Risperon
Risperidone
Risperon - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Risperon jest wskazany w leczeniu:
- Schizofrenii
- Epizodów maniakalnych o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
- Krótkotrwałym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, niereagujących na metody niefarmakologiczne, gdy istnieje ryzyko, że pacjent będzie stanowił zagrożenie dla siebie lub innych
- Krótkotrwałym objawowym (do 6 tygodni) leczeniu uporczywej agresji w przebiegu zaburzeń zachowania u dzieci od 5 lat i młodzieży ze sprawnością intelektualną poniżej przeciętnej lub upośledzonych umysłowo
W przypadku zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży, farmakoterapia powinna stanowić integralną część wszechstronnego programu terapeutycznego, obejmującego działania psychospołeczne i edukacyjne. Zaleca się, aby rysperydon był przepisywany przez lekarza specjalistę w dziedzinie neurologii dziecięcej, psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej lub lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.
Dawkowanie i sposób podawania
Schizofrenia
Dorośli: Risperon może być podawany raz lub dwa razy na dobę. Leczenie należy rozpocząć od dawki 2 mg rysperydonu na dobę. Dawka może być zwiększona drugiego dnia do 4 mg na dobę. Od tego momentu dawka może pozostać niezmieniona lub, w razie potrzeby, może być indywidualnie dostosowywana. Przeciętna optymalna dawka terapeutyczna wynosi 4-6 mg na dobę. U niektórych pacjentów może być wskazane wolniejsze dostosowywanie dawki oraz mniejsza dawka początkowa i podtrzymująca.
Pacjenci w podeszłym wieku: Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg dwa razy na dobę. Dawka może być indywidualnie dostosowywana i zwiększana o 0,5 mg dwa razy na dobę do dawki 1-2 mg dwa razy na dobę.
Dzieci i młodzież: Risperon nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat ze schizofrenią ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności.
Epizody maniakalne w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
Dorośli: Risperon należy podawać raz na dobę, rozpoczynając od dawki 2 mg. W razie konieczności dawkę należy zwiększać o 1 mg na dobę, nie częściej niż co 24 godziny. Dawkę można dostosowywać indywidualnie w zakresie 1-6 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku: Zalecana dawka początkowa wynosi 0,5 mg dwa razy na dobę. Dawka może być indywidualnie dostosowywana i zwiększana o 0,5 mg dwa razy na dobę do dawki 1-2 mg dwa razy na dobę.
Dzieci i młodzież: Risperon nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat z epizodami maniakalnymi w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności.
Uporczywa agresja u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera
Zalecana dawka początkowa wynosi 0,25 mg dwa razy na dobę. W razie konieczności dawka może być indywidualnie zwiększana o 0,25 mg dwa razy na dobę, nie częściej niż co drugi dzień. Optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 0,5 mg dwa razy na dobę. U niektórych pacjentów może być korzystne stosowanie dawek do 1 mg dwa razy na dobę.
Risperonu nie należy stosować dłużej niż 6 tygodni w leczeniu uporczywej agresji u pacjentów z otępieniem w chorobie Alzheimera. Pacjentów należy poddawać regularnej i częstej ocenie, rozważając potrzebę kontynuacji leczenia.
Zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży
Masa ciała | Dawka początkowa | Dawka optymalna |
---|---|---|
≥50 kg | 0,5 mg raz na dobę | 1 mg raz na dobę |
<50 kg | 0,25 mg raz na dobę | 0,5 mg raz na dobę |
W razie konieczności dawkowanie może być indywidualnie dostosowywane poprzez zwiększanie dawki o 0,5 mg (≥50 kg) lub 0,25 mg (<50 kg) raz na dobę, nie częściej niż co drugi dzień. U niektórych pacjentów mogą być skuteczne mniejsze lub większe dawki w podanych zakresach. Nie zaleca się stosowania Risperonu u dzieci poniżej 5 lat.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na rysperydon lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując Risperon u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem ze względu na zwiększone ryzyko zgonu i zdarzeń naczyniowo-mózgowych. Należy regularnie monitorować pacjentów pod kątem objawów pozapiramidowych i zaburzeń ruchu.
Risperon może powodować wydłużenie odstępu QT, dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami układu krążenia, wydłużeniem odstępu QT w wywiadzie lub przyjmujących leki mogące wydłużać odstęp QT.
Należy monitorować masę ciała pacjentów ze względu na możliwość jej zwiększenia podczas leczenia rysperydonem. U dzieci i młodzieży należy regularnie kontrolować wzrost i rozwój płciowy.
Warto zapamiętać
- Risperon może zwiększać ryzyko zgonu u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem
- Należy regularnie monitorować masę ciała oraz wzrost i rozwój płciowy u dzieci i młodzieży
Interakcje
Risperon wchodzi w interakcje z lekami wpływającymi na aktywność enzymów CYP2D6 i CYP3A4 oraz z lekami wydłużającymi odstęp QT. Należy zachować ostrożność stosując go jednocześnie z lekami przeciwnadciśnieniowymi, lekami działającymi ośrodkowo oraz lekami indukującymi lub hamującymi enzymy metabolizujące rysperydon.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie Risperonu w okresie ciąży nie jest zalecane, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Noworodki narażone na działanie leków przeciwpsychotycznych w III trymestrze ciąży są w grupie ryzyka działań niepożądanych. Należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka podczas karmienia piersią, gdyż rysperydon przenika do mleka kobiecego.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) to: parkinsonizm, sedacja/senność, ból głowy i bezsenność. Inne częste działania obejmują: zwiększenie masy ciała, zaburzenia pozapiramidowe, hiperprolaktynemię, lęk, zawroty głowy, tachykardię i zmęczenie.
U pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem częściej występowały: przemijające napady niedokrwienne, udary naczyniowe mózgu, zakażenia dróg moczowych, obrzęk obwodowy i kaszel.
U dzieci i młodzieży częściej obserwowano: senność, zwiększone łaknienie, zmęczenie, ból głowy, zwiększenie masy ciała i objawy pozapiramidowe.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania obejmują: senność, sedację, tachykardię, niedociśnienie i objawy pozapiramidowe. Obserwowano przypadki wydłużenia odstępu QT i drgawek. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, nie ma swoistego antidotum.
Właściwości farmakologiczne
Rysperydon jest antagonistą receptorów serotoninergicznych 5-HT2 i dopaminergicznych D2. Wykazuje także powinowactwo do receptorów α1- i α2-adrenergicznych oraz histaminowych H1. Mechanizm działania polega na zrównoważonym blokowaniu przekaźnictwa serotoninergicznego i dopaminergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym.
Risperon wykazuje skuteczność w leczeniu objawów wytwórczych i negatywnych schizofrenii oraz zaburzeń afektywnych. W porównaniu do klasycznych neuroleptyków, w mniejszym stopniu ogranicza aktywność motoryczną i wywołuje objawy pozapiramidowe.
Zespół Tourette'a; F21; F22; F23; F24; F25; F28; F29 wg ICD-10; Depresja lub zaburzenia depresyjne (F32; F33; F34; F38; F39 wg ICD-10); tiki (F95.0; F95.1; F95.8; F95.9 wg ICD-10) - do ukończenia 18 rż.
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia