburzenia czynności nerek | 25 mg |
Przyjmowanie syldenafilu podczas posiłku może opóźnić początek działania w porównaniu do przyjęcia na czczo.
Przeciwwskazania
Stosowanie syldenafilu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Jednoczesne stosowanie z produktami uwalniającymi tlenek azotu lub azotanami w jakiejkolwiek postaci
- Jednoczesne stosowanie z lekami pobudzającymi cyklazę guanylową (np. riocyguat)
- Ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego (np. niestabilna dławica piersiowa, ciężka niewydolność serca)
- Utrata wzroku w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION)
- Ciężka niewydolność wątroby
- Niedociśnienie (ciśnienie krwi <90/50 mmHg)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia zaburzeń erekcji należy przeprowadzić dokładne badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta w celu rozpoznania przyczyn zaburzeń. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Syldenafil może nasilać działanie leków obniżających ciśnienie krwi.
Należy zachować ostrożność stosując syldenafil u pacjentów z anatomicznymi deformacjami prącia lub chorobami predysponującymi do priapizmu. W przypadku erekcji utrzymującej się ponad 4 godziny pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.
Stosowanie syldenafilu nie jest zalecane u pacjentów z dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki. Pacjentom należy doradzić przerwanie stosowania syldenafilu i natychmiastową konsultację z lekarzem w przypadku nagłego pogorszenia widzenia.
Warto zapamiętać
- Syldenafil jest skuteczny tylko w przypadku stymulacji seksualnej
- Maksymalna zalecana dawka to 100 mg raz na dobę
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Syldenafil jest metabolizowany głównie przez izoenzym CYP3A4 cytochromu P450. Inhibitory tego izoenzymu (np. ketokonazol, erytromycyna) mogą zwiększać stężenie syldenafilu we krwi. Jednoczesne stosowanie z rytonawirem nie jest zalecane ze względu na znaczne zwiększenie stężenia syldenafilu.
Syldenafil nasila hipotensyjne działanie azotanów, dlatego ich jednoczesne stosowanie jest przeciwwskazane. Należy zachować ostrożność stosując syldenafil z lekami α-adrenolitycznymi ze względu na ryzyko niedociśnienia.
Nie wykazano istotnych interakcji z warfaryną, ASA, amlodypiną czy alkoholem etylowym.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane syldenafilu to:
- Ból głowy (bardzo często)
- Nagłe zaczerwienienie twarzy (często)
- Niestrawność (często)
- Zaburzenia widzenia barwnego (często)
- Niewyraźne widzenie (często)
- Uczucie zatkanego nosa (często)
- Zawroty głowy (często)
Rzadziej mogą wystąpić: senność, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, krwawienie z nosa, bóle mięśni. W pojedynczych przypadkach raportowano ciężkie działania niepożądane ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz oka.
Właściwości farmakologiczne
Syldenafil jest inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Hamuje rozkład cyklicznego guanozynomonofosforanu (cGMP) w ciałach jamistych prącia, co prowadzi do zwiększenia napływu krwi i erekcji w odpowiedzi na stymulację seksualną. Syldenafil nie wykazuje bezpośredniego działania rozkurczającego na ciała jamiste, ale nasila efekt tlenku azotu uwalnianego podczas pobudzenia seksualnego.
Maksymalne stężenie syldenafilu w osoczu występuje po około 1 godzinie od podania doustnego. Biodostępność wynosi około 41%. Syldenafil i jego główny metabolit są w znacznym stopniu wiązane z białkami osocza (około 96%). Metabolizm zachodzi głównie w wątrobie przy udziale izoenzymu CYP3A4. Okres półtrwania wynosi około 3-5 godzin.
Podsumowanie
Syldenafil PPH jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn. Jego działanie polega na zwiększeniu napływu krwi do prącia w odpowiedzi na stymulację seksualną. Lek charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa, jednak należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Najczęstsze działania niepożądane to ból głowy i zaczerwienienie twarzy. Syldenafil wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i ostrzeżeniami.