Wyszukaj produkt

Rutinoscorbin®

Ascorbic acid + Rutoside

tabl. powl.
100 mg+ 25 mg
90 szt.
Doustnie
OTC
100%
7,92
Rutinoscorbin®
tabl. powl.
100 mg+ 25 mg
150 szt.
Doustnie
OTC
100%
12,05
Rutinoscorbin®
tabl. powl.
100 mg+ 25 mg
30 szt.
Doustnie
OTC
100%
5,20
Rutinoscorbin®
tabl. powl.
100 mg+ 25 mg
210 szt.
Doustnie
OTC
100%
17,99

Rutinoscorbin® - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Rutinoscorbin® jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

  • Stany niedoboru kwasu askorbowego
  • Stany zwiększonego zapotrzebowania na kwas askorbowy (przeziębienia, zakażenia wirusowe w tym grypa)
  • Pomocniczo w nadmiernej przepuszczalności naczyń

Połączenie rutozydu i kwasu askorbowego w preparacie Rutinoscorbin® może być szczególnie korzystne w schorzeniach żył i mikrokrążenia oraz w profilaktyce i wspomaganiu leczenia infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie i grypa.

Dawkowanie i sposób podawania

Wskazanie Dawkowanie
Profilaktyka 1-2 tabletki na dobę
Stany niedoboru witaminy C 1-2 tabletki 2-4 razy na dobę
Zaburzenia czynności nerek Maksymalnie 5 tabletek na dobę (500 mg kwasu askorbowego)

Tabela 1. Zalecane dawkowanie preparatu Rutinoscorbin®

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować szczególną ostrożność i nie przekraczać maksymalnej dawki 5 tabletek na dobę, co odpowiada 500 mg kwasu askorbowego.

Przeciwwskazania

Stosowanie preparatu Rutinoscorbin® jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na rutozyd, kwas askorbowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Kamica szczawianowa
  • Choroby związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna)
  • Inne stany predysponujące do nadmiaru żelaza w organizmie

Przeciwwskazania te wynikają z potencjalnego ryzyka nasilenia objawów wymienionych schorzeń lub wystąpienia działań niepożądanych związanych z nadmiernym spożyciem kwasu askorbowego.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania preparatu Rutinoscorbin® należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Nie należy przekraczać zalecanych dawek ze względu na ryzyko ciężkiej hemolizy u pacjentów z niedoborem erytrocytowej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy ograniczyć dawkę do maksymalnie 5 tabletek na dobę
  • Nie zaleca się podawania dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 1 g) u pacjentów z nadmiernym wydalaniem kwasu szczawiowego, dną, kamicą moczanową, cystynurią oraz w stanach hipokaliemii i hiperkalcemii
  • Stosowanie witaminy C łącznie z sulfonamidami może prowadzić do wytrącania się kryształów sulfonamidów w moczu
  • Kwas askorbowy może wpływać na wyniki niektórych testów diagnostycznych (fałszywie dodatni wynik testu na obecność cukru w moczu, fałszywie ujemny wynik testu na obecność krwi utajonej w kale)
  • U dzieci poniżej 6 roku życia decyzja o stosowaniu produktu powinna być rozpatrzona indywidualnie
  • Produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub fruktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy
  • Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej produkt może powodować reakcje alergiczne

Przestrzeganie powyższych środków ostrożności pozwoli na bezpieczne stosowanie preparatu Rutinoscorbin® i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Rutinoscorbin® zawiera rutozyd i kwas askorbowy, które działają synergistycznie w uszczelnianiu naczyń i neutralizacji wolnych rodników.
  • Maksymalna dawka dobowa u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek wynosi 5 tabletek (500 mg kwasu askorbowego).

