Signifor
Pasireotide
Signifor - informacje dla lekarza
Wskazania
Signifor jest wskazany w leczeniu:
- Dorosłych pacjktórych leczenie chirurgiczne nie jest możliwe lub nie spowodowało wyleczenia i którzy nie uzyskali odpowiedniej kontroli nad chorobą podczas leczenia innym analogiem somatostatyny.
- Dorosłych pacjentów z chorobą Cushinga, u których leczenie chirurgiczne nie jest możliwe lub zakończyło się niepowodzeniem.
Dawka 60 mg jest przeznaczona wyłącznie do stosowania w leczeniu akromegalii.
Dawkowanie
Akromegalia
Zalecana dawka początkowa w leczeniu akromegalii wynosi 40 mg pasyreotydu podawana co 4 tygodnie. Dawkę można zwiększyć maksymalnie do 60 mg u pacjentów z brakiem pełnej kontroli stężenia hormonu wzrostu (GH) i/lub insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1) po 3 miesiącach leczenia produktem w dawce 40 mg.
Dawka początkowa | Możliwość zwiększenia dawki |
---|---|
40 mg co 4 tygodnie | Do 60 mg co 4 tygodnie po 3 miesiącach leczenia |
Tabela: Schemat dawkowania pasyreotydu w akromegalii
Postępowanie w przypadku możliwych działań niepożądanych lub nadmiernej odpowiedzi na leczenie (IGF-1 < dolnej granicy normy) może wymagać czasowego zmniejszenia dawki Signifor. Dawkę można zmniejszać tymczasowo lub na stałe.
Sposób podawania
Signifor podaje się w głębokim wstrzyknięciu domięśniowym wykonywanym przez odpowiednio przeszkolony fachowy personel medyczny. Zawiesinę należy przygotować bezpośrednio przed podaniem. W przypadku wielokrotnego podawania należy zmieniać miejsca podania leku z lewego mięśnia pośladkowego na prawy.
Przed podaniem należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą rekonstytucji produktu leczniczego.
Przeciwwskazania
Stosowanie Signifor jest przeciwwskazane w przypadku:
- Nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Ciężkich zaburzeń czynności wątroby (klasa C wg skali Child-Pugha)
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zaburzenia metabolizmu glukozy
U pacjentów leczonych pasyreotydem często obserwowano zmiany stężenia glukozy we krwi. Hiperglikemia i rzadziej hipoglikemia były zgłaszane w badaniach klinicznych. Występowanie hiperglikemii wydaje się być związane ze zmniejszonym wydzielaniem insuliny i inkretyn.
Zaleca się ścisłe monitorowanie glikemii u pacjentów leczonych Signifor:
- Ocena FPG/HbA1c przed rozpoczęciem leczenia
- Cotygodniowe monitorowanie glikemii przez pierwsze 3 miesiące leczenia
- Okresowe monitorowanie zgodnie ze wskazaniami klinicznymi
- Dodatkowe monitorowanie przez 4-6 tygodni po każdym zwiększeniu dawki
W przypadku rozwoju hiperglikemii należy wdrożyć lub zmodyfikować leczenie przeciwcukrzycowe. Jeśli hiperglikemia utrzymuje się pomimo odpowiedniego leczenia, należy rozważyć zmniejszenie dawki lub przerwanie podawania Signifor.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów leczonych pasyreotydem obserwowano łagodny, przejściowy wzrost aktywności aminotransferaz. Zaleca się monitorowanie czynności wątroby:
- Przed rozpoczęciem leczenia
- Po 1, 2-3 tygodniach
- Następnie co miesiąc przez 3 miesiące leczenia
- Później zgodnie z potrzebami klinicznymi
Leczenie należy przerwać w przypadku:
- Wystąpienia żółtaczki lub innych objawów sugerujących istotną dysfunkcję wątroby
- Utrzymywania się zwiększonej aktywności AspAT lub AlAT ≥5x GGN
- Jednoczesnego wzrostu AlAT lub AspAT >3x GGN i bilirubiny >2x GGN
Zdarzenia sercowo-naczyniowe
Podczas stosowania pasyreotydu zgłaszano przypadki bradykardii. Zaleca się ścisłe monitorowanie pacjentów z czynnikami ryzyka bradykardii.
