Wyszukaj produkt

Rispolept®

Risperidone

tabl. powl.
2 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
19,19
(1)
8,08
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Rispolept®
tabl. powl.
4 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
29,72
(1)
4,29
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Rispolept®
tabl. powl.
3 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
24,75
(1)
6,48
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Rispolept®
roztw. doust.
1 mg/ml
1 but. 30 ml
Doustnie
Rx
100%
16,84
Rispolept®
roztw. doust.
1 mg/ml
1 but. 100 ml
Doustnie
Rx
100%
43,57
(1)
10,99
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Rispolept®
tabl. powl.
1 mg
20 szt.
Doustnie
Rx
100%
10,12
(1)
6,16
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Wskazania do stosowania leku Rispolept

Rispolept jest wskazany w leczeniu:

  • Schizofrenii
  • Epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
  • Krótkotrwałym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera w stopniu umiarkowanym do ciężkiego, nie reagujących na metody niefarmakologiczne oraz gdy istnieje ryzyko, że pacjent będzie stanowił zagrożenie dla samego siebie lub innych osób
  • Krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej bądź upośledzonych umysłowo, zdiagnozowanych według kryteriów DSM-IV

W przypadku leczenia zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży, farmakoterapia powinna stanowić integralną część wszechstronnego programu terapeutycznego, obejmującego działania psychospołeczne i edukacyjne. Zaleca się, aby rysperydon był przepisywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej lub lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.

Dawkowanie i sposób podawania

Schizofrenia

Dorośli:

Rispolept może być podawany 1-2 razy na dobę. Leczenie należy rozpocząć od dawki 2 mg rysperydonu na dobę. Dawka może być zwiększona drugiego dnia do 4 mg na dobę. Od tego momentu dawka może pozostać niezmieniona albo, jeśli zaistnieje taka konieczność, indywidualnie dostosowywana. Przeciętna, optymalna dawka terapeutyczna wynosi od 4 do 6 mg na dobę. U niektórych pacjentów może być wskazane wolniejsze dostosowywanie dawki oraz mniejsza dawka początkowa i podtrzymująca.

Dawki większe niż 10 mg na dobę nie wykazują większej skuteczności niż mniejsze dawki, mogą natomiast powodować zwiększenie częstości występowania objawów pozapiramidowych. Nie zbadano bezpieczeństwa stosowania dawek większych niż 16 mg na dobę, a zatem nie zaleca się ich stosowania.

Pacjenci w wieku podeszłym:

Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg dwa razy na dobę. Dawka może być indywidualnie dostosowywana i zwiększana o 0,5 mg dwa razy na dobę do dawki 1-2 mg dwa razy na dobę.

Rispolept nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat ze schizofrenią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności.

Epizody maniakalne w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych

Dorośli:

Rispolept należy podawać raz na dobę, dawka początkowa to 2 mg. W razie konieczności, dawkę powinno zwiększać się o 1 mg raz na dobę, nie częściej niż co 24 godziny. Dawkę rysperydonu można dostosowywać indywidualnie w zakresie 1-6 mg na dobę w zależności od optymalnej skuteczności i tolerancji u każdego pacjenta.

Nie zbadano bezpieczeństwa stosowania dawek większych niż 6 mg na dobę w leczeniu epizodów maniakalnych.

Pacjenci w wieku podeszłym:

Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg dwa razy na dobę. Dawka może być indywidualnie dostosowywana i zwiększana o 0,5 mg dwa razy na dobę do dawki 1-2 mg dwa razy na dobę. Należy zachować ostrożność, ze względu na niewystarczające doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania u osób w podeszłym wieku.

Rispolept nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat z epizodami maniakalnymi w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności.

Uporczywa agresja u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera

Zalecana dawka początkowa wynosi 0,25 mg dwa razy na dobę. W razie konieczności, dawka może być indywidualnie zwiększana o 0,25 mg dwa razy na dobę, nie częściej, niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 0,5 mg dwa razy na dobę. U niektórych pacjentów może jednak być korzystne stosowanie dawek do 1 mg dwa razy na dobę.

Nie należy stosować Rispoleptu dłużej niż 6 tygodni w leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera. Pacjentów należy poddawać regularnej i częstej ocenie rozważając potrzebę kontynuacji leczenia.

Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież 5-18 lat:

U osób o masie ciała 50 kg lub powyżej, zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg raz na dobę. W razie konieczności, dawkowanie może być indywidualnie dostosowywane poprzez zwiększanie dawki o 0,5 mg raz na dobę, nie częściej, niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 1 mg raz na dobę. Niemniej, w leczeniu niektórych pacjentów rysperydon jest skuteczny w dawce 0,5 mg raz na dobę, natomiast u innych najlepsze wyniki uzyskuje się podczas stosowania leku w dawce 1,5 mg raz na dobę.

