Wyszukaj produkt

Replagal

Agalsidase alfa

inf. [konc. do przyg. roztw.]
1 mg/ml
1 fiol. 3,5 ml
Iniekcje
Rx-z
CHB
6296,40
(1)
bezpł.

Replagal - enzymatyczna terapia zastępcza w chorobie Fabry'ego

Wskazania do stosowania

Replagal jest wskazany w długotrwałej enzymatycznej terapii zastępczej u pacjentów z potwierdzonym rozpoznaniem choroby Fabry'ego, spowodowanej niedoborem α-galaktozydazy A. Choroba Fabry'ego to zaburzenie spichrzania glikosfingolipidów, prowadzące do kumulacji globotriaozyloceramidu (Gb3) w różnych typach komórek.

Leczenie preparatem Replagal powinno być prowadzone przez lekarza doświadczonego w terapii choroby Fabry'ego lub innych dziedzicznych chorób metabolicznych. Zastosowanie enzymatycznej terapii zastępczej pozwala na zmniejszenie gromadzenia się Gb3 w komórkach, w tym w komórkach śródbłonka i śródmiąższowych.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa pacjentów Dawkowanie Sposób podawania
Dorośli i dzieci >7 lat 0,2 mg/kg masy ciała Co drugi tydzień, wlew dożylny trwający około 40 minut
Pacjenci >65 lat Brak ustalonego schematu dawkowania -
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby Brak ustalonego schematu dawkowania -
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Bez konieczności modyfikacji dawki -
Dzieci 0-6 lat Brak ustalonego schematu dawkowania -

Roztwór należy podawać przez okres 40 minut, używając dostępu dożylnego z filtrem. Nie wolno podawać preparatu jednocześnie z innymi lekami przez ten sam dostęp dożylny.

U pacjentów z rozległym uszkodzeniem nerek (eGFR <60 ml/min) odpowiedź na enzymatyczną terapię zastępczą może być ograniczona. Dostępne dane dotyczące dializowanych pacjentów lub pacjentów po transplantacji nerek są ograniczone.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Replagal jest nadwrażliwość na substancję czynną (α-agalzydazę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje związane z infuzją: U znacznego odsetka pacjentów leczonych preparatem Replagal obserwowano objawy nadwrażliwości typu alergicznego związane z wlewem. Najczęstsze objawy to dreszcze, ból głowy, nudności, gorączka, zaczerwienienie twarzy i zmęczenie. Poważne reakcje na wlew występują niezbyt często i mogą obejmować gorączkę, dreszcze, tachykardię, wysypkę, nudności/wymioty, obrzęk naczynioruchowy, świszczący oddech i obrzęk języka.

Postępowanie w przypadku reakcji na wlew: W przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów należy chwilowo przerwać wlew (5-10 minut) do ustąpienia objawów, a następnie wznowić podawanie. Można rozważyć profilaktyczne podanie leków przeciwhistaminowych i/lub kortykosteroidów na 1-24 godziny przed wlewem.

Przeciwciała: U około 24% mężczyzn leczonych preparatem Replagal zaobserwowano powstawanie przeciwciał IgG przeciwko białku leku. Odsetek ten jest niższy (7%) w populacji pediatrycznej płci męskiej. Przeciwciała IgG pojawiają się zwykle po 3-12 miesiącach leczenia.

Pacjenci z uszkodzeniem nerek: W przypadku ciężkiego uszkodzenia nerek odpowiedź na enzymatyczną terapię zastępczą może być ograniczona ze względu na nieodwracalne zmiany patologiczne w nerkach.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Preparatu Replagal nie należy stosować jednocześnie z chlorochiną, amiodaronem, benzochiną lub gentamycyną, gdyż substancje te mogą hamować aktywność wewnątrzkomórkowej α-galaktozydazy. Nie zaobserwowano interakcji z lekami przeciwbólowymi stosowanymi w leczeniu bólu neuropatycznego (karbamazepina, fenytoina, gabapentyna).

Ciąża i laktacja

Dane dotyczące stosowania preparatu Replagal w czasie ciąży są bardzo ograniczone. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży lub rozwój płodu. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka ludzkiego. Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu leku kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia układu nerwowego: ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku
  • Zaburzenia sercowo-naczyniowe: zaczerwienienie, nadciśnienie, tachykardia
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha
  • Zaburzenia ogólne: dreszcze, gorączka, zmęczenie, ból w klatce piersiowej

Reakcje związane z infuzją mogą obejmować również arytmie serca, chorobę niedokrwienną serca i niewydolność krążenia u pacjentów z zajęciem serca w przebiegu choroby Fabry'ego.

Właściwości farmakologiczne

Replagal zawiera rekombinowaną ludzką α-galaktozydazę A, wytwarzaną w hodowli komórek ludzkich. Enzym ten katalizuje hydrolizę Gb3, odszczepiając końcową resztę galaktozy. Leczenie prowadzi do zmniejszenia gromadzenia się Gb3 w różnych typach komórek.

Warto zapamiętać
  • Replagal jest stosowany w długotrwałej enzymatycznej terapii zastępczej u pacjentów z chorobą Fabry'ego
  • Lek podaje się w dawce 0,2 mg/kg masy ciała co drugi tydzień we wlewie dożylnym trwającym około 40 minut

Replagal jest skutecznym lekiem w terapii choroby Fabry'ego, jednak wymaga ścisłego monitorowania pacjenta pod kątem potencjalnych reakcji związanych z infuzją oraz długoterminowej oceny efektów leczenia.



Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej szczególnie zachęca się do zgłaszania wszelkich działań niepożądanych leków oznaczonych symbolem czarnego trójkąta tak, by możliwa była efektywna analiza wszystkich nowych informacji.