Roswera
Rosuvastatin
Roswera - informacje dla lekarza
Wskazania
Roswera jest wskazana w leczeniu hipercholesterolemii oraz zapobieganiu zdarzeniom sercowo-naczyniowym:
- Pierwotna hipercholesterolemia u dorosłych, młodzieży i dzieci ≥6 lat (typu IIa, w tym rodzinna heterozygotyczna hipercholesterolemia) lub mieszana dyslipidemia (typu IIb) - jako leczenie dodatkowe do diety
- Rodzinna homozygotyczna hipercholesterolemia - jako leczenie dodatkowe do diety i innych sposobów leczenia zmniejszającego stężenie lipidów
- Zapobieganie dużym zdarzeniom sercowo-naczyniowym u pacjentów z wysokim ryzykiem pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego
Lek należy stosować jako uzupełnienie diety i innych niefarmakologicznych metod leczenia (np. ćwiczenia fizyczne, redukcja masy ciała).
Dawkowanie
Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, zależnie od celu terapii i reakcji pacjenta na leczenie. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia pacjent powinien stosować dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.
Wskazanie | Dawkowanie |
---|---|
Leczenie hipercholesterolemii | Zalecana dawka początkowa: 5-10 mg doustnie raz na dobę. W razie potrzeby po 4 tygodniach można zwiększyć do 20 mg. |
Zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym | 20 mg raz na dobę |
Dzieci i młodzież 6-17 lat | Leczenie powinno być prowadzone przez specjalistę |
Dawkę maksymalną 40 mg można rozważyć jedynie u pacjentów z ciężką hipercholesterolemią i wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, pod kontrolą specjalisty.
Przeciwwskazania
Stosowanie rozuwastatyny jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na rozuwastatynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Czynna choroba wątroby
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek (ClCr <30 ml/min)
- Miopatia
- Jednoczesne leczenie cyklosporyną
- Ciąża i karmienie piersią
- Kobiety w wieku rozrodczym nie stosujące skutecznej antykoncepcji
Stosowanie dawek 30 mg i 40 mg jest dodatkowo przeciwwskazane u pacjentów z czynnikami predysponującymi do miopatii/rabdomiolizy.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania rozuwastatyny u pacjentów z:
- Zaburzeniami czynności nerek
- Niedoczynnością tarczycy
- Chorobami mięśni w wywiadzie osobistym lub rodzinnym
- Wcześniejszym uszkodzeniem mięśni po stosowaniu innych statyn
- Nadużywaniem alkoholu
- Wiekiem >70 lat
U tych pacjentów należy rozważyć ryzyko i możliwe korzyści leczenia oraz monitorować pacjenta pod kątem działań niepożądanych.
Interakcje
Rozuwastatyna wchodzi w istotne interakcje z następującymi lekami:
- Cyklosporyna - znaczne zwiększenie ekspozycji na rozuwastatynę
- Inhibitory proteazy - zwiększenie ekspozycji na rozuwastatynę
- Gemfibrozyl i inne fibraty - zwiększone ryzyko miopatii
- Kwas fusydowy - zwiększone ryzyko miopatii i rabdomiolizy
- Warfaryna i inne antagoniści witaminy K - możliwe zwiększenie INR
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu tych leków i w razie potrzeby dostosować dawkowanie rozuwastatyny.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane rozuwastatyny to:
- Bóle mięśni
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Zaparcia
- Nudności
- Bóle brzucha
- Osłabienie
Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak miopatia, rabdomioliza czy zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Należy monitorować pacjentów pod kątem tych objawów, szczególnie przy stosowaniu wyższych dawek.
Wnioski
Rozuwastatyna jest skutecznym lekiem w terapii hipercholesterolemii i prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wymaga jednak ostrożnego stosowania, szczególnie u pacjentów z czynnikami ryzyka działań niepożądanych. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki i monitorowanie pacjenta podczas leczenia.
Warto zapamiętać
- Rozuwastatyna wykazuje silne działanie hipolipemizujące już w niskich dawkach (5-10 mg)
- Przy stosowaniu dawek 30-40 mg istnieje zwiększone ryzyko działań niepożądanych, szczególnie mięśniowych
Mechanizm działania
Rozuwastatyna jest wybiórczym i kompetycyjnym inhibitorem reduktazy HMG-CoA, kluczowego enzymu w syntezie cholesterolu. Działa ona przede wszystkim w wątrobie, hamując produkcję cholesterolu endogennego.
Farmakokinetyka
Rozuwastatyna osiąga maksymalne stężenie w osoczu po około 5 godzinach od podania. Biodostępność wynosi około 20%. Lek wiąże się z białkami osocza w około 90%. Jest metabolizowany w niewielkim stopniu (10%) z udziałem cytochromu P450. Główną drogą eliminacji jest wydalanie z żółcią. Okres półtrwania wynosi około 19 godzin.
Stosowanie w populacjach specjalnych
U pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może być konieczne zmniejszenie dawki. U dzieci i młodzieży stosowanie powinno odbywać się pod nadzorem specjalisty. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią.
Wnioski
Rozuwastatyna jest skutecznym i względnie bezpiecznym lekiem w terapii zaburzeń lipidowych. Wymaga jednak indywidualnego podejścia do pacjenta, uwzględniającego jego profil ryzyka i potencjalne interakcje lekowe. Kluczowe jest monitorowanie pacjenta pod kątem działań niepożądanych, szczególnie mięśniowych i wątrobowych.
Roswera

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia