Wyszukaj produkt

Revlimid®

Lenalidomide

kaps. twarde
2,5 mg
7 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Revlimid®
kaps. twarde
5 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Revlimid®
kaps. twarde
25 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Revlimid®
kaps. twarde
2,5 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Revlimid®
kaps. twarde
15 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X
Revlimid®
kaps. twarde
10 mg
21 szt.
Doustnie
Rx-z
100%
X

Wskazania do stosowania lenalidomidu

Lenalidomid jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach:

Szpiczak mnogi

  • W monoterapii w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentów z nowo rozpoznanym szpiczakiem mnogim po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych.
  • W terapii skojarzonej z deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem lub z melfalanem i prednizonem u dorosłych pacjentów z nieleczonym uprzednio szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu.
  • W skojarzeniu z deksametazonem u dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia.

Zespoły mielodysplastyczne

W monoterapii do leczenia dorosłych pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q, jeżeli inne sposoby leczenia są niewystarczające lub niewłaściwe.

Chłoniak z komórek płaszcza

W monoterapii w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem z komórek płaszcza.

Chłoniak grudkowy

W skojarzeniu z rytuksymabem (przeciwciałem anty-CD20) w leczeniu dorosłych pacjentów z uprzednio leczonym chłoniakiem grudkowym (stopnia 1-3a).

Lenalidomid wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwangiogenetyczne, proerytropoetyczne i immunomodulujące. Jest stosowany w leczeniu nowotworów hematologicznych, szczególnie szpiczaka mnogiego i niektórych typów chłoniaków.

Warto zapamiętać
  • Lenalidomid jest lekiem o działaniu przeciwnowotworowym stosowanym głównie w leczeniu szpiczaka mnogiego i niektórych chłoniaków
  • Może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami, w zależności od wskazania

Dawkowanie lenalidomidu

Dawkowanie lenalidomidu zależy od wskazania oraz stanu pacjenta. Ogólne zasady dawkowania:

  • Leczenie powinno być nadzorowane przez lekarza doświadczonego w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych
  • Dawkowanie modyfikuje się na podstawie obserwacji klinicznych i wyników laboratoryjnych
  • Dostosowania dawki zalecane są w przypadku wystąpienia neutropenii, trombocytopenii lub innych działań toksycznych 3. lub 4. stopnia
  • W przypadku neutropenii należy rozważyć zastosowanie czynników wzrostu

Szczegółowe schematy dawkowania dla poszczególnych wskazań:

Szpiczak mnogi - nowo rozpoznany, pacjenci niekwalifikujący się do przeszczepu

Dawkowanie lenalidomidu w skojarzeniu z deksametazonem
Lek Dawka Dni podawania
Lenalidomid 25 mg 1-21 dni cyklu 28-dniowego
Deksametazon 40 mg 1, 8, 15, 22 dni cyklu 28-dniowego

Leczenie kontynuuje się do progresji choroby lub nietolerancji.

Szpiczak mnogi - leczenie podtrzymujące po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych

Dawkowanie lenalidomidu w monoterapii
Dawka początkowa Dni podawania
10 mg raz na dobę Codziennie

Po 3 cyklach dawkę można zwiększyć do 15 mg raz na dobę, jeśli jest dobrze tolerowana. Leczenie kontynuuje się do progresji choroby lub nietolerancji.

Dawkowanie w innych wskazaniach oraz szczegółowe zasady modyfikacji dawek w przypadku działań niepożądanych opisane są w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Warto zapamiętać
  • Dawkowanie lenalidomidu jest zindywidualizowane i zależy od wskazania oraz stanu pacjenta
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie parametrów morfologii krwi i modyfikacja dawki w razie wystąpienia działań niepożądanych

Przeciwwskazania do stosowania lenalidomidu

Główne przeciwwskazania do stosowania lenalidomidu obejmują:

  • Ciąża
  • Kobiety w wieku rozrodczym, jeśli nie są spełnione wszystkie warunki programu zapobiegania ciąży
  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą

Ze względu na potencjalne działanie teratogenne lenalidomidu, jego stosowanie u kobiet w ciąży oraz kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania lenalidomidu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na:

  • Ryzyko teratogenności - konieczne jest ścisłe przestrzeganie programu zapobiegania ciąży
  • Zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  • Ryzyko neutropenii i trombocytopenii - konieczne regularne kontrole morfologii krwi
  • Możliwość wystąpienia reakcji alergicznych
  • Ryzyko rozwoju wtórnych nowotworów złośliwych

Pacjenci powinni być dokładnie monitorowani pod kątem wystąpienia działań niepożądanych. Konieczne może być dostosowanie dawki lub przerwanie leczenia w przypadku ciężkich działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Lenalidomid jest przeciwwskazany w ciąży ze względu na działanie teratogenne
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem działań niepożądanych, szczególnie hematologicznych i zakrzepowo-zatorowych

Interakcje lekowe

Lenalidomid może wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym:

  • Czynniki wpływające na erytropoezę - mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy
  • Warfaryna - możliwy wpływ na jej działanie przeciwzakrzepowe
  • Digoksyna - lenalidomid może zwiększać jej stężenie w osoczu

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu lenalidomidu z innymi lekami o działaniu mielosupresyjnym. Konieczne jest monitorowanie pacjentów pod kątem potencjalnych interakcji.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane lenalidomidu obejmują:

  • Neutropenię i trombocytopenię
  • Zmęczenie
  • Zaparcia i biegunkę
  • Kurcze mięśni
  • Wysypkę

Poważne działania niepożądane mogą obejmować żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, ciężką neutropenię i trombocytopenię, oraz reakcje alergiczne. Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów i odpowiednie postępowanie w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich możliwych działań niepożądanych znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Warto zapamiętać
  • Najczęstsze działania niepożądane lenalidomidu to zaburzenia hematologiczne (neutropenia, trombocytopenia) oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego
  • Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem działań niepożądanych i odpowiednie postępowanie w razie ich wystąpienia

Lenalidomid jest skutecznym lekiem przeciwnowotworowym stosowanym w leczeniu szpiczaka mnogiego i niektórych typów chłoniaków. Jego stosowanie wymaga jednak ścisłego nadzoru lekarskiego ze względu na potencjalne poważne działania niepożądane oraz ryzyko teratogenności. Kluczowe znaczenie ma indywidualizacja dawkowania oraz regularne monitorowanie pacjentów.



Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.