Wykazano, że pasyreotyd wydłuża odstęp QT w badaniu EKG. Zaleca się wykonanie EKG przed rozpoczęciem leczenia oraz monitorowanie odstępu QTc w trakcie terapii, szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia QT.
Zaburzenia czynności kory nadnerczy
U pacjentów leczonych Signifor może wystąpić zahamowanie wydzielania ACTH prowadzące do hipokortyzolemii. Konieczne jest monitorowanie i informowanie pacjentów o objawach niewydolności kory nadnerczy. W razie potrzeby może być konieczne zastosowanie tymczasowej suplementacji glikokortykoidów.
Kamica żółciowa
Kamicę żółciową uznaje się za działanie niepożądane związane z analogami somatostatyny. Zaleca się wykonywanie badania USG pęcherzyka żółciowego przed oraz w odstępach 6- i 12-miesięcznych w trakcie leczenia Signifor.
Hormony przysadki
Ze względu na działanie farmakologiczne pasyreotydu naśladujące somatostatynę, nie można wykluczyć zahamowania wydzielania innych hormonów przysadki poza GH/IGF-1 i ACTH/kortyzolem. Zaleca się monitorowanie czynności przysadki przed i w trakcie leczenia.
Warto zapamiętać
- Signifor może powodować hiperglikemię - konieczne jest ścisłe monitorowanie glikemii i w razie potrzeby wdrożenie lub modyfikacja leczenia przeciwcukrzycowego
- Podczas terapii Signifor należy regularnie kontrolować czynność wątroby oraz monitorować odstęp QT w badaniu EKG
Interakcje
Należy zachować ostrożność stosując Signifor jednocześnie z:
- Lekami wydłużającymi odstęp QT
- Lekami mogącymi powodować bradykardię
- Insuliną i lekami przeciwcukrzycowymi - może być konieczne dostosowanie ich dawek
- Cyklosporyną - może być konieczne dostosowanie jej dawki
Nie obserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych z inhibitorami P-gp (np. werapamilem).
Ciąża i laktacja
Signifor nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Podczas leczenia Signifor należy przerwać karmienie piersią.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥1/10) związane ze stosowaniem Signifor to:
- Hiperglikemia
- Cukrzyca
- Biegunka
- Nudności
- Ból brzucha
- Kamica żółciowa
- Zmęczenie
Działania niepożądane są zwykle łagodne do umiarkowanych i ustępują podczas leczenia. Najczęstsze ciężkie działania niepożądane to powikłania związane z hiperglikemią.
Szczegółowy profil bezpieczeństwa oraz częstość występowania poszczególnych działań niepożądanych różni się nieco między wskazaniami (akromegalia i choroba Cushinga) oraz zależy od stosowanej dawki. Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Właściwości farmakologiczne
Pasyreotyd jest analogiem somatostatyny wiążącym się z wysokim powinowactwem z 4 z 5 podtypów receptorów somatostatynowych (hsst). Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania hormonów, w tym GH u pacjentów z akromegalią oraz ACTH u pacjentów z chorobą Cushinga.
Wnioski
Signifor jest skuteczną opcją terapeutyczną w leczeniu akromegalii i choroby Cushinga u pacjentów, u których leczenie chirurgiczne jest niemożliwe lub nieskuteczne. Ze względu na profil działań niepożądanych, szczególnie wpływ na metabolizm glukozy, stosowanie leku wymaga ścisłego monitorowania pacjenta i indywidualnego dostosowywania dawki.
2) Program lekowy: leczenie akromegalii pasyreotydem
3) Program lekowy: leczenie akromegalii pasyreotydem
Program lekowy: leczenie choroby Cushinga