Ryspolit
Risperidone
Wskazania do stosowania
Rysperydon jest wskazany w leczeniu:
- Schizofrenii
- Epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
- Krótkotrwałym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera w stopniu umiarkowanym do ciężkiego, nie reagujących na metody niefarmakologiczne oraz gdy istnieje ryzyko, że pacjent będzie stanowił zagrożenie dla samego siebie lub innych osób
- Krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci w wieku od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej bądź upośledzonych umysłowo
W przypadku stosowania u dzieci i młodzieży, rysperydon powinien być przepisywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej lub lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.
Dawkowanie
Schizofrenia
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | - Dawka początkowa: 2 mg/dobę - Dawka może być zwiększona do 4 mg/dobę drugiego dnia - Dawka optymalna: 4-6 mg/dobę - Maksymalna dawka: 10 mg/dobę |
Pacjenci w wieku podeszłym | - Dawka początkowa: 0,5 mg 2x/dobę - Dawka może być zwiększana o 0,5 mg 2x/dobę do 1-2 mg 2x/dobę |
Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie. Nie zaleca się stosowania dawek >16 mg/dobę.
Epizody maniakalne w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | - Dawka początkowa: 2 mg raz/dobę - Dawka może być zwiększana o 1 mg raz/dobę, nie częściej niż co 24h - Zakres dawek: 1-6 mg/dobę |
Pacjenci w wieku podeszłym | - Dawka początkowa: 0,5 mg 2x/dobę - Dawka może być zwiększana o 0,5 mg 2x/dobę do 1-2 mg 2x/dobę |
Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie. Nie zbadano bezpieczeństwa stosowania dawek >6 mg/dobę.
Uporczywa agresja u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego
Zalecana dawka początkowa wynosi 0,25 mg 2x/dobę. W razie konieczności, dawka może być indywidualnie zwiększana o 0,25 mg 2x/dobę, nie częściej niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 0,5 mg 2x/dobę. U niektórych pacjentów może być konieczne stosowanie dawek do 1 mg 2x/dobę.
Nie należy stosować rysperydonu dłużej niż 6 tygodni w leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem typu alzheimerowskiego. Pacjentów należy poddawać regularnej ocenie rozważając potrzebę kontynuacji leczenia.
Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży
Masa ciała pacjenta | Dawkowanie |
---|---|
≥50 kg | - Dawka początkowa: 0,5 mg raz/dobę - Dawka może być zwiększana o 0,5 mg raz/dobę, nie częściej niż co drugi dzień - Dawka optymalna: 1 mg raz/dobę (zakres 0,5-1,5 mg raz/dobę) |
<50 kg | - Dawka początkowa: 0,25 mg raz/dobę - Dawka może być zwiększana o 0,25 mg raz/dobę, nie częściej niż co drugi dzień - Dawka optymalna: 0,5 mg raz/dobę (zakres 0,25-0,75 mg raz/dobę) |
Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie. Nie zaleca się stosowania rysperydonu u dzieci w wieku <5 lat.
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należy zmniejszyć o połowę dawkę początkową i kolejne dawki rysperydonu oraz stosować wolniejsze zwiększanie dawek.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na rysperydon lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując rysperydon u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem ze względu na zwiększone ryzyko zgonu i zdarzeń naczyniowo-mózgowych. Ryzyko to jest szczególnie wysokie u pacjentów z otępieniem typu mieszanego lub naczyniowego.
Rysperydon może powodować niedociśnienie ortostatyczne, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia.
Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych, w tym rysperydonu, obserwowano wystąpienie leukopenii, neutropenii i agranulocytozy. Pacjentów z istotną klinicznie leukopenią lub polekową leukopenią/neutropenią w wywiadzie należy monitorować przez pierwsze kilka miesięcy leczenia.
U pacjentów leczonych rysperydonem stwierdzano przypadki znacznego zwiększenia masy ciała. Należy regularnie kontrolować masę ciała.
Rysperydon może powodować hiperprolaktynemię. Zaleca się badanie stężenia prolaktyny u pacjentów z objawami prawdopodobnie związanymi z prolaktyną.
Należy zachować ostrożność stosując rysperydon u pacjentów z wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie lub czynnikami ryzyka wydłużenia odstępu QT.
Interakcje
Rysperydon należy stosować ostrożnie w skojarzeniu z:
- Lekami wydłużającymi odstęp QT
- Lekami działającymi ośrodkowo (np. opioidy, benzodiazepiny)
- Lekami przeciwnadciśnieniowymi
- Lekami indukującymi enzymy CYP3A4 (np. karbamazepina, ryfampicyna)
- Inhibitorami CYP2D6 (np. fluoksetyna, paroksetyna)
Jednoczesne stosowanie rysperydonu z lekami psychostymulującymi (np. metylofenidat) u dzieci i młodzieży nie wpływa na farmakokinetykę ani skuteczność rysperydonu.
Ciąża i laktacja
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania rysperydonu u kobiet w ciąży. Rysperydon przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie rysperydonu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to:
- Parkinsonizm
- Ból głowy
- Bezsenność
- Sedacja
- Niepokój
- Zawroty głowy
- Zaburzenia pozapiramidowe
- Zwiększenie masy ciała
- Hiperprolaktynemia
U pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem obserwowano zwiększone ryzyko zdarzeń naczyniowo-mózgowych.
Warto zapamiętać
- Rysperydon zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
- Należy regularnie monitorować masę ciała pacjentów leczonych rysperydonem
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania wynikają z nasilenia działania farmakologicznego rysperydonu i obejmują: senność, sedację, tachykardię, niedociśnienie i objawy pozapiramidowe. Opisywano przypadki wydłużenia odstępu QT i drgawek.
Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Nie ma swoistego antidotum. Należy monitorować czynności życiowe i EKG.
Właściwości farmakologiczne
Rysperydon jest antagonistą receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2. Wykazuje także powinowactwo do receptorów α-1-adrenergicznych, histaminergicznych H1 i α-2-adrenergicznych. Mechanizm działania przeciwpsychotycznego polega na blokowaniu receptorów D2 w układzie mezolimbicznym.
Zrównoważone działanie antagonistyczne na receptory serotoninergiczne i dopaminergiczne może zmniejszać ryzyko wystąpienia objawów pozapiramidowych i rozszerzać działanie terapeutyczne na objawy negatywne i zaburzenia afektywne w schizofrenii.
Skład
Substancja czynna: rysperydon
Dostępne dawki: 1 mg, 2 mg, 3 mg lub 4 mg w tabletce powlekanej
Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego produktu.
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10); tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia