Rimal
Ramipril + Amlodipine
Wskazania
Produkt Rimal jest wskazany w leczeniu zastępczym nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których uzyskano odpowiednią kontrolę ciśnienia podczas jednoczesnego stosowania poszczególnych substancji czynnych w takich samych dawkach jak w tym produkcie złożonym, ale w oddzielnych produktach.
Dawkowanie
Dorośli
Zalecana dawka dobowa to 1 kapsułka o określonej mocy. Produkt leczniczy złożony nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Dawkę poszczególnych substancji czynnych należy dostosować oddzielnie, w zależności od stanu pacjenta i uzyskiwanych wartości ciśnienia tętniczego. Jeśli konieczna okaże się zmiana dawkowania, należy indywidualnie dostosować dawkę amlodypiny i ramiprylu, a po określeniu nowych dawek można zastosować produkt leczniczy w odpowiedniej mocy.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 1 kapsułka o mocy 10 mg + 10 mg.
Szczególne grupy pacjentów
Grupa pacjentów | Zalecenia dotyczące dawkowania |
---|---|
Pacjenci leczeni diuretykami | Zaleca się zachowanie ostrożności ze względu na możliwość utraty płynów i/lub elektrolitów. Należy monitorować czynność nerek oraz stężenie potasu w surowicy. |
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby | Leczenie ramiprylem można rozpocząć wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza, a maksymalna dawka ramiprylu wynosi 2,5 mg/dobę. Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek | Dawkę należy dostosować w zależności od klirensu kreatyniny. Produkt leczniczy jest zalecany wyłącznie u pacjentów, u których optymalna dawka podtrzymująca ramiprylu wynosi co najmniej 5 mg. |
Pacjenci w podeszłym wieku | Dawkę należy określić po rozpoczęciu leczenia mniejszymi niż zazwyczaj dawkami poszczególnych substancji czynnych, które należy dostosowywać bardziej stopniowo. Nie zaleca się stosowania u pacjentów w bardzo podeszłym wieku lub wyniszczonych. |
Dzieci i młodzież: Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego u dzieci i młodzieży.
Dawkowanie produktu Rimal należy dostosować indywidualnie, rozpoczynając od najmniejszych dawek poszczególnych składników. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz u osób w podeszłym wieku.
Sposób podawania
Produkt leczniczy należy przyjmować raz na dobę, codziennie o tej samej porze, z posiłkiem lub bez posiłku. Kapsułek nie wolno żuć ani rozgryzać.
Przeciwwskazania
Stosowanie produktu Rimal jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancje czynne, pochodne dihydropirydyny, inhibitory ACE lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie (dziedziczny, idiopatyczny lub jako skutek wcześniejszego zastosowania inhibitorów ACE lub antagonistów receptora angiotensyny II)
- Pozaustrojowe metody leczenia, w których krew ma kontakt z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym
- Znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki
- II i III trymestr ciąży
- Niedociśnienie lub stan niestabilny hemodynamicznie
- Zaburzenia czynności wątroby
- Jednoczesne stosowanie z produktami zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniem czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73 m2)
- Ciężkie niedociśnienie
- Wstrząs (w tym wstrząs kardiogenny)
- Zwężenie drogi odpływu z lewej komory (np. zwężenie zastawki aorty znacznego stopnia)
- Niestabilna hemodynamicznie niewydolność serca po ostrym zawale mięśnia sercowego
Produkt Rimal jest przeciwwskazany w wielu stanach klinicznych, szczególnie związanych z układem sercowo-naczyniowym, ciążą oraz zaburzeniami czynności nerek i wątroby. Przed zastosowaniem leku należy dokładnie ocenić stan pacjenta.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Dotyczące ramiprylu
Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
- Ciąża - nie zaleca się stosowania w I trymestrze, przeciwwskazane w II i III trymestrze
- Pacjenci z silnie pobudzonym układem renina-angiotensyna-aldosteron
- Ryzyko niedociśnienia i zaburzeń czynności nerek
- Podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron
- Pacjenci z niewydolnością serca po zawale mięśnia sercowego
- Zabiegi chirurgiczne
- Hiperkaliemia
- Neutropenia/agranulocytoza
- Obrzęk naczynioruchowy
- Reakcje anafilaktyczne podczas odczulania
- Kaszel
- Rasa czarna
Dotyczące amlodypiny
Należy zachować ostrożność w następujących przypadkach:
- Pacjenci z niewydolnością serca
- Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
- Pacjenci w podeszłym wieku
- Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Stosowanie produktu Rimal wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie ciśnienia tętniczego, czynności nerek i stężenia elektrolitów. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
Warto zapamiętać
- Produkt Rimal jest wskazany wyłącznie w leczeniu zastępczym nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów.
