Wyszukaj produkt

Scaldex

Propolis + Vitamins

maść
1 tuba 25 g
Na skórę
OTC
100%
22,14

Scaldex - Profesjonalna charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Scaldex jest lekiem przeznaczonym do stosowania w następujących przypadkach:

  • Oparzenia chemiczne
  • Odmrożenia
  • Trudno gojące się rany (np. pooperacyjne)
  • Odleżyny
  • Zmiany troficzne skóry (towarzyszące np. żylakowatemu zapaleniu podudzi)
  • Zropienie drobnych ran
  • Niewielkie wykwity zapalne o charakterze grudek i krost
  • Ropnie towarzyszące zadrom i opiłkom wbitym w skórę
  • Lek Scaldex wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz wspomaga procesy gojenia się ran poprzez skojarzone działanie substancji biologicznie czynnych zawartych w wyciągu z propolisu, kwiatu nagietka oraz bacytracyny. Preparat działa odkażająco i przyczynia się do szybszego oczyszczania ran z produktów przemiany materii i elementów martwiczych. Dodatkowo, zawarta w produkcie witamina A przyspiesza procesy odnowy uszkodzonej tkanki.

    Dawkowanie i sposób podawania

    Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość stosowania
    Dorośli i młodzież powyżej 12 lat Nanosić na powierzchnię rany Pierwsze dni: co 2-3 godziny
    Kolejne dni: 3 razy na dobę
    Dzieci poniżej 12 lat Wyłącznie pod nadzorem lekarza Według zaleceń lekarza

    Tabela 1. Schemat dawkowania leku Scaldex

    W przypadku towarzyszącej wydzieliny ropnej, zaleca się dodatkowo przemywanie rany 0,1% roztworem manganianu (VII) potasu 2 razy na dobę. Nie należy stosować leku w opatrunkach zamkniętych (okluzyjnych). Przy oparzeniach obejmujących więcej niż 2% powierzchni ciała, należy nałożyć preparat na oparzoną skórę i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

    Czas stosowania leku nie powinien przekraczać 7 dni. W przypadku braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że stosowanie produktu leczniczego Scaldex nie powinno zastępować odpowiedniego leczenia ogólnoustrojowego i/lub chirurgicznego, szczególnie w przypadku głębokiego zakażenia skóry i tkanki podskórnej.

    Warto zapamiętać
    • Scaldex nie powinien być stosowany dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.
    • Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 12 lat bez nadzoru lekarza.

    Prawidłowe dawkowanie i czas stosowania leku Scaldex są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów terapeutycznych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka działań niepożądanych.

    Przeciwwskazania

    Stosowanie leku Scaldex jest przeciwwskazane u pacjentów, u których w przeszłości wystąpiły reakcje uczuleniowe na którykolwiek składnik preparatu, ze szczególnym uwzględnieniem propolisu (kitu pszczelego).

    Przed zastosowaniem leku Scaldex należy dokładnie zebrać wywiad alergologiczny pacjenta, zwracając szczególną uwagę na uczulenia na produkty pochodzenia pszczelego.

    Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

    Reakcje nadwrażliwości: Scaldex może powodować występowanie reakcji nadwrażliwości, w tym:

    • Wysypkę wokół rany oparzeniowej
    • Obrzęk rany oparzeniowej i jej okolic
    • Ostre kontaktowe zapalenie skóry
    • Pokrzywkę kontaktową
    • Rumień
    • Reakcję anafilaktyczną

    Reakcja anafilaktyczna może przyjmować formę od uogólnionego świądu, obrzęku ust i twarzy, nadmiernej potliwości, ucisku w klatce piersiowej do niedociśnienia, utraty przytomności, bezdechu i zatrzymania krążenia.

    Nadwrażliwość krzyżowa: Osoby z nadwrażliwością na neomycynę mogą również wykazywać nadwrażliwość na zawartą w produkcie bacytracynę. U osób uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) może wystąpić również nadwrażliwość na propolis zawarty w produkcie.

    Atopowe zapalenie skóry: Należy unikać stosowania produktu u osób z atopowym zapaleniem skóry.

    Rozległe rany i duże dawki: Nie należy stosować produktu na rozległe rany ani w dużych dawkach ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego bacytracyny.

    Długotrwałe stosowanie: Podczas długotrwałego stosowania może wystąpić nadkażenie opornymi drobnoustrojami, zwłaszcza grzybami. W takim przypadku należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.

    Zaburzenia funkcji nerek: Produkt należy stosować ostrożnie u osób z zaburzoną funkcją nerek oraz u osób stosujących jednocześnie inne leki o działaniu nefrotoksycznym.

    Blokada nerwowo-mięśniowa: Nie należy podawać produktu, jeśli istnieje ryzyko niekontrolowanego wchłaniania do krwi (np. podczas stosowania na duże powierzchnie skóry lub rany), gdyż istnieje ryzyko blokady nerwowo-mięśniowej.

    Ochrona oczu: Należy chronić oczy przed kontaktem z produktem. W przypadku stosowania na skórę twarzy należy nie dopuścić, by produkt dostał się do oka, gdyż spowoduje to podrażnienie spojówek oka objawiające się pieczeniem. W przypadku dostania się preparatu do oka należy je przemyć czystą wodą, najlepiej przegotowaną i ostudzoną.

