Sebidin
Ascorbic acid + Chlorhexidine dihydrochloride
Sebidin - Profesjonalna charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Sebidin jest wskazany w miejscowym leczeniu objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani. Lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne i regenerujące tkanki, co czyni go skutliwości związanych z infekcjami górnych dróg oddechowych.
Połączenie chlorheksydyny i kwasu askorbowego zapewnia kompleksowe działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz wspomagające procesy gojenia.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa wiekowa | Dawkowanie | Częstotliwość |
---|---|---|
Dorośli i dzieci od 12 lat | 1 tabletka | 4 razy na dobę (co 6 godzin) |
Tabletki należy ssać powoli, nie rozgryzając. Zaleca się stosowanie leku po posiłku i oczyszczeniu zębów.
Ze względu na zawartość sacharozy, należy zachować ostrożność podczas podawania osobom z cukrzycą oraz z tendencją do próchnicy.
Uwaga: Przez 2 godziny po zastosowaniu leku nie zaleca się płukania jamy ustnej ani picia dużej objętości płynów, co mogłoby zmniejszyć skuteczność działania preparatu.
Przeciwwskazania
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Sebidin jest nadwrażliwość na chlorheksydynę lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
- Stosowanie leku może czasowo zaburzać odczuwanie smaku, które zwykle ustępuje po 4 godzinach od zastosowania.
- Nie zaleca się stosować preparatu dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem.
- Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany odcienia barwy zębów oraz języka, które ustępują samoistnie lub muszą być usunięte przez lekarza stomatologa.
- U pojedynczych pacjentów (szczególnie z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty czy odbijanie. W takich przypadkach należy przerwać stosowanie leku.
- Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.
Lek nie wpływa na zdolności psychomotoryczne i nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń będących w ruchu.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie stwierdzono występowania istotnych klinicznie interakcji z innymi lekami. Jednakże, ze względu na miejscowe działanie chlorheksydyny, zaleca się zachowanie ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów do stosowania miejscowego w jamie ustnej.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ciąża: Nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. W badaniach na zwierzętach nie wykazano ryzyka dla płodu przy dawkach znacznie przekraczających stosowane u ludzi. Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży należy zasięgnąć opinii lekarza.
Karmienie piersią: Nie jest znane przenikanie chlorheksydyny do mleka kobiecego. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią należy zasięgnąć opinii lekarza.
Działania niepożądane
Najczęściej obserwowane działania niepożądane obejmują:
- Reakcje alergiczne (rzadko występujące wysypki na skórze, powierzchniowe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej, obrzęk ślinianek przyusznych)
- Podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
- Podrażnienie żołądka i biegunka
- Przemijające przebarwienia grzbietu języka, powierzchni zębów i uzupełnień z materiałów złożonych z akrylanów (przy stosowaniu powyżej 7 dni)
Przedawkowanie
Chlorheksydyna praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego wystąpienie przedawkowania jest mało prawdopodobne. W przypadku znacznego przedawkowania zaleca się obserwację kliniczną i leczenie objawowe.
Mechanizm działania
Chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne poprzez nieswoiste łączenie się z fosfolipidami błon komórkowych bakterii. Hamuje aktywność dehydrogenazy i ATP-azy oraz zaburza przepuszczalność dla jonów potasu, nukleotydów i aminokwasów. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, szczególnie na bakterie Gram-dodatnie, drożdżaki Candida albicans, a słabiej na bakterie Gram-ujemne.
Szczególnie wrażliwe na chlorheksydynę są: Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Escherichia coli, Selenomonas i bakterie beztlenowe oraz drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Mniejszą wrażliwość wykazują szczepy Streptococcus sanguis, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella oraz Veillonella.
Działanie przeciwbakteryjne zależy od stężenia. W małym stężeniu (poniżej 20 mg/l) wykazuje głównie działanie bakteriostatyczne, w wyższych stężeniach - bakteriobójcze.
Kwas askorbowy (witamina C) bierze udział w procesie tworzenia kolagenu i regeneracji tkanek, wspomagając procesy gojenia w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
Skład
Jedna tabletka zawiera substancje czynne:
- 5 mg chlorheksydyny dichlorowodoreku (Chlorhexidini dihydrochloridum)
- 50 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum)
Warto zapamiętać
- Sebidin łączy działanie przeciwbakteryjne chlorheksydyny z regenerującym działaniem kwasu askorbowego.
- Lek należy stosować po posiłku i oczyszczeniu zębów, a przez 2 godziny po zastosowaniu unikać płukania jamy ustnej i picia dużych ilości płynów.
Sebidin stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w miejscowym leczeniu objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani. Połączenie chlorheksydyny i kwasu askorbowego zapewnia kompleksowe działanie przeciwbakteryjne i regenerujące, co przyspiesza proces gojenia i łagodzi objawy infekcji. Należy jednak pamiętać o potencjalnych działaniach niepożądanych, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu, oraz o konieczności zachowania ostrożności u pacjentów z cukrzycą lub skłonnością do próchnicy ze względu na zawartość sacharozy w preparacie.