Wyszukaj produkt

Salbetan

Betamethasone dipropionate + Salicylic acid

roztw. na skórę
(0,64 mg+ 20 mg)/g
1 but. 100 ml
Na skórę
Rx
100%
27,48
50% (1)
13,74
(2)
bezpł.
Salbetan
roztw. na skórę
(0,64 mg+ 20 mg)/g
1 but. 50 ml
Na skórę
Rx
100%
17,79
50% (1)
10,80
(2)
bezpł.

Salbetan - profesjonalna informacja dla lekarza

Wskazania do stosowania

Preparat łączy działanie silnego kortykosteroidu (betametazonu dipropionianu) z keratolitycznym działaniem kwasu salicylowego, co zapewnia kompleksowe oddziaływanie na zmiany łuszczycowe.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Maksymalny czas stosowania
Dorośli 1-2 razy na dobę 3 tygodnie
Dzieci i młodzież 1-2 razy na dobę, maks. 10% powierzchni ciała 1 tydzień
Pacjenci w podeszłym wieku Ostrożne dawkowanie, rozpoczynając od dolnej granicy 3 tygodnie
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby Może być konieczne dostosowanie dawki 3 tygodnie

Cienką warstwę roztworu należy nanieść na zmienioną chorobowo skórę. W przypadku poprawy można zmniejszyć częstość aplikacji. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy okres.

U dorosłych nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej kwasu salicylowego wynoszącej 2 g przez okres dłuższy niż tydzień. U dzieci maksymalna dawka dobowa kwasu salicylowego wynosi 0,2 g.

Preparat jest przeciwwskazany u noworodków i małych dzieci.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Wirusowe zmiany skórne (np. opryszczka zwykła, półpasiec)
  • Bakteryjne zmiany skórne (np. gruźlica, kiła, róża) bez jednoczesnego skutecznego leczenia przeciwdrobnoustrojowego
  • Grzybicze zakażenia skóry bez jednoczesnego skutecznego leczenia przeciwgrzybiczego
  • Trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie skóry wokół ust
  • Poszczepienne reakcje skórne w miejscu leczenia
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (przy wielokrotnym stosowaniu)
  • Zmniejszona krzepliwość krwi (przy wielokrotnym stosowaniu)

Nie należy stosować preparatu do oczu, na błony śluzowe, głębokie otwarte rany oraz w okolicach narządów płciowych. Stosowanie pod opatrunkami okluzyjnymi jest przeciwwskazane.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu Salbetan, zwłaszcza u dzieci i młodzieży oraz w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry. Istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy.

Należy unikać stosowania preparatu na twarz i w miejscach zgięć. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do miejscowych działań niepożądanych, takich jak zanik skóry, rozstępy czy teleangiektazje. Istnieje ryzyko rozwoju jaskry przy stosowaniu w okolicy oczu.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może być konieczne dostosowanie dawki. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u osób w podeszłym wieku.

Preparat może maskować objawy zakażeń skórnych lub nasilać ich przebieg. W przypadku wystąpienia podrażnienia, uczulenia lub nadmiernego wysuszenia skóry należy przerwać stosowanie.

Warto zapamiętać
  • Salbetan łączy działanie silnego kortykosteroidu z keratolitycznym efektem kwasu salicylowego
  • Maksymalny czas stosowania to 3 tygodnie u dorosłych i 1 tydzień u dzieci

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ze względu na możliwość wchłaniania substancji czynnych, przy stosowaniu na dużą powierzchnię skóry lub długotrwale, mogą wystąpić interakcje podobne do tych obserwowanych przy ogólnoustrojowym podawaniu betametazonu i kwasu salicylowego.

Należy unikać jednoczesnego stosowania szamponów leczniczych do włosów ze względu na brak danych klinicznych wykluczających możliwość interakcji.

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Należy unikać stosowania w I trymestrze. W pozostałym okresie ciąży stosować tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia rozszczepu podniebienia u płodu przy stosowaniu w I trymestrze oraz zaniku kory nadnerczy u płodu przy stosowaniu pod koniec ciąży.

Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy substancje czynne przenikają do mleka kobiecego w ilościach klinicznie istotnych. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub odstąpieniu od terapii, biorąc pod uwagę korzyści dla matki. Nie stosować na obszar piersi podczas karmienia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia skóry: podrażnienie, zanik skóry, rozstępy, trądzik steroidowy, teleangiektazje, pieczenie, świąd, suchość
  • Zakażenia wtórne
  • Reakcje alergiczne
  • Zaburzenia endokrynologiczne (przy długotrwałym stosowaniu na duże powierzchnie): zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga

U dzieci istnieje zwiększone ryzyko ogólnoustrojowego wchłaniania i związanych z tym powikłań, w tym zahamowania wzrostu.

Właściwości farmakodynamiczne

Betametazonu dipropionian jest bardzo silnym kortykosteroidem o szybkim początku i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym oraz zwężającym naczynia krwionośne. Hamuje proliferację komórek zapalnych, naskórka i adipocytów. Normalizuje zaburzoną keratynizację komórek naskórka.

Kwas salicylowy wykazuje działanie keratolityczne, ułatwiając penetrację kortykosteroidu i zwiększając skuteczność terapii.

Skład

1 g roztworu zawiera:

  • 0,64 mg betametazonu dipropionianu (co odpowiada 0,5 mg betametazonu)
  • 20 mg kwasu salicylowego

Preparat Salbetan stanowi skuteczne połączenie silnego kortykosteroidu z kwasem salicylowym, zapewniając kompleksowe działanie w terapii łuszczycy. Należy jednak pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń dotyczących czasu stosowania i monitorowaniu pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu na rozległe obszary skóry.


1) Leczenie łuszczycy owłosionej skóry głowy u dorosłych
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.