    Stosowanie u dzieci: Nie zaleca się stosowania produktu u dzieci poniżej 12 lat ze względu na zwiększone ryzyko wchłaniania bacytracyny do krwi i związanego z tym działania nefrotoksycznego. Dopuszcza się stosowanie produktu u dzieci poniżej 12 lat wyłącznie pod nadzorem lekarza.

    Lanolina: Lek zawiera lanolinę i może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

    Stosowanie leku Scaldex wymaga szczególnej ostrożności i monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych reakcji nadwrażliwości oraz innych działań niepożądanych, zwłaszcza w przypadku stosowania na rozległe rany lub u pacjentów z grupy ryzyka.

    Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

    Leki nefrotoksyczne: Podczas jednoczesnego stosowania leków działających nefrotoksycznie (np. antybiotyków aminoglikozydowych) wchłonięcie produktu do krwi może spowodować nasilenie działania nefrotoksycznego.

    Leki do znieczulenia ogólnego lub zwiotczające mięśnie: Jednoczesne stosowanie produktu oraz leków do znieczulenia ogólnego lub zwiotczających mięśnie może nasilić blokadę nerwowo-mięśniową.

    Przy stosowaniu leku Scaldex należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi lekami, szczególnie w przypadku pacjentów poddawanych znieczuleniu ogólnemu lub stosujących leki o działaniu nefrotoksycznym.

    Wpływ na płodność, ciążę i laktację

    Ciąża: U kobiet w ciąży należy uwzględnić możliwość wchłaniania produktu do krwi. Należy mieć na uwadze, że witamina A znajdująca się w produkcie, w dużych dawkach, ma działanie teratogenne.

    Karmienie piersią: U kobiet karmiących piersią należy uwzględnić możliwość wchłaniania produktu do krwi. Nie należy stosować produktu w stanach zapalnych brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

    Stosowanie leku Scaldex u kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno być rozważone tylko w przypadkach, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu lub niemowlęcia.

    Działania niepożądane

    Najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi substancji czynnych produktu są miejscowe reakcje nadwrażliwości. Do objawów mogą należeć: świąd, wysypka wokół rany oparzeniowej, obrzęk rany oparzeniowej i jej okolic. W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

    Inne możliwe działania niepożądane obejmują:

    • Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub grzybów (częstość nieznana)
    • Zaburzenia układu immunologicznego: reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości (częstość nieznana)
    • Zaburzenia układu nerwowego: utrata przytomności, blokada nerwowo-mięśniowa (częstość nieznana)
    • Zaburzenia serca: zatrzymanie krążenia (częstość nieznana)
    • Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie (częstość nieznana)
    • Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: bezdech (częstość nieznana)
    • Zaburzenia żołądka i jelit: obrzęk ust (częstość nieznana)
    • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: ostre kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka kontaktowa, nadmierna potliwość, rumień, świąd, uogólniony świąd (częstość nieznana)
    • Zaburzenia nerek i dróg moczowych: toksyczne działanie na nerki (częstość nieznana)
    • Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: ucisk w klatce piersiowej, obrzęk twarzy, obrzęk w miejscu podania, wysypka w miejscu podania (częstość nieznana)

    Monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie reakcji nadwrażliwości, jest kluczowe podczas stosowania leku Scaldex. W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy natychmiast przerwać leczenie i wdrożyć odpowiednie postępowanie medyczne.

    Przedawkowanie

    Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania leku Scaldex. Jednakże, jeśli produkt jest stosowany w dużych dawkach na duże powierzchnie skóry, rany lub na uszkodzoną skórę, wchłanianie substancji czynnych do krwi zwiększa ryzyko działania nefrotoksycznego.

    Mimo braku raportowanych przypadków przedawkowania, należy ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania i sposobu stosowania leku Scaldex, szczególnie w przypadku stosowania na rozległe rany lub uszkodzoną skórę.

    Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

    Scaldex jest połączeniem substancji pochodzenia naturalnego, antybiotyku o szerokim zakresie działania i witaminy A. Skojarzone działanie substancji biologicznie czynnych zawartych w wyciągu propolisu, kwiatu nagietka i bacytracyny decyduje o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych preparatu. Lek działa odkażająco, przyczynia się do szybszego oczyszczania ran z produktów przemiany materii i elementów martwiczych. Witamina A przyśpiesza procesy odnowy uszkodzonej tkanki.

    Złożony skład leku Scaldex zapewnia wielokierunkowe działanie terapeutyczne, co może być korzystne w leczeniu różnorodnych stanów chorobowych skóry i ran.

    Skład jakościowy i ilościowy

    100 g preparatu Scaldex zawiera:

    • 9 g standaryzowanego wyciągu z kwiatów nagietka
    • 3 g standaryzowanego wyciągu z propolisu (100%)
    • 1 g bacytracyny
    • 0,03 g witaminy A

    Skład leku Scaldex łączy w sobie naturalne składniki o właściwościach przeciwzapalnych i regeneracyjnych z antybiotykiem o szerokim spektrum działania, co może przyczyniać się do jego skuteczności w leczeniu różnych stanów chorobowych skóry i ran.



    Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).