Wyszukaj produkt

Ristidic

Rivastigmine

kaps. twarde
6 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
94,00
30% (1)
67,63
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
6 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
48,22
30% (1)
35,03
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
4,5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
35,38
30% (1)
25,49
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
4,5 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
72,05
30% (1)
52,28
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
3 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,57
30% (1)
17,98
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
3 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
48,22
30% (1)
35,03
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
1,5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
12,70
30% (1)
9,40
(2)
bezpł.
Ristidic
kaps. twarde
1,5 mg
56 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,95
30% (1)
18,36
(2)
bezpł.

Ristidic - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Ristidic jest wskazany w:

  • Leczeniu objawowym łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego
  • Leczeniu objawowym łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia u pacjentów z idiopatyczną chorobą Parkinsona

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz mający doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu otępienia typu alzheimerowskiego lub otępienia związanego z chorobą Parkinsona. Rozpoznanie należy postawić na podstawie aktualnych wytycznych. Leczenie rywastygminą można rozpocząć jedynie wtedy, gdy pacjent ma opiekuna, który będzie regularnie kontrolował przyjmowanie produktu.

Dawkowanie i sposób podawania

Ristidic należy podawać dwa razy na dobę, z porannym i wieczornym posiłkiem. Kapsułki należy połykać w całości.

Dawka początkowa i ustalanie optymalnej dawki:
Etap Dawka Czas trwania
Dawka początkowa 1,5 mg 2x/dobę -
Zwiększenie dawki 3 mg 2x/dobę Po min. 2 tygodniach
Kolejne zwiększenie 4,5 mg 2x/dobę Po min. 2 tygodniach
Maksymalna dawka 6 mg 2x/dobę Po min. 2 tygodniach

Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, w zależności od tolerancji pacjenta.

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych podczas leczenia pacjentów z otępieniem związanym z chorobą Parkinsona (np. nudności, wymioty, bóle brzucha, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała lub nasilenie objawów pozapiramidowych), można rozważyć pominięcie jednej lub kilku dawek. Jeśli działania niepożądane utrzymują się, należy zmniejszyć dawkę dobową do poprzedniej dobrze tolerowanej dawki lub przerwać leczenie.

Dawka podtrzymująca:

Skuteczna dawka wynosi 3 do 6 mg dwa razy na dobę. Aby uzyskać maksymalną korzyść terapeutyczną, pacjenci powinni przyjmować produkt w największej dobrze tolerowanej dawce. Zalecana maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg dwa razy na dobę.

Leczenie podtrzymujące można kontynuować tak długo, jak długo pacjent odnosi z niego korzyść terapeutyczną. Z tego względu, należy regularnie oceniać działanie terapeutyczne rywastygminy, szczególnie u pacjentów leczonych dawkami mniejszymi niż 3 mg dwa razy na dobę. Jeśli po 3 miesiącach leczenia dawką podtrzymującą nie nastąpi korzystna zmiana dotycząca zanikania objawów otępienia, leczenie należy przerwać. Przerwanie leczenia należy również rozważyć, gdy działanie terapeutyczne przestanie być widoczne.

Warto zapamiętać
  • Ristidic stosuje się w leczeniu objawowym łagodnej do średniozaawansowanej postaci otępienia typu alzheimerowskiego oraz otępienia w chorobie Parkinsona
  • Dawkę leku należy stopniowo zwiększać, rozpoczynając od 1,5 mg dwa razy na dobę, aż do osiągnięcia optymalnej dawki terapeutycznej

Indywidualna reakcja pacjenta na leczenie rywastygminą nie jest przewidywalna. Jednak lepsze wyniki leczenia obserwuje się u pacjentów z chorobą Parkinsona i umiarkowanym otępieniem. Podobnie, lepsze działanie obserwowano u pacjentów z chorobą Parkinsona i omamami wzrokowymi.

Wznowienie leczenia:

Jeśli leczenie przerwano na dłużej niż kilka dni, wznawiając je należy zastosować dawkę 1,5 mg dwa razy na dobę. Ustalanie optymalnej dawki powinno w takim przypadku odbywać się tak, jak opisano powyżej.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby:

Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Jednak ze względu na zwiększenie ekspozycji w tych populacjach, należy starannie ustalić wielkość dawki, w zależności od indywidualnej tolerancji. U pacjentów z klinicznie istotnymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może wystąpić więcej działań niepożądanych. Nie przeprowadzono badań u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Dzieci i młodzież:

Brak uzasadnienia do stosowania produktu u dzieci i młodzieży w leczeniu choroby Alzheimera.

Przeciwwskazania

Stosowanie Ristidic jest przeciwwskazane u pacjentów:

  • Z nadwrażliwością na substancję czynną (rywastygminę), inne karbaminiany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Z wcześniejszymi reakcjami w miejscu podania, wskazującymi na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry po zastosowaniu rywastygminy w postaci plastra

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Ristidic należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:

  • Częstość występowania i nasilenie działań niepożądanych rośnie wraz ze zwiększaniem się dawki
  • U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby może wystąpić więcej działań niepożądanych
  • Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia reakcji skórnych, szczególnie w przypadku stosowania rywastygminy w postaci plastrów
  • Pacjenci z zespołem chorego węzła zatokowego lub zaburzeniami przewodzenia wymagają szczególnej uwagi
  • Rywastygmina może powodować zwiększone wydzielanie soku żołądkowego - ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy
  • Inhibitory cholinoesterazy mogą nasilać lub wywoływać objawy pozapiramidowe
  • Należy monitorować masę ciała pacjentów, gdyż stosowanie rywastygminy może być związane z jej zmniejszeniem

Rywastygmina może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dlatego lekarz prowadzący powinien systematycznie oceniać te zdolności u pacjentów z otępieniem leczonych tym lekiem.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Rywastygmina może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

  • Środki zwiotczające mięśnie stosowane w znieczuleniu ogólnym - rywastygmina może nasilać ich działanie
  • Inne środki cholinomimetyczne - nie należy stosować jednocześnie
  • Leki antycholinergiczne - rywastygmina może wpływać na ich działanie

Nie zaobserwowano istotnych interakcji farmakokinetycznych między rywastygminą a digoksyną, warfaryną, diazepamem czy fluoksetyną.

Ciąża i laktacja

Brak danych klinicznych dotyczących stosowania rywastygminy w czasie ciąży. Nie należy stosować produktu w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Pacjentki przyjmujące rywastygminę nie powinny karmić piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności (38%), wymioty (23%), biegunka, ból brzucha, niestrawność
  • Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, ból głowy, senność, drżenie
  • Zaburzenia psychiczne: pobudzenie, splątanie, lęk
  • Zaburzenia metabolizmu: brak łaknienia
  • Inne: zmęczenie, astenia, nadmierne pocenie się

U pacjentów z otępieniem związanym z chorobą Parkinsona dodatkowo obserwowano nasilenie objawów choroby, w tym spowolnienie ruchowe, dyskinezę i zaburzenia chodu.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania rywastygminy mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, nadciśnienie tętnicze, omamy, bradykardia i/lub omdlenia. W przypadku bezobjawowego przedawkowania zaleca się przerwanie stosowania rywastygminy na 24 godziny. W ciężkich przypadkach można rozważyć podanie atropiny.

Właściwości farmakologiczne

Rywastygmina jest inhibitorem acetylo- i butyrylocholinoesterazy, który ułatwia cholinergiczne przekaźnictwo neurosynaptyczne poprzez spowolnienie procesu rozkładu acetylocholiny. Dzięki temu może korzystnie wpływać na związane z układem cholinergicznym objawy ubytkowe dotyczące procesów poznawczych u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera i chorobie Parkinsona.

Skład

Substancja czynna: rywastygmina (w postaci wodorowinianu)

Dostępne dawki: 1,5 mg, 3 mg, 4,5 mg lub 6 mg rywastygminy w kapsułce twardej


1) Choroba Alzheimera
Otępienie z ciałami Lewy'ego
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.