Respreeza
Alfa1 antitrypsin
Respreeza - ludzki inhibitor alfa1-proteinazy w leczeniu rozedmy płuc
Wskazania do stosowania
Respreeza jest wskazana do stosowania w leczeniu podtrzymującym u dorosłych pacjentów z potwierdzonym ciężkim niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy (np. genotypy PiZZ, PiZ(null), Pi(null,null), PiSZ) w celu spowolnienia progresji rozedmy płuc. Lek powinien być stosowany u pacjentów, którzy:
- Są objęci optymalnym postępowaniem farmakologicznym i niefarmakologicznym
- Wykazują oznaki postępującej choroby ul>
- Zmniejszona natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1)
- Upośledzona zdolność chodzenia
- Zwiększona liczba zaostrzeń
Ocena kwalifikacji do leczenia powinna być dokonana przez lekarza z doświadczeniem w leczeniu niedoboru inhibitora alfa1-proteinazy.
Respreeza jest dedykowana pacjentom z genetycznie uwarunkowanym niedoborem alfa1-antytrypsyny, u których rozwinęła się rozedma płuc pomimo stosowania standardowego leczenia. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia u pacjentów z postępującą chorobą.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie | Częstotliwość podawania |
---|---|---|
Dorośli | 60 mg/kg masy ciała | Raz w tygodniu |
Dzieci i młodzież (<18 lat) | Nie określono | Brak danych |
Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat) | Nie określono w specjalnych badaniach | Jak u dorosłych |
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby | Brak specjalnych zaleceń | Jak u dorosłych |
Pierwsze infuzje powinny być podawane pod nadzorem lekarza doświadczonego w leczeniu niedoboru inhibitora α1-proteinazy. Kolejne infuzje mogą być podawane przez opiekuna lub pacjenta po odpowiednim przeszkoleniu.
Dawkowanie Respreeza jest dostosowane do masy ciała pacjenta i wymaga regularnego, cotygodniowego podawania. Kluczowe jest odpowiednie przeszkolenie pacjenta lub opiekuna w przypadku samodzielnego podawania leku w warunkach domowych.
Sposób przygotowania i podawania leku
Respreeza wymaga specjalnego przygotowania przed podaniem:
- Lek należy podawać wyłącznie po rekonstytucji w postaci infuzji dożylnej
- Do rozpuszczenia proszku należy użyć wyłącznie wody do wstrzykiwań
- Roztwór należy filtrować podczas podawania, stosując zestaw do podawania dożylnego z odpowiednim filtrem infuzyjnym (zalecany filtr o wielkości porów 5 mikrometrów, niedostarczany z produktem)
- Przygotowany roztwór należy podać w infuzji dożylnej przez oddzielny, specjalny przewód infuzyjny
- Zalecana szybkość infuzji to około 0,08 ml/kg mc./min
- Szybkość infuzji można dostosować w zależności od tolerancji przez pacjenta
- Zalecaną dawkę 60 mg/kg mc. należy podawać w infuzji przez około 15 minut
Każda fiolka produktu przeznaczona jest wyłącznie do jednorazowego użycia.
Prawidłowe przygotowanie i podanie leku Respreeza wymaga precyzyjnego przestrzegania procedur, w tym odpowiedniej rekonstytucji, filtracji i kontroli szybkości infuzji. Kluczowe jest zachowanie aseptyki i stosowanie się do zaleceń dotyczących jednorazowego użycia fiolek.
Przeciwwskazania
Stosowanie leku Respreeza jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancję czynną (ludzki inhibitor alfa1-proteinazy) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- Pacjenci z niedoborem IgA i rozpoznaną obecnością przeciwciał przeciwko IgA, ze względu na ryzyko ciężkich reakcji nadwrażliwości i anafilaktycznych
Przed rozpoczęciem terapii konieczne jest wykluczenie nadwrażliwości na składniki leku oraz ocena statusu immunologicznego pacjenta pod kątem niedoboru IgA i obecności przeciwciał anty-IgA.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Monitorowanie infuzji: Podczas pierwszej infuzji należy dokładnie obserwować stan kliniczny pacjenta, w tym parametry czynności życiowych, przez cały okres infuzji. W razie wystąpienia jakiejkolwiek reakcji związanej z podawaniem produktu, należy zmniejszyć szybkość infuzji lub przerwać podawanie, w zależności od stanu klinicznego pacjenta.
