Rispolept Consta®
Risperidone
Rispolept Consta® - informacje dla lekarza
Wskazania
Rispolept Consta® jest wskazany w leczeniu podtrzymującym schizofrenii u pacjentów aktualnie leczonych doustnymi lekami przeciwpsychotycznymi.
Dawkowanie
Dorośli
Dawka początkowa: Dla większości pacjentów zalecana dawka wynosi 25 mg domięśniowo, co 2 tygodnie. U pacjentów przyjmujących stałą dawkę rysperydonu doustnie przez co najmniej 2 tygodnie, należy rozważyć następujący schemat przestawiania:
Dawka doustna rysperydonu | Dawka Rispolept Consta |
---|---|
≤4 mg/dobę | 25 mg co 2 tygodnie |
>4 mg/dobę | 37,5 mg co 2 tygodnie |
U pacjentów nieprzyjmujących aktualnie rysperydonu doustnie, należy rozważyć zastosowanie wstępnego leczenia rysperydonem doustnie przed wyborem początkowej dawki domięśniowej. Zalecana dawka początkowa wynosi 25 mg produktu leczniczego, co 2 tygodnie. U pacjentów leczonych większymi doustnymi dawkami leków przeciwpsychotycznych należy rozważyć większą dawkę produktu leczniczego - 37,5 mg.
Dawka podtrzymująca: Dla większości pacjentów zalecana dawka wynosi 25 mg domięśniowo, co 2 tygodnie. Dla niektórych pacjentów może być korzystne podanie większej dawki: 37,5 mg lub 50 mg. Dawek nie należy zwiększać częściej, niż raz na 4 tygodnie. Wyników zwiększenia dawki należy oczekiwać najwcześniej po 3 tygodniach od podania pierwszej iniekcji zawierającej większą dawkę. Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 50 mg podawanych co 2 tygodnie.
Pacjenci w wieku podeszłym
Nie jest konieczne dostosowywanie dawki. Zalecana dawka wynosi 25 mg domięśniowo, co 2 tygodnie. U pacjentów nieprzyjmujących aktualnie rysperydonu doustnie, zalecana dawka wynosi 25 mg produktu leczniczego, co 2 tygodnie. U pacjentów przyjmujących stałą dawkę doustnego rysperydonu przez co najmniej dwa tygodnie należy rozważyć schemat przestawiania jak u dorosłych.
Zaburzenia czynności wątroby i nerek
Nie przeprowadzono badań produktu leczniczego u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. W razie konieczności stosowania produktu leczniczego u tych pacjentów, zaleca się podanie doustne rysperydonu w dawce początkowej 0,5 mg dwa razy na dobę w pierwszym tygodniu leczenia. W drugim tygodniu można stosować dawkę 1 mg 2 razy/dobę lub 2 mg raz/dobę. W przypadku, gdy całkowita dawka dobowa, wynosząca co najmniej 2 mg, jest dobrze tolerowana, produkt leczniczy można podawać w postaci wstrzyknięć w dawce 25 mg co 2 tygodnie.
Dzieci i młodzież
Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Dane nie są dostępne.
Należy zapewnić wystarczająco skuteczną terapię doustną postacią rysperydonu lub poprzednim lekiem przeciwpsychotycznym, w trakcie 3-tygodniowego okresu opóźnienia od wykonania pierwszej iniekcji produktu leczniczego.
Warto zapamiętać
- Rispolept Consta podaje się domięśniowo co 2 tygodnie
- Przed rozpoczęciem leczenia należy sprawdzić tolerancję na rysperydon podawany doustnie
Sposób podawania
Produkt należy podawać co 2 tygodnie w głębokiej, domięśniowej iniekcji w mięsień naramienny lub pośladkowy, używając w tym celu odpowiedniej bezpiecznej igły. Do iniekcji w mięsień naramienny należy użyć 1-calowej igły dokonując wstrzyknięć na zmianę raz w jedno, raz w drugie ramię. Do iniekcji w mięsień pośladkowy należy użyć 2-calowej igły, dokonując wstrzyknięć na zmianę raz w jeden, raz w drugi pośladek. Produktu nie wolno wstrzykiwać dożylnie.
Należy uważać, aby uniknąć nieumyślnego podania produktu do naczynia krwionośnego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności
U pacjentów, którzy nie przyjmowali nigdy wcześniej rysperydonu w żadnej postaci zaleca się sprawdzenie tolerancji za pomocą doustnej postaci rysperydonu zanim rozpocznie się leczenie produktem.
Stosowanie produktu u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem nie było przedmiotem badań, dlatego nie jest on wskazany do stosowania w tej grupie pacjentów. U osób w podeszłym wieku z otępieniem leczonych lekami przeciwpsychotycznymi występuje zwiększone ryzyko zgonu.
Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu rysperydonu u pacjentów z chorobami układu krążenia, chorobą Parkinsona lub otępieniem z obecnością ciał Lewy'ego.
Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych w tym produktu leczniczego stwierdzano wystąpienie leukopenii, neutropenii i agranulocytozy. Pacjentów z istotną klinicznie leukopenią lub polekową leukopenią i/lub neutropenią w wywiadzie należy monitorować przez pierwsze kilka miesięcy leczenia.
U pacjentów leczonych jakimkolwiek atypowym lekiem przeciwpsychotycznym, w tym produktem leczniczym, należy obserwować objawy hiperglikemii, a pacjentów z cukrzycą należy regularnie badać, czy nie pogarsza się u nich kontrola glikemii.
Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych zgłaszano przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ze względu na występujące często u pacjentów leczonych lekami przeciwpsychotycznymi nabyte czynniki ryzyka VTE, przed rozpoczęciem leczenia i podczas leczenia produktem leczniczym należy zidentyfikować wszystkie możliwe czynniki ryzyka VTE i podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze.
Interakcje
Należy zachować ostrożność podczas przepisywania rysperydonu jednocześnie z lekami wydłużającymi odstęp QT. Rysperydon należy stosować z ostrożnością w skojarzeniu z innymi substancjami działającymi ośrodkowo.
Rysperydon jest metabolizowany głównie z udziałem CYP2D6 i w mniejszym stopniu CYP3A4. Substancje modyfikujące aktywność tych enzymów mogą wpływać na farmakokinetykę rysperydonu.
Ciąża i laktacja
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania rysperydonu u kobiet w okresie ciąży. Produktu leczniczego nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Noworodki narażone na działanie leków przeciwpsychotycznych w III trymestrze ciąży są w grupie ryzyka działań niepożądanych.
Rysperydon i 9-hydroksyrysperydon przenikają w małych ilościach do mleka kobiet karmiących piersią. Należy rozważyć stosunek korzyści z karmienia piersią do potencjalnego ryzyka dla dziecka.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (częstość ≥1/10) to: bezsenność, lęk, ból głowy, infekcje górnych dróg oddechowych, parkinsonizm i depresja. Występujące działania niepożądane zależne od dawki obejmowały parkinsonizm i akatyzję.
Po wprowadzeniu produktu na rynek odnotowano ciężkie reakcje w miejscu wstrzyknięcia, w tym martwicę, ropień, zapalenie tkanki łącznej, wrzód, krwiak, torbiel i guzek. Pojedyncze przypadki wymagały interwencji chirurgicznej.
Szczegółowy wykaz działań niepożądanych wraz z częstością ich występowania znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Przedawkowanie
Choć przedawkowanie postaci pozajelitowej produktu jest mniej prawdopodobne niż w przypadku przyjmowania jego postaci doustnej, w razie przedawkowania mogą wystąpić: senność, sedacja, tachykardia, niedociśnienie oraz objawy pozapiramidowe. Odnotowano przypadki wydłużenia odstępu QT i drgawek.
W przypadku ostrego przedawkowania należy uzyskać i utrzymać drożność dróg oddechowych oraz zapewnić odpowiednie utlenowanie i wentylację. Należy wdrożyć odpowiednie leczenie podtrzymujące i monitorowanie czynności życiowych.
Właściwości farmakodynamiczne
Rysperydon jest wybiórczym antagonistą monoaminergicznym o dużym powinowactwie do receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2. Wiąże się również z receptorami α-1-adrenergicznymi i, z mniejszym powinowactwem, z receptorami histaminergicznymi H1 i receptorami α-2-adrenergicznymi. Zrównoważone ośrodkowe działanie antagonistyczne na receptory serotoninergiczne i dopaminergiczne może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pozapiramidowych działań niepożądanych i rozszerzyć oddziaływanie terapeutyczne na objawy negatywne i zaburzenia afektywne występujące w przebiegu schizofrenii.
Skład
1 fiolka zawiera 25 mg, 37,5 mg lub 50 mg rysperydonu.
Rispolept Consta jest skutecznym lekiem przeciwpsychotycznym do stosowania w leczeniu podtrzymującym schizofrenii. Jego forma do wstrzyknięć domięśniowych o przedłużonym uwalnianiu zapewnia stabilne stężenie leku w organizmie przy podawaniu co 2 tygodnie. Należy jednak pamiętać o konieczności monitorowania pacjentów pod kątem możliwych działań niepożądanych oraz interakcji z innymi lekami.
2) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia