Wyszukaj produkt

Septogard

Benzydamine hydrochloride

aerozol do stos. w j. ustnej
1,5 mg/ml
1 but. 30 ml
Doustnie
OTC
100%
X
Septogard
aerozol do stos. w j. ustnej
1,5 mg/ml
1 but. 15 ml
Doustnie
OTC
100%
17,30

Septogard - aerozol do miejscowego leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i p>Septogard to produkt leczniczy w postaci aerozolu, przeznaczony do miejscowego leczenia objawów zapalenia w obrębie jamy ustnej i gardła, którym towarzyszy ból. Jest stosowany w różnych bolesnych stanach, takich jak owrzodzenia jamy ustnej, ustnej, ból dziąseł lub zębów.

Mechanizm działania

Substancją czynną preparatu Septogard jest benzydamina - pochodna indazolu o właściwościach fizykochemicznych i działaniu farmakologicznym odmiennym od klasycznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Benzydamina, w przeciwieństwie do NLPZ podobnych do kwasu acetylosalicylowego, jest słabą zasadą i wykazuje słabe działanie hamujące na syntezę prostaglandyn.

Główny mechanizm działania benzydaminy polega na hamowaniu syntezy prozapalnych cytokin, szczególnie czynnika martwicy nowotworów-α (TNF-α) i interleukiny-1β (IL-1β). Dodatkowo, substancja ta wykazuje działanie stabilizujące błony komórkowe, hamuje degranulację neutrofili i stabilizuje lizosomy. Miejscowe działanie znieczulające wiąże się z oddziaływaniem na kanały kationowe.

Benzydamina skutecznie hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy i lipooksygenazy tylko w stężeniach 1 mM i wyższych. Warto zauważyć, że nie wpływa znacząco na inne cytokiny prozapalne (IL-6 i IL-8) ani przeciwzapalne (IL-10, antagonista receptora IL-1).

Dawkowanie i sposób podania

Septogard stosuje się miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej lub gardła. Przed pierwszym użyciem należy przygotować aerozol, naciskając minimum trzykrotnie przycisk pompki w celu uzyskania prawidłowego rozpylania. Pełną dawkę uzyskuje się po czwartym uruchomieniu.

Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli, młodzież (12-18 lat) i osoby w podeszłym wieku 4-8 dawek aerozolu Nie częściej niż co 1,5-3 godziny
Dzieci (6-12 lat) 4 dawki aerozolu Nie częściej niż co 1,5-3 godziny
Dzieci poniżej 6 lat 1 dawka aerozolu na każde 4 kg masy ciała, maksymalnie do 4 dawek Nie częściej niż co 1,5-3 godziny

Osoby w podeszłym wieku mogą stosować takie same dawki jak pozostali dorośli ze względu na niewielką ilość stosowanego produktu leczniczego.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Septogard jest nadwrażliwość na substancję czynną (benzydaminę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania Septogard u pacjentów z następującymi schorzeniami lub w określonych sytuacjach:

  • Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • Astma oskrzelowa lub alergia w wywiadzie (ryzyko skurczu oskrzeli)
  • Należy unikać kontaktu preparatu z oczami

Produkt zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). W przypadku pogorszenia stanu pacjenta lub braku poprawy należy zaprzestać stosowania preparatu.

Septogard nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Warto zapamiętać
  • Septogard działa poprzez hamowanie syntezy prozapalnych cytokin, głównie TNF-α i IL-1β
  • Preparat można stosować u dzieci poniżej 6 lat, dostosowując dawkę do masy ciała (1 dawka na 4 kg mc.)

Interakcje

Nie są znane interakcje Septogard z innymi lekami.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie potwierdziły działania teratogennego. Septogard nie powinien być stosowany w ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia chlorowodorkiem benzydaminy.

Nie wiadomo, czy chlorowodorek benzydaminy lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Produkt nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Nie ma danych wskazujących na szkodliwy wpływ leczenia Septogard na płodność u ludzi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Septogard to drętwienie i uczucie pieczenia w jamie ustnej. Inne możliwe działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia układu oddechowego (bardzo rzadko): skurcz krtani lub skurcz oskrzeli
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niezbyt często): drętwienie ust (hipoestezja) i uczucie pieczenia błony śluzowej w jamie ustnej
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (bardzo rzadko): świąd, pokrzywka, reakcja nadwrażliwości na światło i wysypka; (częstość nieznana): obrzęk naczynioruchowy
  • Zaburzenia układu immunologicznego (częstość nieznana): reakcja anafilaktyczna, potencjalnie zagrażająca życiu

Metylu parahydroksybenzoesan, zawarty w preparacie jako substancja pomocnicza, może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Przedawkowanie

Przedawkowanie benzydaminy jest mało prawdopodobne przy stosowaniu miejscowym. Działania toksyczne można spodziewać się jedynie po połknięciu dużych ilości benzydaminy (>300 mg). Objawy przedawkowania dotyczą głównie układu żołądkowo-jelitowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, podrażnienie przełyku) oraz ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, halucynacje, pobudzenie, niepokój, drażliwość).

W przypadku ostrego przedawkowania stosuje się leczenie objawowe. Pacjenci powinni pozostawać pod ścisłą obserwacją, należy zapewnić odpowiednie nawodnienie i stosować leczenie podtrzymujące.

Skład preparatu

Substancją czynną preparatu Septogard jest chlorowodorek benzydaminy. 1 ml roztworu zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku. Pojedyncza dawka aerozolu (0,17 ml) zawiera 0,255 mg chlorowodorku benzydaminy.

Septogard jest skutecznym preparatem do miejscowego leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, charakteryzującym się unikalnym mechanizmem działania i dobrym profilem bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności u pacjentów z astmą oskrzelową lub alergią w wywiadzie oraz o możliwości wystąpienia reakcji alergicznych na składniki preparatu.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).