U osób o masie ciała poniżej 50 kg, zalecana dawka początkowa wynosi 0,25 mg raz na dobę. W razie konieczności, dawkowanie może być indywidualnie dostosowywane poprzez zwiększanie dawki o 0,25 mg na dobę, nie częściej, niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 0,5 mg raz na dobę. Niemniej, w leczeniu niektórych pacjentów rysperydon jest skuteczny w dawce 0,25 mg raz na dobę, natomiast u innych najlepsze wyniki uzyskuje się podczas stosowania leku w dawce 0,75 mg raz na dobę.

Podobnie jak w przypadku innych leków stosowanych objawowo, kontynuacja leczenia Rispoleptem powinna być weryfikowana i uzasadniona aktualnym stanem pacjenta.

Nie zaleca się stosowania Rispoleptu u dzieci poniżej 5 lat, ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w tym wskazaniu u dzieci poniżej 5 lat.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek eliminacja czynnej frakcji przeciwpsychotycznej następuje wolniej niż u pacjentów z prawidłową czynnością nerek. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby stężenie wolnej frakcji rysperydonu w osoczu jest zwiększone.

Bez względu na rodzaj wskazania terapeutycznego, u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, powinno się zmniejszyć o połowę dawkę początkową i kolejne dawki rysperydonu oraz stosować wolniejsze zwiększanie dawek. W tej grupie pacjentów Rispolept powinien być stosowany z ostrożnością.

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli ze schizofrenią 2-6 mg/dobę, maks. 10 mg/dobę
Osoby starsze ze schizofrenią 0,5-2 mg 2x/dobę
Dorośli z epizodami maniakalnymi 1-6 mg/dobę
Osoby starsze z epizodami maniakalnymi 0,5-2 mg 2x/dobę
Pacjenci z otępieniem i agresją 0,25-1 mg 2x/dobę
Dzieci i młodzież z zaburzeniami zachowania (≥50 kg) 0,5-1,5 mg/dobę
Dzieci i młodzież z zaburzeniami zachowania (<50 kg) 0,25-0,75 mg/dobę

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie, rozpoczynając od mniejszych dawek i stopniowo je zwiększając. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawki powinny być zmniejszone o połowę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na rysperydon lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Pacjenci w podeszłym wieku z otępieniem

U pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem leczonych lekami przeciwpsychotycznymi, w tym rysperydonem, obserwowano zwiększoną śmiertelność. Należy zachować szczególną ostrożność stosując Rispolept u tych pacjentów, zwłaszcza jednocześnie z furosemidem lub innymi diuretykami.

Zdarzenia naczyniowo-mózgowe

W badaniach klinicznych u pacjentów z otępieniem leczonych niektórymi atypowymi lekami przeciwpsychotycznymi obserwowano około 3-krotnie zwiększone ryzyko zdarzeń naczyniowo-mózgowych. Mechanizm tego zwiększonego ryzyka nie jest znany. Należy zachować ostrożność stosując Rispolept u pacjentów z czynnikami ryzyka udaru mózgu.

Niedociśnienie ortostatyczne

Ze względu na działanie blokujące receptory alfa, podczas stosowania rysperydonu może wystąpić niedociśnienie ortostatyczne, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Leukopenia, neutropenia i agranulocytoza

Podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych, w tym Rispoleptu, obserwowano leukopenię, neutropenię i agranulocytozę. Pacjentów z istotnymi zaburzeniami hematologicznymi w wywiadzie należy monitorować w pierwszych miesiącach leczenia.

Późne dyskinezy i złośliwy zespół neuroleptyczny

Stosowanie leków blokujących receptory dopaminowe wiąże się z ryzykiem wystąpienia późnych dyskinez. W przypadku pojawienia się objawów późnych dyskinez należy rozważyć odstawienie wszystkich leków przeciwpsychotycznych. Należy również zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia złośliwego zespołu neuroleptycznego.

Hiperglikemia i cukrzyca

Podczas leczenia rysperydonem obserwowano przypadki hiperglikemii, cukrzycy lub zaostrzenia istniejącej cukrzycy. Zaleca się odpowiednie monitorowanie pacjentów, zwłaszcza z czynnikami ryzyka cukrzycy.

Wydłużenie odstępu QT

Rispolept należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami układu krążenia, wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie rodzinnym lub przyjmujących leki mogące wydłużać odstęp QT.

Priapizm

Podczas stosowania leków o działaniu antagonistycznym wobec receptorów alfa-adrenergicznych zgłaszano przypadki priapizmu. Pacjentów należy poinformować o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku utrzymującej się erekcji.

Regulacja temperatury ciała

Lekom przeciwpsychotycznym przypisuje się właściwość zakłócania zdolności organizmu do regulacji temperatury ciała. Należy zachować ostrożność przepisując Rispolept pacjentom narażonym na czynniki mogące sprzyjać podwyższeniu temperatury ciała.

Wpływ na płodność

Ze względu na wpływ na stężenie prolaktyny, długotrwałe stosowanie rysperydonu może wpływać na płodność u kobiet i mężczyzn.

