Wyszukaj produkt

Septolux

Benzydamine hydrochloride

aerozol do stos. w j. ustnej
1,5 mg/ml
1 but. 30 ml
Doustnie
OTC
100%
15,40
Septolux
tabl. do ssania
3 mg
20 szt.
Doustnie
OTC
100%
12,00

Septolux - Profesjonalna charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Septolux jest wskazany w leczeniu objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła, takich jak ból, zaczerwienienie i obrzęki. Znajduje zastosowanie w następujących przypadkach:

  • Zakażenia bakteryjne i wirusowe jamy ustnej i gardła
  • Zapalenie krtani
  • Zapalenie błon śluzowych po radioterapii
  • Stany po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii
  • Stany po intubacji

Lek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, miejscowo znieczulające oraz antyseptyczne, co czyni go skutecznym w łagodzeniu wymienionych dolegliwości.

Dawkowanie i sposób podawania

Septolux dostępny jest w dwóch postaciach: aerozolu do stosowania w jamie ustnej oraz tabletek do ssania. Dawkowanie zależy od wieku pacjenta oraz postaci leku.

Aerozol do stosowania w jamie ustnej:
Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli i dzieci >12 lat 4-8 dawek (1,02-2,04 mg benzydaminy HCl) 2-6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5-3 h
Dzieci 6-12 lat 4 dawki (1,02 mg benzydaminy HCl) 2-6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5-3 h
Dzieci <6 lat 1 dawka na 4 kg masy ciała (0,26 mg benzydaminy HCl/4 kg mc) 2-6 razy na dobę, nie częściej niż co 1,5-3 h

Uwaga: Jednorazowo nie należy stosować więcej niż 4 dawki aerozolu. Leczenie nie powinno przekraczać 7 dni.

Tabletki do ssania:
Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli i osoby w podeszłym wieku 1 tabletka 3 razy na dobę
Dzieci ≥6 lat 1 tabletka 3 razy na dobę

Uwaga: Nie zaleca się stosowania tabletek do ssania u dzieci poniżej 6 lat. Leczenie nie powinno przekraczać 7 dni.

U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawkowania.

Sposób podawania

Aerozol: Należy ustawić końcówkę dozownika w pozycji poziomej. Przy pierwszym użyciu należy nacisnąć dozownik 5 razy w celu uzyskania prawidłowego rozpylania. Przy kolejnych użyciach wystarczy nacisnąć dozownik 2 razy. Następnie należy skierować końcówkę dozownika do jamy ustnej i nacisnąć, aplikując lek.

Tabletki do ssania: Tabletkę należy ssać powoli, nie rozgryzając ani nie połykając. Lek jest przeznaczony do stosowania na śluzówkę jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Septolux jest nadwrażliwość na chlorowodorek benzydaminy lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Należy unikać kontaktu preparatu z oczami.
  • W przypadku braku poprawy po krótkotrwałym stosowaniu, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
  • Parahydroksybenzoesan metylu, zawarty w preparacie jako substancja pomocnicza, może wywołać reakcję alergiczną, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.
  • W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, lek należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Septolux nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Nie są znane interakcje leku Septolux z innymi produktami leczniczymi.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak kontrolowanych badań dotyczących stosowania chlorowodorku benzydaminy w okresie ciąży. Jednakże wieloletnie doświadczenie kliniczne nie wskazuje na zagrożenie związane ze stosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Należy jednak zachować ostrożność i stosować lek tylko w uzasadnionych przypadkach, po konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Dokładna częstość występowania działań niepożądanych nie jest znana. Do najczęściej obserwowanych należą:

  • Drętwienie lub utrata czucia w miejscu zastosowania (związane z miejscowym działaniem znieczulającym benzydaminy, ustępują po krótkim czasie)
  • Uczucie kłucia lub mrowienia
  • Lekkie pieczenie błony śluzowej (rzadko)

Rzadziej mogą wystąpić:

  • Nudności i wymioty
  • Bóle i zawroty głowy

Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające i rzadko wymagają przerwania leczenia. Ze względu na niewielkie wchłanianie benzydaminy do krążenia (do 5% dawki), ogólne działania niepożądane występują rzadko i są niezbyt nasilone.

Przedawkowanie

Ryzyko przedawkowania przy stosowaniu miejscowym jest minimalne. Nawet w przypadku przypadkowego przyjęcia preparatu drogą doustną, objawy toksyczne nie powinny wystąpić.

Mechanizm działania

Benzydamina, substancja czynna leku Septolux, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jej mechanizm działania obejmuje:

  • Stabilizację błony komórkowej
  • Hamowanie syntezy prostaglandyn
  • Miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
  • Miejscowe działanie znieczulające na śluzówkę jamy ustnej
  • Działanie antyseptyczne
  • Działanie grzybobójcze (wykazane in vitro)

Skład

1 ml aerozolu zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy. Jedna dawka aerozolu o objętości 0,17 ml dostarcza 255 µg chlorowodorku benzydaminy.

Warto zapamiętać
  • Septolux wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i miejscowo znieczulające, co czyni go skutecznym w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
  • Lek dostępny jest w dwóch postaciach: aerozolu i tabletek do ssania, z różnym dawkowaniem dla poszczególnych grup wiekowych. Leczenie nie powinno przekraczać 7 dni.

Septolux, dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu i dostępności w różnych postaciach, stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Jego stosowanie powinno być jednak prowadzone zgodnie z zaleceniami i pod kontrolą lekarza, szczególnie w przypadku braku poprawy po krótkotrwałym stosowaniu.



Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).