- Stosowanie produktu Rimal jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży oraz wymaga szczególnej ostrożności w I trymestrze.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Dotyczące ramiprylu
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- Leków zwiększających stężenie potasu w osoczu
- Leków przeciwnadciśnieniowych i innych substancji obniżających ciśnienie krwi
- Sympatomimetyków wazopresyjnych
- Allopurynolu, leków immunosupresyjnych, kortykosteroidów, prokainamidu, cytostatyków
- Soli litu
- Leków przeciwcukrzycowych
- Niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i kwasu acetylosalicylowego
- Inhibitorów mTOR lub inhibitorów DPP-4
- Racekadotrylu
Dotyczące amlodypiny
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- Inhibitorów CYP3A4
- Induktorów CYP3A4
- Dantrolenu
- Takrolimusu
- Cyklosporyny
- Symwastatyny
Produkt Rimal wchodzi w liczne interakcje z innymi lekami, co wymaga szczególnej uwagi przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów. Konieczne jest monitorowanie pacjenta i ewentualne dostosowanie dawkowania.
Wpływ na ciążę i laktację
Nie zaleca się stosowania produktu Rimal w I trymestrze ciąży, a jego stosowanie w II i III trymestrze jest przeciwwskazane. Nie zaleca się stosowania produktu podczas karmienia piersią.
Produkt Rimal nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku planowania ciąży lub jej stwierdzenia należy zastosować alternatywne leczenie.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu Rimal to:
- Ból głowy
- Zawroty głowy
- Niedociśnienie
- Kaszel
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- Zwiększenie stężenia potasu we krwi
- Obrzęki obwodowe
- Zmęczenie
Mogą wystąpić również rzadsze, ale poważniejsze działania niepożądane, takie jak obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia czynności nerek czy wątroby.
Pacjenci przyjmujący produkt Rimal powinni być monitorowani pod kątem występowania działań niepożądanych, szczególnie w początkowym okresie leczenia i przy zmianie dawkowania.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować nadmierne rozszerzenie naczyń obwodowych z wyraźnym niedociśnieniem, bradykardię, zaburzenia elektrolitowe i niewydolność nerek. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające, monitorować stan pacjenta oraz przywrócić stabilność hemodynamiczną.
Przedawkowanie produktu Rimal może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie zalecanego dawkowania i natychmiastowa interwencja medyczna w przypadku podejrzenia przedawkowania.
Mechanizm działania
Ramipryl, poprzez swój aktywny metabolit ramiprylat, hamuje enzym konwertujący angiotensynę (ACE), co prowadzi do zmniejszenia powstawania angiotensyny II i zahamowania rozpadu bradykininy. W rezultacie dochodzi do rozszerzenia naczyń i zmniejszenia wydzielania aldosteronu.
Amlodypina jest antagonistą wapnia z grupy dihydropirydyn, który hamuje napływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń i mięśnia sercowego, prowadząc do rozszerzenia naczyń i obniżenia ciśnienia tętniczego.
Połączenie ramiprylu i amlodypiny w produkcie Rimal zapewnia kompleksowe działanie przeciwnadciśnieniowe poprzez wpływ na różne mechanizmy regulacji ciśnienia tętniczego.
Skład
1 kapsułka twarda zawiera 5 mg lub 10 mg ramiprylu oraz 5 mg lub 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu).
Produkt Rimal jest dostępny w różnych dawkach, co umożliwia indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.
Rimal

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze u osób dorosłych, w przypadkach innych niż określono w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.