Warto zapamiętać
  • Rispolept może powodować senność, zawroty głowy i niewyraźne widzenie, co może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
  • Podczas leczenia Rispoleptem należy regularnie kontrolować masę ciała pacjenta ze względu na ryzyko jej zwiększenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Interakcje farmakodynamiczne

Należy zachować ostrożność przepisując rysperydon jednocześnie z innymi lekami wydłużającymi odstęp QT, takimi jak leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwhistaminowe czy leki przeciwmalaryczne.

Rysperydon może nasilać działanie sedacyjne alkoholu i innych leków działających ośrodkowo, w tym opioidów, leków przeciwhistaminowych i benzodiazepin.

Rysperydon może antagonizować działanie lewodopy i innych agonistów dopaminergicznych. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania tych leków, zwłaszcza u pacjentów z chorobą Parkinsona, należy stosować najmniejsze skuteczne dawki obu leków.

Interakcje farmakokinetyczne

Rysperydon jest metabolizowany głównie przez CYP2D6 i w mniejszym stopniu przez CYP3A4. Zarówno rysperydon, jak i jego aktywny metabolit 9-hydroksyrysperydon są substratami glikoproteiny P (P-gp).

Silne inhibitory CYP2D6 (np. paroksetyna, fluoksetyna) mogą zwiększać stężenie rysperydonu w osoczu. Silne inhibitory CYP3A4 i/lub P-gp (np. itrakonazol, ketokonazol) mogą znacząco zwiększać stężenie aktywnej frakcji przeciwpsychotycznej rysperydonu.

Silne induktory CYP3A4 i/lub P-gp (np. karbamazepina, ryfampicyna) mogą zmniejszać stężenie aktywnej frakcji przeciwpsychotycznej rysperydonu.

W przypadku rozpoczynania lub kończenia leczenia tymi lekami należy ponownie ocenić dawkowanie rysperydonu.

Wpływ na ciążę i laktację

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania rysperydonu u kobiet w ciąży. W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono działania teratogennego, ale obserwowano innego rodzaju toksyczny wpływ na reprodukcję.

Noworodki narażone na działanie leków przeciwpsychotycznych (w tym rysperydonu) w trzecim trymestrze ciąży są w grupie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, w tym zaburzeń pozapiramidowych i/lub objawów odstawiennych o różnym nasileniu i czasie trwania po porodzie.

Rispolept przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie rysperydonu biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane (częstość ≥10%) to:

  • Parkinsonizm
  • Sedacja/senność
  • Ból głowy
  • Bezsenność

Często występujące działania niepożądane (1-10%) obejmują m.in.:

  • Zwiększenie masy ciała
  • Zwiększenie apetytu
  • Zaburzenia snu
  • Lęk, depresja
  • Zawroty głowy
  • Dystonia, drżenie
  • Tachykardia
  • Niedociśnienie ortostatyczne
  • Zaparcia, nudności, wymioty
  • Wysypka

Rzadziej występują m.in. zaburzenia hematologiczne, zaburzenia metaboliczne (w tym hiperglikemia), złośliwy zespół neuroleptyczny, napady drgawkowe, zaburzenia czynności wątroby.

U pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem leczonych rysperydonem obserwowano zwiększoną śmiertelność oraz zwiększone ryzyko zdarzeń naczyniowo-mózgowych.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania wynikają zwykle z nasilenia znanych działań farmakologicznych rysperydonu i obejmują senność, sedację, tachykardię, niedociśnienie oraz objawy pozapiramidowe. Zgłaszano przypadki wydłużenia odstępu QT i drgawek.

Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Należy monitorować czynność układu krążenia, w tym ciągły zapis EKG w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń rytmu serca. Nie ma swoistego antidotum dla rysperydonu.

Właściwości farmakologiczne

Rysperydon jest selektywnym antagonistą monoaminergicznym o wysokim powinowactwie do receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2. Wiąże się również z receptorami α1-adrenergicznymi i z mniejszym powinowactwem z receptorami histaminowymi H1 i α2-adrenergicznymi.

Zrównoważone działanie antagonistyczne na receptory serotoninergiczne i dopaminergiczne może zmniejszać ryzyko wystąpienia objawów pozapiramidowych i rozszerzać działanie terapeutyczne na objawy negatywne i zaburzenia afektywne w schizofrenii.

Rysperydon jest metabolizowany do aktywnego metabolitu 9-hydroksyrysperydonu, który ma podobny profil farmakologiczny.

Wnioski

Rispolept (rysperydon) jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym o szerokim spektrum zastosowań w psychiatrii, w tym w leczeniu schizofrenii, epizodów maniakalnych i zaburzeń zachowania. Wykazuje korzystny profil działania w porównaniu do klasycznych neuroleptyków, ale wymaga starannego monitorowania pacjenta ze względu na możliwe działania niepożądane, zwłaszcza metaboliczne i sercowo-naczyniowe. Stosowanie leku powinno być zindywidualizowane, z uwzględnieniem stanu klinicznego pacjenta i potencjalnych interakcji z innymi lekami.


1) Schizofrenia
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10); tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.