Wyszukaj produkt

Sedival®

Agomelatine

tabl. powl.
25 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
64,50

Sedival® - charakterystyka produktu leczniczego dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Sedival® jest wskazany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u pacjentów dorosłych. Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u osób pełnoletnich.

Lek wykazuje skuteczność w leczeniu objawów depresji, przywracając prawidłowy rytm dobowy pacjenta. Mechanizm działania polega na agonistycznym wpływie na receptory melatoninergiczne oraz antagonizmie wobec receptorów serotoninergicznych 5-HT2C.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawka początkowa Dawka maksymalna Czas trwania terapii
25 mg raz na dobę wieczorem 50 mg raz na dobę wieczorem Minimum 6 miesięcy

Tabela 1. Schemat dawkowania produktu Sedival®

Zalecana dawka początkowa to 25 mg raz na dobę, przyjmowana doustnie wieczorem przed snem. Po 2 tygodniach leczenia, w przypadku braku poprawy, dawka może zostać zwiększona do 50 mg raz na dobę (2 tabletki po 25 mg) przyjmowanych przed snem. Decyzja o zwiększeniu dawki powinna uwzględniać wyższe ryzyko wzrostu aktywności aminotransferaz.

Każde zwiększenie dawki do 50 mg powinno być poprzedzone indywidualną oceną stosunku korzyści do ryzyka u danego pacjenta oraz ścisłym monitorowaniem wyników testów czynnościowych wątroby.

Aby zapewnić ustąpienie objawów, pacjenci z depresją powinni być leczeni wystarczająco długo, przez co najmniej 6 miesięcy.

Warto zapamiętać
  • Sedival® stosuje się raz dziennie wieczorem przed snem
  • Konieczne jest monitorowanie czynności wątroby przed i w trakcie leczenia

U wszystkich pacjentów należy przeprowadzić badania czynności wątroby przed rozpoczęciem leczenia. Nie należy rozpoczynać terapii, jeśli aktywność aminotransferaz w surowicy 3-krotnie przekracza górny zakres normy. Podczas leczenia należy okresowo monitorować aktywność aminotransferaz:

  • Po około 3 tygodniach
  • Po około 6 tygodniach (koniec ostrej fazy)
  • Po około 12 tygodniach
  • Po około 24 tygodniach (koniec fazy podtrzymującej)
  • Później, kiedy jest to klinicznie wskazane

Terapię należy przerwać, jeśli aktywność aminotransferaz w surowicy 3-krotnie przekracza górny zakres normy. Zwiększając dawkowanie, należy ponownie przeprowadzić badania czynności wątroby z tą samą częstością, jak podczas rozpoczynania leczenia.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania agomelatyny (25-50 mg/dobę) zostały ustalone u pacjentów w podeszłym wieku (<75 lat) z depresją. Działanie leku nie jest udokumentowane u pacjentów ≥75 lat, dlatego agomelatyny nie należy stosować w tej grupie wiekowej. Nie jest wymagane dostosowanie dawki w zależności od wieku.

Zaburzenia czynności nerek

U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek nie obserwowano istotnej zmiany parametrów farmakokinetycznych agomelatyny. Jednakże dostępne są tylko ograniczone dane kliniczne dotyczące stosowania produktu u pacjentów z depresją i ciężkim lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek. Z tego względu należy zachować ostrożność przepisując Sedival® tym pacjentom.

Zaburzenia czynności wątroby

Sedival® jest przeciwwskazany u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby (np. marskość lub czynna choroba wątroby).

Dzieci i młodzież

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności Sedivalu® u dzieci powyżej 2 lat w leczeniu dużych epizodów depresyjnych. Brak dostępnych danych. Produkt nie jest stosowany u dzieci do 2 roku życia w leczeniu dużych epizodów depresyjnych.

Tabletki powlekane Sedivalu® mogą być przyjmowane z pokarmem lub bez pokarmu.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Zaburzenie czynności wątroby (marskość lub czynna choroba wątroby)
  • Aktywność aminotransferaz w surowicy 3-krotnie przekraczająca górny zakres normy
  • Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano przypadki uszkodzenia wątroby, w tym niewydolność wątroby (wyjątkowo zgłoszono kilka przypadków zakończonych zgonem lub wymagających przeszczepienia wątroby u pacjentów z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych powyżej 10-krotnej wartości górnej granicy prawidłowego zakresu, zapalenie wątroby i żółtaczkę. Większość tych przypadków wystąpiła w pierwszych miesiącach leczenia.