Reakcje nadwrażliwości: Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, także u pacjentów, którzy dobrze tolerowali uprzednie leczenie ludzkim inhibitorem alfa1-proteinazy. W przypadku podejrzenia reakcji alergicznej lub anafilaktycznej może być konieczne natychmiastowe przerwanie infuzji. W razie wystąpienia wstrząsu należy zastosować doraźne postępowanie lecznicze.
Leczenie w warunkach domowych: Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania produktu w warunkach leczenia domowego/samodzielnego podawania przez pacjenta. Potencjalne zagrożenia związane są z przygotowaniem i podawaniem produktu oraz postępowaniem w razie wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza reakcji nadwrażliwości. Pacjenci powinni być odpowiednio przeszkoleni i regularnie kontrolowani.
Ryzyko przeniesienia czynników zakaźnych: Mimo stosowania standardowych środków ostrożności, nie można całkowicie wykluczyć możliwości przeniesienia czynników zakaźnych przy stosowaniu produktów pochodzących z ludzkiej krwi lub osocza. Zaleca się rozważenie odpowiednich szczepień (przeciwko WZW typu A i B) u pacjentów przyjmujących regularnie inhibitory proteinaz pochodzące z ludzkiego osocza.
Palenie tytoniu: Jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia i progresji rozedmy płuc. Usilnie zaleca się rzucenie palenia i unikanie narażenia na dym tytoniowy.
Zawartość sodu: Produkt zawiera w przybliżeniu 1,9 mg (<1 mmol) sodu na ml przygotowanego roztworu. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów stosujących dietę z kontrolowaną zawartością sodu.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów: Po podaniu produktu mogą wystąpić zawroty głowy, co może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Stosowanie leku Respreeza wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie podczas pierwszych infuzji. Kluczowe jest odpowiednie przeszkolenie pacjenta w zakresie rozpoznawania i reagowania na potencjalne działania niepożądane, zwłaszcza w przypadku leczenia domowego.
Warto zapamiętać
- Respreeza jest wskazana do leczenia podtrzymującego u dorosłych z ciężkim niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy w celu spowolnienia progresji rozedmy płuc.
- Zalecana dawka to 60 mg/kg masy ciała podawana raz w tygodniu w infuzji dożylnej, którą po odpowiednim przeszkoleniu można podawać w warunkach domowych.
Interakcje z innymi lekami
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji leku Respreeza z innymi produktami leczniczymi.
Mimo braku udokumentowanych interakcji, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków i monitorować pacjenta pod kątem potencjalnych interakcji.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ciąża: Nie przeprowadzono kontrolowanych badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania Respreeza u kobiet w ciąży. Ponieważ inhibitor alfa1-proteinazy jest endogennym ludzkim białkiem, uważa się, że szkodliwe działanie produktu na płód podczas podawania w zalecanych dawkach jest mało prawdopodobne. Jednakże produkt należy stosować z ostrożnością u kobiet w ciąży.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, czy Respreeza lub jej metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Nie badano przenikania ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy do mleka samic zwierząt. Należy podjąć decyzję, czy przerwać/kontynuować karmienie piersią, czy też przerwać/kontynuować podawanie produktu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety.
Płodność: Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu na płodność u zwierząt, nie określono też jego wpływu na płodność u ludzi w kontrolowanych badaniach klinicznych. Ponieważ ludzki inhibitor alfa1-proteinazy jest endogennym ludzkim białkiem, nie oczekuje się jego niepożądanego wpływu na płodność podczas podawania w zalecanych dawkach.
