Wyszukaj produkt

Rifampicyna TZF

Rifampicin

kaps.
300 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
283,59
(1)
bezpł.
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Rifampicyna TZF
kaps.
150 mg
100 szt.
Doustnie
Rx
100%
147,68
(1)
5,29
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Rifampicyna TZF - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Rifampicyna jest antybiotykiem przeciwgruźliczym wskazanym do stosowania w następujących zakażeniach:

  • Gruźlica - w skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi w leczeniu wszystkich postaci gruźlicy, w tym nowo zdiagnozowanych, zaawansowanych, przewlekłych i lekoopornych. Skuteczna także w leczeniu większości zakażeń wywołanych przez atypowe szczepy Mycobacterium.
  • Trąd - w skojarzeniu z co najmniej jednym innym lekiem przeciwtrądowym w leczeniu postaci licznoprątkowej i skąpoprątkowej.
  • Bruceloza, legionelloza i ciężkie zakażenia gronkowcowe - w skojarzeniu z innym odpowiednim antybiotykiem.
  • Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych - eradykacja Neisseria meningitidis u bezobjawowych nosicieli.
  • Zakażenia Haemophilus influenzae - leczenie bezobjawowych nosicieli i profilaktyka u narażonych dzieci do 4. roku życia.

Decyzję o zastosowaniu rifampicyny należy podejmować zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi racjonalnej antybiotykoterapii.

Dawkowanie i sposób podawania

Rifampicynę należy zawsze stosować w skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi. Lek podaje się doustnie, co najmniej 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku, popijając szklanką wody.

Wskazanie Grupa pacjentów Dawkowanie
Gruźlica Dorośli 8-12 mg/kg mc./dobę (450-600 mg/dobę)
Dzieci 10-20 mg/kg mc./dobę (maks. 600 mg/dobę)
Trąd Dorośli i dzieci 600 mg raz w miesiącu lub 10 mg/kg mc./dobę (450-600 mg/dobę)
Bruceloza, legionelloza, ciężkie zakażenia gronkowcowe Dorośli 600-1200 mg/dobę w 2-4 dawkach podzielonych
Profilaktyka meningokokowego zapalenia opon mózgowych Dorośli 600 mg 2x/dobę przez 2 dni
Dzieci 1-12 lat 10 mg/kg mc. 2x/dobę przez 2 dni
Dzieci 3-12 miesięcy 5 mg/kg mc. 2x/dobę przez 2 dni
Profilaktyka zakażeń H. influenzae Dorośli i dzieci 20 mg/kg mc./dobę (maks. 600 mg) przez 4 dni
Noworodki 10 mg/kg mc./dobę przez 4 dni

U pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby nie należy przekraczać dawki 8 mg/kg mc./dobę. U osób starszych należy zachować ostrożność ze względu na możliwe zwiększone stężenie leku we krwi.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na rifampicynę, inne antybiotyki z grupy ryfamycyny lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Żółtaczka
  • Jednoczesne leczenie sakwinawirem lub rytonawirem

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania rifampicyny pacjent powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, osób starszych oraz dzieci poniżej 2. roku życia. Przed rozpoczęciem leczenia oraz w jego trakcie zaleca się regularne monitorowanie parametrów czynności wątroby i nerek oraz morfologii krwi.

Należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia czerwonawego zabarwienia płynów ustrojowych oraz o ryzyku trwałego przebarwienia miękkich soczewek kontaktowych. Pacjentów należy ostrzec przed samowolnym przerywaniem terapii ze względu na ryzyko reakcji immunologicznych.

Rifampicyna może wpływać na metabolizm wielu leków poprzez indukcję enzymów wątrobowych, co może wymagać modyfikacji ich dawkowania.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Rifampicyna jest silnym induktorem enzymów cytochromu P450, co może prowadzić do zmniejszenia stężenia i skuteczności wielu jednocześnie stosowanych leków. Szczególną ostrożność należy zachować przy stosowaniu rifampicyny z:

  • Lekami przeciwpadaczkowymi (np. fenytoina)
  • Lekami przeciwarytmicznymi (np. chinidyna)
  • Lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna)
  • Lekami przeciwgrzybiczymi (np. flukonazol)
  • Lekami przeciwwirusowymi (np. inhibitory proteazy HIV)
  • Hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi
  • Lekami immunosupresyjnymi (np. cyklosporyna)
  • Statynami

Jednoczesne stosowanie rifampicyny z sakwinawirem lub rytonawirem jest przeciwwskazane ze względu na zwiększone ryzyko hepatotoksyczności.

Wpływ na ciążę i laktację

Rifampicynę można stosować w ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko dla płodu. Lek przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas terapii.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)
  • Reakcje skórne (świąd, wysypka)
  • Zaburzenia czynności wątroby
  • Zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna)
  • Reakcje immunologiczne (objawy grypopodobne, reakcje anafilaktyczne)

W przypadku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, takich jak niewydolność nerek, małopłytkowość czy niedokrwistość hemolityczna, należy natychmiast przerwać leczenie.

Właściwości farmakologiczne

Rifampicyna jest antybiotykiem przeciwgruźliczym o działaniu bakteriobójczym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności polimerazy RNA zależnej od DNA u wrażliwych szczepów bakterii. Wykazuje skuteczność wobec prątków gruźlicy oraz innych bakterii, w tym atypowych szczepów Mycobacterium.

Warto zapamiętać
  • Rifampicyna zawsze powinna być stosowana w skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi w leczeniu gruźlicy
  • Lek może powodować czerwonawe zabarwienie płynów ustrojowych, o czym należy poinformować pacjenta

Rifampicyna jest kluczowym antybiotykiem w leczeniu gruźlicy, jednak jej stosowanie wymaga ścisłego monitorowania ze względu na potencjalne działania niepożądane i liczne interakcje lekowe. Właściwe dawkowanie i regularna kontrola parametrów laboratoryjnych są niezbędne dla zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.


1) Gruźlica, w tym również gruźlica wielolekooporna i inne mykobakteriozy
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.