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Rutinoscorbin® może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Deferoksamina - kwas askorbowy nasila wydalanie żelaza z moczem
  • Kwas acetylosalicylowy (ASA) - może zaburzać wchłanianie kwasu askorbowego i nasilać działania niepożądane ASA na błonę śluzową żołądka
  • Kumarynowe leki przeciwzakrzepowe - kwas askorbowy może nasilać ich działanie
  • Paracetamol - kwas askorbowy może nasilać jego działanie
  • Disulfiram - kwas askorbowy może zmniejszać jego skuteczność w terapii antyalkoholowej
  • Leki o właściwościach kwasowych - długotrwałe stosowanie kwasu askorbowego w dawkach >1g/dobę może zwiększać ich reabsorpcję w kanalikach nerkowych
  • Leki o charakterze zasadowym (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) - długotrwałe stosowanie kwasu askorbowego w dawkach >1g/dobę może zmniejszać ich reabsorpcję w kanalikach nerkowych

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z idiopatyczną hemochromatozą lub talasemią przyjmujących deferoksaminę, ze względu na ryzyko kardiomiopatii i zastoinowej niewydolności serca po dodaniu kwasu askorbowego.

Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią

Ciąża: Bezpieczeństwo stosowania Rutinoscorbin® w ciąży nie zostało jednoznacznie określone. Dostępne dane kliniczne dotyczące stosowania rutozydu i kwasu askorbowego osobno nie wskazują na istotne ryzyko dla płodu. Brak jednak odpowiednich badań klinicznych produktów złożonych. Kwas askorbowy przekracza barierę łożyska i podawany w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do objawów niedoboru u noworodków (szkorbut noworodkowy).

Karmienie piersią: Bezpieczeństwo stosowania Rutinoscorbin® w okresie karmienia piersią nie zostało określone. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Brak doniesień o przenikaniu rutozydu do mleka.

W obu przypadkach decyzja o stosowaniu preparatu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko.

Działania niepożądane

Rutinoscorbin® jest zwykle dobrze tolerowany w zalecanych dawkach. Jednakże mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Zaburzenia układu immunologicznego (bardzo rzadko): reakcje alergiczne, w tym nadwrażliwość (skrócenie oddechu, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, wysypka skórna, świąd)
  • Zaburzenia układu nerwowego (bardzo rzadko): ból głowy, zawroty głowy
  • Zaburzenia ogólne (bardzo rzadko): zmęczenie
  • Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (częstość nieznana): zaczerwienienie skóry
  • Zaburzenia nerek i dróg moczowych (częstość nieznana): zwiększone oddawanie moczu, kamica nerkowa

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Rutinoscorbin® może prowadzić do następujących objawów:

  • Przemijająca biegunka osmotyczna (po dawkach >3 g kwasu askorbowego, prawie zawsze po dawkach >10 g)
  • Ryzyko hemolizy i kamicy nerkowej (po dużych dawkach kwasu askorbowego)
  • Zaburzenia wodno-elektrolitowe, liza krwinek czerwonych, znaczne osłabienie działania kobalaminy (po megadawkach >10 g/dobę)

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Mechanizm działania

Rutinoscorbin® zawiera dwie substancje czynne o komplementarnym działaniu:

Rutozyd: Naturalny flawonoid o właściwościach przeciwutleniających. Uszczelnia naczynia kapilarne, ogranicza działanie czynników zwężających naczynia krwionośne, zmniejsza przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych oraz zwiększa ich elastyczność i odporność mechaniczną. Chroni kwas askorbowy przed utlenieniem i zwiększa jego wchłanianie z jelita.

Kwas askorbowy (witamina C): Główny antyoksydant środowiska wodnego organizmu. Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, w tym: syntezie kolagenu i innych białek tkanki łącznej, przemianach lipidów, syntezie hormonów steroidowych, przemianach aminokwasów aromatycznych, redukcji żelaza niehemowego. Odgrywa kluczową rolę w procesie usuwania wolnych rodników.

Połączenie rutozydu i kwasu askorbowego w preparacie Rutinoscorbin® zapewnia synergistyczne działanie przeciwutleniające i ochronne na naczynia krwionośne, co może być szczególnie korzystne w schorzeniach żył i mikrokrążenia oraz w profilaktyce i wspomaganiu leczenia infekcji wirusowych.

Skład

Jedna tabletka Rutinoscorbin® zawiera:

  • 25 mg rutozydu (w postaci rutozydu trójwodnego)
  • 100 mg kwasu askorbowego

Skład jakościowy i ilościowy preparatu został starannie dobrany, aby zapewnić optymalne działanie terapeutyczne przy zachowaniu bezpieczeństwa stosowania.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.