Stosowanie Respreeza w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka. Brak danych wskazujących na negatywny wpływ na płodność, jednak konieczne są dalsze badania w tym zakresie.
Działania niepożądane
Podczas leczenia produktem Respreeza obserwowano następujące działania niepożądane:
- Bardzo często (≥1/10): Nie zgłoszono
- Często (≥1/100 do <1/10): Zawroty głowy, ból głowy
- Niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100):
- Reakcje nadwrażliwości (w tym częstoskurcz, niedociśnienie, splątanie, omdlenie, zmniejszenie zużycia tlenu i obrzęk gardła)
- Parestezje
- Uderzenia gorąca
- Duszność
- Nudności
- Pokrzywka, wysypka (w tym złuszczająca i uogólniona)
- Osłabienie, reakcje w miejscu infuzji (w tym krwiak w miejscu infuzji)
- Bardzo rzadko (<1/10 000):
- Reakcje anafilaktyczne
- Niedoczulica
- Nadmierna potliwość, świąd
- Ból w klatce piersiowej, dreszcze, gorączka
- Częstość nieznana:
- Ból węzłów chłonnych
- Obrzęk oka
- Obrzęk warg
- Obrzęk twarzy
Profil bezpieczeństwa Respreeza obejmuje głównie reakcje związane z infuzją i reakcje nadwrażliwości. Kluczowe jest monitorowanie pacjenta podczas podawania leku i szybkie reagowanie na potencjalne działania niepożądane.
Przedawkowanie
Następstwa przedawkowania leku Respreeza są nieznane. W przypadku przedawkowania należy:
- Dokładnie obserwować pacjenta pod kątem wystąpienia działań niepożądanych
- Zapewnić dostępność odpowiednich środków wspomagających w razie potrzeby
Brak specyficznego antidotum w przypadku przedawkowania Respreeza. Postępowanie opiera się na monitorowaniu pacjenta i leczeniu objawowym.
Mechanizm działania
Ludzki inhibitor alfa1-proteinazy, będący głównym składnikiem leku Respreeza, pełni kluczową rolę w ochronie dolnych dróg oddechowych:
- Jest głównym czynnikiem antyproteazowym w dolnych drogach oddechowych
- Hamuje elastazę neutrofilową (NE), zapobiegając niepożądanej proteolizie tkanki płucnej
- U osób z niedoborem endogennego inhibitora alfa1-proteinazy dochodzi do szybszej proteolizy ścian pęcherzyków płucnych
- Proces ten rozpoczyna się jeszcze przed wystąpieniem klinicznie jawnej obturacyjnej choroby płuc w trzeciej lub czwartej dekadzie życia
Czynniki zwiększające kumulację i aktywację neutrofili w płucach (np. zakażenie dróg oddechowych, palenie tytoniu) nasilają proces destrukcji tkanki płucnej u osób z niedoborem inhibitora alfa1-proteinazy.
Respreeza, dostarczając egzogenny inhibitor alfa1-proteinazy, uzupełnia jego niedobór u pacjentów z genetycznie uwarunkowanym defektem, spowalniając postęp rozedmy płuc poprzez przywrócenie równowagi proteazowo-antyproteazowej w płucach.
Skład produktu
Jedna fiolka leku Respreeza zawiera:
- Substancję czynną: w przybliżeniu 1000 mg ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy
- Zawartość ustalono na podstawie zdolności do neutralizacji ludzkiej elastazy neutrofilowej (NE)
- Roztwór po rekonstytucji (z użyciem 20 ml rozpuszczalnika) zawiera około 50 mg/ml ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy
- Łączna zawartość białka to około 1100 mg na fiolkę
Produkt jest wytwarzany z ludzkiego osocza pochodzącego od dawców.
Respreeza to koncentrat ludzkiego inhibitora alfa1-proteinazy o precyzyjnie określonej aktywności biologicznej. Pochodzenie produktu z ludzkiego osocza wymaga stosowania rygorystycznych procedur kontroli jakości i bezpieczeństwa.