Septogard
Benzydamine hydrochloride
Septogard - aerozol do miejscowego leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła
Septogard to produkt leczniczy w postaci aerozolu, przeznaczony do miejscowego leczenia objawów zapalenia w obrębie jamy ustnej i gardła, którym towarzyszy ból. Jest stosowany w różnych bolesnych stanach, takich jak owrzodzenia jamy ustnej, ból gardła, ból w jamie ustnej, ból dziąseł lub zębów.
Mechanizm działania
Substancją czynną preparatu Septogard jest benzydamina - pochodna indazolu o właściwościach fizykochemicznych i działaniu farmakologicznym odmiennym od typowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Benzydamina jest słabą zasadą, w przeciwieństwie do kwasowych NLPZ. Jej działanie przeciwzapalne opiera się głównie na hamowaniu syntezy prozapalnych cytokin, szczególnie czynnika martwicy nowotworów-α (TNF-α) i interleukiny-1β (IL-1β). Benzydamina wykazuje także słabe działanie hamujące na syntezę prostaglandyn.
Dodatkowe mechanizmy działania benzydaminy obejmują hamowanie wybuchu tlenowego neutrofili, stabilizację błon komórkowych oraz działanie miejscowo znieczulające poprzez oddziaływanie na kanały kwiają, że Septogard skutecznie łagodzi objawy stanu zapalnego i bólu w jamie ustnej i gardle.
Dawkowanie i sposób podania
Grupa wiekowa | Dawkowanie | Częstotliwość |
---|---|---|
Dorośli, młodzież (12-18 lat) i osoby w podeszłym wieku | 4-8 dawek aerozolu | Nie częściej niż co 1,5-3 godziny |
Dzieci (6-12 lat) | 4 dawki aerozolu | Nie częściej niż co 1,5-3 godziny |
Dzieci poniżej 6 lat | 1 dawka aerozolu na każde 4 kg masy ciała, maksymalnie do 4 dawek | Nie częściej niż co 1,5-3 godziny |
Sposób podania: Aerozol należy aplikować bezpośrednio na błonę śluzową jamy ustnej lub gardła.
Przed pierwszym użyciem aerozolu należy go przygotować, naciskając minimum trzykrotnie przycisk pompki w celu uzyskania prawidłowego rozpylania. Pełną dawkę uzyskuje się po czwartym uruchomieniu.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Septogard jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na benzydaminę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ, a także u osób z astmą oskrzelową lub alergią w wywiadzie, ze względu na ryzyko skurczu oskrzeli.
Produkt zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. W przypadku pogorszenia stanu pacjenta lub braku poprawy, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią
Brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania benzydaminy u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego, jednak produkt nie powinien być stosowany w ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga leczenia chlorowodorkiem benzydaminy. Nie wiadomo, czy benzydamina przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to drętwienie i uczucie pieczenia w jamie ustnej. Rzadziej mogą wystąpić:
- Zaburzenia układu oddechowego: skurcz krtani lub oskrzeli (bardzo rzadko)
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: drętwienie ust i uczucie pieczenia błony śluzowej (niezbyt często)
- Zaburzenia skóry: świąd, pokrzywka, reakcja nadwrażliwości na światło, wysypka (bardzo rzadko)
- Zaburzenia układu immunologicznego: reakcja anafilaktyczna (potencjalnie zagrażająca życiu), reakcje nadwrażliwości
Przedawkowanie
Przedawkowanie benzydaminy jest mało prawdopodobne przy stosowaniu miejscowym. Objawy toksyczne mogą wystąpić po połknięciu dużych ilości (>300 mg) i obejmują głównie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha) oraz objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, halucynacje, pobudzenie). W przypadku przedawkowania stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące, zapewniając odpowiednie nawodnienie.
Warto zapamiętać
- Septogard działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy prozapalnych cytokin
- Lek można stosować u dzieci od 6 roku życia, dostosowując dawkę do masy ciała
Skład
1 ml roztworu Septogard zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy. Pojedyncza dawka aerozolu (0,17 ml) dostarcza 0,255 mg substancji czynnej.
Septogard jest skutecznym i bezpiecznym preparatem do miejscowego leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Jego unikalne właściwości farmakologiczne, odmienne od typowych NLPZ, sprawiają, że jest cenną opcją terapeutyczną w leczeniu bólu i stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej i gardła.