Przed rozpoczęciem leczenia należy zachować ostrożność, a przez cały okres terapii dokładnie monitorować wszystkich pacjentów, zwłaszcza jeśli występują czynniki ryzyka uszkodzenia wątroby lub są jednocześnie stosowane produkty lecznicze związane z ryzykiem uszkodzenia wątroby.

U pacjentów z czynnikami ryzyka uszkodzenia wątroby, takimi jak: otyłość, nadwaga, niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby, cukrzyca, zaburzenia spowodowane spożywaniem alkoholu i/lub spożywanie znacznych ilości alkoholu oraz jednoczesne leczenie produktami leczniczymi niosącymi ryzyko uszkodzenia wątroby, leczenie Sedivalem® można zalecać tylko po ostrożnym rozważeniu korzyści i ryzyka.

Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku:

  • Wystąpienia objawów przedmiotowych lub podmiotowych potencjalnego uszkodzenia wątroby
  • Aktywności aminotransferaz w surowicy 3-krotnie przekraczającej górny zakres normy

Sedival® nie jest zalecany w leczeniu depresji u pacjentów poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej.

Należy zachować ostrożność stosując Sedival® u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, manią lub hipomanią w wywiadzie. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia objawów manii.

Pacjenci z depresją powinni być ściśle monitorowani, szczególnie na początku leczenia, ze względu na ryzyko wystąpienia myśli i zachowań samobójczych. Należy poinformować pacjentów i ich opiekunów o konieczności zgłaszania wszelkich niepokojących objawów.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Agomelatyna jest metabolizowana głównie przez cytochrom P450 1A2 (CYP1A2) (90%) i przez CYP2C9/19 (10%). Produkty lecznicze oddziałujące na te izoenzymy mogą zmieniać biodostępność agomelatyny.

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie Sedivalu® z silnymi inhibitorami CYP1A2 (np. fluwoksamina, cyprofloksacyna). Należy zachować ostrożność stosując lek z umiarkowanymi inhibitorami CYP1A2 (np. propranolol, enoksacyna).

Palenie tytoniu indukuje CYP1A2, co zmniejsza biodostępność agomelatyny, szczególnie u osób palących duże ilości papierosów (≥15 papierosów/dobę).

Agomelatyna nie wpływa na aktywność izoenzymów CYP450, dlatego nie powinna zmieniać ekspozycji na inne leki metabolizowane przez cytochrom P450.

Ciąża i laktacja

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikać stosowania Sedivalu® podczas ciąży. Nie wiadomo, czy agomelatyna przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy odstąpić od stosowania leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Ból głowy
  • Nudności
  • Zawroty głowy

Działania niepożądane są zazwyczaj łagodne lub umiarkowane i występują w pierwszych 2 tygodniach leczenia. Większość z nich ma charakter przejściowy i nie prowadzi do przerwania terapii.

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość wystąpienia zaburzeń czynności wątroby, w tym zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych.

Przedawkowanie

Doświadczenie związane z przedawkowaniem agomelatyny jest ograniczone. Zgłaszane objawy przedawkowania to: ból nadbrzusza, senność, zmęczenie, pobudzenie, lęk, napięcie, zawroty głowy, sinica lub złe samopoczucie. Nie jest znane swoiste antidotum na agomelatynę. Postępowanie w przedawkowaniu powinno polegać na leczeniu objawowym i rutynowej kontroli. Zaleca się kontrolne badania lekarskie w specjalistycznym ośrodku.

Właściwości farmakodynamiczne

Agomelatyna jest agonistą receptorów melatoninergicznych (MT1 i MT2) oraz antagonistą receptorów 5-HT2C. Nie wpływa na wychwyt monoamin i nie wykazuje powinowactwa do receptorów adrenergicznych, histaminergicznych, cholinergicznych, dopaminergicznych ani benzodiazepinowych.

Agomelatyna przywraca rytm okołodobowy w modelach zwierzęcych z zaburzonym rytmem dobowym. Zwiększa uwalnianie noradrenaliny i dopaminy, szczególnie w korze czołowej, nie wpływając na zewnątrzkomórkowe stężenia serotoniny.

Sedival® wykazuje skuteczność w leczeniu objawów depresji, przywracając prawidłowy rytm dobowy pacjenta i normalizując zaburzenia snu często towarzyszące depresji.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.