Wyszukaj produkt

RoActemra

Tocilizumab

inf. [konc. do przyg. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
2232,36
(1)
bezpł.
RoActemra
inf. [konc. do przyg. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 4 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
446,47
(1)
bezpł.
RoActemra
inf. [konc. do przyg. roztw.]
20 mg/ml
1 fiol. 10 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
1116,18
(1)
bezpł.

RoActemra (tocilizumab) - informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

RoActemra (tocilizumab) jest wskazana w leczeniu:

  • Reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów:
    • W skojarzeniu z metotreksatem (MTX) u pacjentów nieleczonych wcześniej MTX
    • W skojarzeniu z MTX lub w monoterapii u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią lub nietolerancją wcześniejszego leczenia DMARDs lub anty-TNF
  • Choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19) u dorosłych otrzymujących kortykosteroidy systemowe i wymagających tlenoterapii lub wentylacji mechanicznej
  • Młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o początku uogólnionym (uMIZS) u pacjentów ≥2 lat z niewystarczającą odpowiedzią na NLPZ i kortykosteroidy systemowe
  • Wielidiopatycznego zapalenia stawów (wMIZS) u pacjentów ≥2 lat z niewystarczającą odpowiedzią na wcześniejsze leczenie MTX
  • Ciężkiego lub zagrażającego życiu zespołu uwalniania cytokin (CRS) indukowanego terapią CAR-T u dorosłych i dzieci ≥2 lat

RoActemra wykazuje działanie zmniejszające szybkość postępu uszkodzenia stawów oraz poprawiające sprawność fizyczną w RZS przy podawaniu łącznie z metotreksatem.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu RZS lub uMIZS. Wszyscy pacjenci powinni otrzymać Kartę Ostrzegawczą dla Pacjenta.

Wskazanie Dawkowanie
RZS 8 mg/kg mc. co 4 tygodnie (maks. 800 mg/infuzję)
uMIZS <30 kg: 12 mg/kg mc. co 2 tygodnie
≥30 kg: 8 mg/kg mc. co 2 tygodnie
wMIZS 8 mg/kg mc. co 4 tygodnie (≥30 kg) lub co 2 tygodnie (<30 kg)

Podpis: Dawkowanie RoActemry w zależności od wskazania i masy ciała pacjenta

Produkt należy rozcieńczyć do objętości 100 ml roztworem NaCl 0,9% i podawać we wlewie dożylnym trwającym 1 godzinę.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na tocilizumab lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Czynne, ciężkie zakażenia

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:

  • Zakażeń - zwiększone ryzyko ciężkich zakażeń, w tym gruźlicy
  • Perforacji przewodu pokarmowego - ryzyko u pacjentów z zapaleniem uchyłków w wywiadzie
  • Reakcji związanych z infuzją - ryzyko ciężkich reakcji nadwrażliwości
  • Zaburzeń czynności wątroby - ryzyko wzrostu aktywności enzymów wątrobowych
  • Zaburzeń hematologicznych - ryzyko neutropenii i małopłytkowości
  • Zaburzeń lipidowych - ryzyko hiperlipidemii

Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem wystąpienia zakażeń, zaburzeń czynności wątroby i parametrów hematologicznych.

Interakcje

Tocilizumab może wpływać na metabolizm leków będących substratami CYP450 poprzez normalizację aktywności tych enzymów. Może być konieczne dostosowanie dawek leków metabolizowanych przez CYP3A4, CYP1A2, CYP2C9 lub CYP2C19 po rozpoczęciu lub zakończeniu leczenia tocilizumabem.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania w ciąży. Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Należy rozważyć przerwanie karmienia piersią lub przerwanie podawania leku, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥5% pacjentów):

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych
  • Zapalenie jamy nosowej i gardła
  • Ból głowy
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zwiększenie aktywności AlAT

Inne istotne działania niepożądane obejmują ciężkie zakażenia, perforację przewodu pokarmowego, reakcje związane z infuzją, neutropenię, małopłytkowość i zaburzenia lipidowe.

Warto zapamiętać

Kluczowe informacje:

  • RoActemra jest skuteczna w leczeniu RZS, uMIZS i wMIZS, zmniejszając progresję choroby i poprawiając sprawność fizyczną
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem zakażeń, zaburzeń czynności wątroby i parametrów hematologicznych podczas leczenia

Mechanizm działania

Tocilizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym IgG1 skierowanym przeciwko receptorowi dla interleukiny-6 (IL-6). Hamuje przekazywanie sygnału szlakiem pośredniczonym przez receptory IL-6, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego i innych objawów chorób, w których IL-6 odgrywa kluczową rolę patogenetyczną.

Lek wykazuje działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne, co przekłada się na zmniejszenie objawów i spowolnienie postępu choroby w RZS i MIZS.

Wnioski

RoActemra jest skutecznym lekiem w terapii RZS, uMIZS i wMIZS, oferującym nową opcję leczenia dla pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na konwencjonalne terapie. Wymaga jednak ścisłego monitorowania ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych, zwłaszcza zakażeń. Właściwa kwalifikacja pacjentów i uważne monitorowanie podczas terapii pozwala na optymalizację stosunku korzyści do ryzyka.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.