Wyszukaj produkt

Rutinoscorbin Witamina C Forte

Ascorbic acid

kaps. o przedł. uwalnianiu, twarde
500 mg
30 szt.
Doustnie
OTC
100%
13,30

Rutinoscorbin Witamina C Forte - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Rutinoscorbin Witamina C Forte jest wskazany w profilaktyce i uzupełnianiu niedoborów kwasu askorbowego oraz w leczeniu metabolicznych następstw hipowitaminozy C. Preparat może być również stosowany pomocniczo w następujących przypadkach:

  • Stany obniżonej odporności organizmu
  • Leczenie niedokrwistości
  • Przyspieszenie procesu gojenia i bliznowacenia ranZastosowanie witaminy C w wymienionych wskazaniach może przynieść korzystne efekty terapeutyczne, wspierając naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz procesy regeneracyjne.

    Dawkowanie i sposób podawania

    Grupa wiekowa Dawkowanie
    Dorośli 1-2 kapsułki na dobę

    Tabela 1. Zalecane dawkowanie Rutinoscorbin Witamina C Forte

    Preparat należy przyjmować doustnie, najlepiej podczas posiłku, popijając odpowiednią ilością wody. Ze względu na formę kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, nie należy ich rozgryzać ani dzielić.

    Przeciwwskazania

    Stosowanie Rutinoscorbin Witamina C Forte jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

    • Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub jakikolwiek inny składnik preparatu
    • Kamica szczawianowa dróg moczowych
    • Talasemia
    • Anemia syderoblastyczna
    • Hemochromatoza
    • Wrodzony deficyt krwinkowej dehydrogenazy-G-6-P

    Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie przeanalizować historię choroby pacjenta, aby wykluczyć wymienione przeciwwskazania.

    Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

    Nie zaleca się podawania witaminy C pacjentom w trakcie radio- i/lub chemioterapii. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu dawek dobowych kwasu askorbowego przekraczających 1 g, gdyż mogą one fałszować wyniki analiz krwi i moczu opartych na reakcjach utleniania i redukcji.

    Lekarze powinni być świadomi potencjalnego wpływu wysokich dawek witaminy C na wyniki badań laboratoryjnych i uwzględniać to przy interpretacji wyników.

    Interakcje z innymi produktami leczniczymi

    Rutinoscorbin Witamina C Forte może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

    • Leki zobojętniające
    • Preparaty zawierające sole żelaza i/lub miedzi
    • Środki o właściwościach utleniających
    • Kwas salicylowy i jego pochodne (obniżają stężenie kwasu askorbowego w osoczu krwi)
    • Trójpierścieniowe leki antydepresyjne (witamina C może obniżać ich skuteczność)
    • Doustne leki przeciwzakrzepowe (witamina C może nasilać ich działanie i toksyczność)
    • Sulfonamidy (witamina C może nasilać ich działanie i toksyczność)
    • Estrogeny (witamina C może zwiększać ich stężenie w surowicy krwi)

    Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu wymienionych leków i preparatu Rutinoscorbin Witamina C Forte, monitorując pacjenta pod kątem potencjalnych interakcji i dostosowując dawkowanie w razie potrzeby.

    Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

    Decyzję o stosowaniu i dawkowaniu Rutinoscorbin Witamina C Forte w okresie ciąży i karmienia piersią podejmuje lekarz. Konieczna jest indywidualna ocena potencjalnych korzyści i ryzyka związanego z suplementacją witaminy C w tych okresach.

    Działania niepożądane

    Głównym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem dużych dawek Rutinoscorbin Witamina C Forte jest możliwość odkładania się kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych. Pacjenci z predyspozycją do kamicy nerkowej powinni być szczególnie monitorowani podczas terapii wysokimi dawkami witaminy C.

    Przedawkowanie

    W przypadku przedawkowania Rutinoscorbin Witamina C Forte, nadmiar leku jest skutecznie usuwany przez nerki. Zaleca się podawanie pacjentowi dużej ilości wody w celu wspomagania eliminacji nadmiaru witaminy C z organizmu. Należy monitorować funkcję nerek oraz równowagę wodno-elektrolitową pacjenta.

    Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne

    Rutinoscorbin Witamina C Forte jest preparatem w formie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, dostarczających organizmowi kwas askorbowy z jednej kapsułki średnio w czasie 8-12 godzin. Taka forma podania chroni przed nasilonym wydalaniem metabolitów witaminy C przez nerki, co mogłoby zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej.

    Kwas askorbowy, będący głównym składnikiem preparatu, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jest on kluczowym związkiem działającym jako reduktor w środowisku kwaśnym w większości tkanek organizmu człowieka. Witamina C odgrywa istotną rolę w następujących procesach:

    • Reakcje oksydoredukcyjne w komórkach
    • Biosynteza kolagenu, tkanki chrzęstnej, zębiny, elastyny i substancji przestrzeni międzykomórkowych
    • Wspomaganie wchłaniania jonów żelaza z przewodu pokarmowego
    • Udział w metabolizmie hormonów kory nadnerczy i tarczycy

    Kwas askorbowy charakteryzuje się dobrą biodostępnością z przewodu pokarmowego i łatwo przenika do tkanek. Metabolizm witaminy C prowadzi do powstania nieczynnych metabolitów: siarczanu i kwasu szczawiowego, które są wydalane z moczem.

    Skład preparatu

    Jedna kapsułka Rutinoscorbin Witamina C Forte zawiera 500 mg kwasu askorbowego jako substancję czynną.

    Warto zapamiętać

    1. Rutinoscorbin Witamina C Forte to preparat o przedłużonym uwalnianiu, dostarczający 500 mg kwasu askorbowego w czasie 8-12 godzin.

    2. Stosowanie witaminy C w dawkach powyżej 1 g na dobę może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych opartych na reakcjach utleniania i redukcji.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.