Renvela - węglan sewelameru
Wskazania do stosowania
Produkt leczniczy Renvela jest wskazany w celu przeciwdziałania hiperfosfatemii u następujących grup pacjentów:
- Dorośli pacjenci poddawani hemodializie lub dializie otrzewnowej
- Dorośli pacjenci z przewlekłą chorobą nerek nie poddawani dializie, ze stężeniem fosforanów w surowicy ≥1,78 mmol/l
Renvela powinna być stosowana w ramach kompleksowego podejścia terapeutycznego, które może obejmować suplementację wapnia, 1,25-dihydroksy-witaminy D3 lub jej analogów w celu kontrolowania rozwoju osteodystrofii nerkowej.
Renvela jest skutecznym lekiem w kontroli hiperfosfatemii u pacjentów z zaawansowaną chorobą nerek, zarówno dializowanych jak i nie poddawanych dializie. Jej stosowanie powinno być częścią wielokierunkowej strategii leczenia zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej.
Dawkowanie i sposób podawania
Stężenie fosforanów | Dawka początkowa |
---|---|
1,78-2,42 mmol/l (5,5-7,5 mg/dl) | 2,4 g/dobę |
>2,42 mmol/l (>7,5 mg/dl) | 4,8 g/dobę |
Dawkowanie początkowe węglanu sewelameru w zależności od wyjściowego stężenia fosforanów w surowicy
Dawkę należy podzielić i przyjmować 3 razy na dobę wraz z posiłkami. U pacjentów wcześniej leczonych innymi preparatami wiążącymi fosforany, Renvelę należy podawać w dawce równoważnej gram za gram, monitorując stężenie fosforanów w celu optymalizacji dawki dobowej.
Dawkę należy dostosowywać indywidualnie, zwiększając ją o 0,8 g 3 razy na dobę (2,4 g/dobę) co 2-4 tygodnie do uzyskania akceptowalnego stężenia fosforanów w surowicy. Następnie należy regularnie monitorować stężenie fosforanów.
W praktyce klinicznej leczenie jest zwykle kontynuowane długoterminowo, a średnia dawka dobowa wynosi około 6 g.
Dawkowanie Renveli wymaga indywidualnego dostosowania w oparciu o monitorowanie stężenia fosforanów. Kluczowe jest rozpoczęcie od odpowiedniej dawki początkowej i systematyczna jej optymalizacja.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości. Przed podaniem nie wolno ich kruszyć, żuć ani dzielić na części.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Hipofosfatemia
- Niedrożność jelit
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Bezpieczeństwo i skuteczność Renveli nie zostały ustalone u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek nie poddawanych dializie, ze stężeniem fosforanów ≤1,78 mmol/l. Dlatego stosowanie leku w tej grupie pacjentów nie jest obecnie zalecane.
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:
- Zaburzeniami połykania
- Ciężkimi zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego
- Czynną chorobą zapalną jelit
- Poważnymi operacjami przewodu pokarmowego w wywiadzie
U pacjentów leczonych Renvelą należy monitorować:
- Stężenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K)
- Stężenie wapnia w surowicy
- Stężenie wodorowęglanów (ryzyko kwasicy metabolicznej)
Szczególnej uwagi wymagają pacjenci dializowani otrzewnowo ze względu na zwiększone ryzyko zapalenia otrzewnej.
Stosowanie Renveli wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie pod kątem potencjalnych niedoborów witamin, zaburzeń elektrolitowych i powikłań żołądkowo-jelitowych. Konieczna jest indywidualna ocena korzyści i ryzyka u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Renvela może wpływać na biodostępność innych leków. W szczególności:
- Zmniejsza biodostępność cyprofloksacyny o około 50%
- Może zmniejszać stężenia cyklosporyny, mykofenolanu mofetylu i takrolimusu u pacjentów po przeszczepach
- Może wpływać na wchłanianie lewotyroksyny
Leki, których zmniejszenie biodostępności mogłoby mieć istotne znaczenie kliniczne, należy podawać co najmniej godzinę przed lub trzy godziny po podaniu Renveli. Alternatywnie lekarz powinien rozważyć monitorowanie stężenia tych leków we krwi.
Renvela może wchodzić w istotne interakcje z wieloma lekami, co wymaga odpowiedniego dostosowania schematu ich podawania lub monitorowania stężeń. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci po przeszczepach oraz leczeni lewotyroksyną.
Warto zapamiętać
- Renvela jest skutecznym lekiem w kontroli hiperfosfatemii u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
- Dawkowanie wymaga indywidualnego dostosowania w oparciu o regularne monitorowanie stężenia fosforanów w surowicy
Ciąża i laktacja
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania sewelameru u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały pewien toksyczny wpływ na reprodukcję przy stosowaniu dużych dawek. Renvela może być stosowana w ciąży tylko w razie wyraźnej konieczności, po starannym rozważeniu korzyści i ryzyka.
Nie wiadomo, czy sewelamer przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na brak wchłaniania, przenikanie do mleka jest mało prawdopodobne. Decyzję o kontynuacji/przerwaniu karmienia piersią lub leczenia należy podjąć biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka i matki.
Stosowanie Renveli w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga szczególnej ostrożności i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka. W przypadku konieczności stosowania leku u kobiet w ciąży lub karmiących, należy zapewnić ścisłe monitorowanie.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥5% pacjentów) to zaburzenia żołądka i jelit, zwykle o charakterze łagodnym lub umiarkowanym:
- Nudności
- Wymioty
- Ból w nadbrzuszu
- Zaparcia
- Biegunka
- Niestrawność
- Wzdęcia
Rzadko obserwowano poważne powikłania, takie jak niedrożność jelit czy perforacja. W okresie po wprowadzeniu leku do obrotu zgłaszano bardzo rzadko reakcje nadwrażliwości.
Profil bezpieczeństwa Renveli jest generalnie korzystny, z przewagą łagodnych działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Niemniej jednak, należy zwracać uwagę na potencjalne rzadkie, ale poważne powikłania, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka.
Mechanizm działania
Renvela zawiera sewelamer, niewchłanialny polimer wiążący fosforany. W żołądku grupy aminowe sewelameru ulegają protonizacji, co umożliwia wiązanie ujemnie naładowanych jonów fosforanowych w jelicie. Poprzez wiązanie fosforanów w przewodzie pokarmowym i zmniejszanie ich wchłaniania, sewelamer obniża stężenie fosforanów w surowicy.
Mechanizm działania Renveli opiera się na fizycznym wiązaniu fosforanów w przewodzie pokarmowym, co czyni ją skutecznym i bezpiecznym lekiem w kontroli hiperfosfatemii, bez ryzyka ogólnoustrojowej absorpcji i związanych z tym działań niepożądanych.