Wyszukaj produkt

Renagel

Sevelamer

tabl. powl.
800 mg
180 szt.
Doustnie
Rx
100%
817,24

Renagel - szczegółowe informacje dla lekarza

Wskazania do stosowania

Renagel jest wskazany w leczeniu hiperfosfatemii u dorosłych pacjentów poddawanych hemodializie. Należy go stosować w ramach kompleksowego podejścia terapeutycznego, które może obejmować suplementację wapnia, 1,25-dihydroksywitaminy D3 lub jej analogów w celu zapobiegania rozwojowi osteodystrofii nerkowej.

Kompleksowe podejście terapeutyczne z wykorzystaniem Renagelu pozwala na skuteczną kontrolę poziomu fosforanów przy jednoczesnym zapobieganiu powikłaniom kostnym związanym z przewlekłą chorobą nerek.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawka początkowa
Stężenie fosforanów w surowicy Dawkowanie
1,76-2,42 mmol/l (5,5-7,5 mg/dl) 1 tabletka 3 razy na dobę
>2,42 mmol/l (>7,5 mg/dl) 2 tabletki 3 razy na dobę

Tabela: Zalecane dawkowanie początkowe Renagelu w zależności od wyjściowego stężenia fosforanów w surowicy

Zalecana dawka początkowa sewelameru chlorowodorku wynosi 2,4 g lub 4,8 g na dobę, w zależności od potrzeb klinicznych i wyjściowego stężenia fosforanów w surowicy. Lek należy przyjmować 3 razy na dobę podczas posiłków.

U pacjentów wcześniej leczonych preparatami wiążącymi fosforany, Renagel należy podawać w dawkach równoważnych w przeliczeniu na mg/kg masy ciała. Konieczne jest monitorowanie stężenia fosforanów w surowicy w celu optymalizacji dawki dobowej.

Dostosowanie dawki i dawka podtrzymująca

Celem terapii jest obniżenie stężenia fosforanów w surowicy do poziomu 1,76 mmol/l (5,5 mg/dl) lub poniżej. Należy rozpocząć od dawki 0,8 g trzy razy na dobę (łącznie 2,4 g/dobę). Stężenie fosforanów w surowicy powinno być oznaczane co 2-3 tygodnie do momentu osiągnięcia stabilnego poziomu, a następnie regularnie monitorowane.

Zakres dawek może wynosić od 1 do 5 tabletek 800 mg podczas każdego posiłku. Średnia dawka dobowa w badaniu rocznym wynosiła 7 g sewelameru.

Indywidualne dostosowanie dawki pozwala na osiągnięcie optymalnej kontroli fosforemii przy minimalizacji działań niepożądanych.

Warto zapamiętać
  • Renagel należy przyjmować podczas posiłków w celu zwiększenia skuteczności wiązania fosforanów
  • Konieczne jest regularne monitorowanie stężenia fosforanów w surowicy w celu optymalizacji dawkowania

Przeciwwskazania

Stosowanie Renagelu jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na sewelamer lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
  • Hipofosfatemia
  • Niedrożność jelit

Przed rozpoczęciem terapii należy wykluczyć powyższe stany, które mogłyby zwiększać ryzyko powikłań lub zmniejszać skuteczność leczenia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Monitorowanie parametrów biochemicznych

Podczas terapii Renagelem należy regularnie monitorować:

  • Stężenie wapnia w surowicy - w przypadku hipokalcemii rozważyć suplementację wapnia
  • Stężenie witamin A, D, E i K - u pacjentów nie przyjmujących suplementacji rozważyć monitorowanie i ewentualne uzupełnianie niedoborów
  • Stężenie chlorków w surowicy - 1 g preparatu zawiera około 180 mg (5,1 mEq) chlorków
  • Stężenie TSH u pacjentów otrzymujących jednocześnie lewotyroksynę - odnotowano rzadkie przypadki niedoczynności tarczycy

Regularne monitorowanie parametrów biochemicznych pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych zaburzeń i odpowiednie dostosowanie leczenia.

Szczególne grupy pacjentów

Należy zachować ostrożność stosując Renagel u pacjentów z:

  • Zaburzeniami połykania
  • Nieleczonym lub ciężkim porażeniem motoryki żołądka i zaleganiem treści żołądkowej
  • Czynnymi zmianami zapalnymi jelit
  • Zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego
  • Nieprawidłową lub nieregularną perystaltyką jelit
  • Poważną operacją chirurgiczną przewodu pokarmowego w wywiadzie

W tych grupach pacjentów należy dokładnie rozważyć potencjalne korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem leku.

Inne istotne informacje

Renagel nie jest wskazany w monoterapii nadczynności przytarczyc. U pacjentów z wtórną nadczynnością przytarczyc lek należy stosować w ramach kompleksowego podejścia terapeutycznego.

W przypadku wystąpienia zaparć należy dokładnie monitorować pacjenta i rozważyć zasadność kontynuacji leczenia przy silnych zaparciach.

Długotrwałe stosowanie Renagelu może wiązać się z ryzykiem niedoboru folinianów - należy rozważyć monitorowanie ich stężenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Renagel może wpływać na biodostępność innych leków. W badaniach wykazano:

  • Brak wpływu na biodostępność digoksyny, warfaryny, enalaprylu i metoprololu
  • Zmniejszenie biodostępności cyprofloksacyny o około 50% - nie należy stosować jednocześnie

W przypadku leków, których zmniejszona biodostępność mogłaby mieć istotne znaczenie kliniczne, należy je podawać co najmniej 1 godzinę przed lub 3 godziny po przyjęciu Renagelu. Alternatywnie można rozważyć monitorowanie stężenia tych leków we krwi.

Świadomość potencjalnych interakcji pozwala na odpowiednie planowanie terapii i minimalizację ryzyka nieskuteczności innych stosowanych leków.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania Renagelu u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią. Lek powinien być stosowany w tych grupach pacjentek tylko w razie wyraźnej potrzeby i po starannym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka zarówno dla matki, jak i płodu lub niemowlęcia.

Działania niepożądane

Najczęściej występujące działania niepożądane obejmują:

  • Bardzo często: nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, niestrawność, obniżenie lub podwyższenie ciśnienia krwi, ból, świąd
  • Często: wzdęcia, bóle głowy, wysypka, zapalenie gardła

W bardzo rzadkich przypadkach odnotowano niedrożność jelit lub podniedrożność jelit.

Znajomość profilu działań niepożądanych pozwala na wczesne ich rozpoznanie i odpowiednie postępowanie, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort pacjenta podczas terapii.

Mechanizm działania

Renagel zawiera sewelamer - niewchłanialny polimer wiążący fosforany, niezawierający metalu i wapnia. Mechanizm działania opiera się na wiązaniu fosforanów w przewodzie pokarmowym poprzez interakcje jonowe i wodorowe. Prowadzi to do zmniejszenia stężenia fosforanów w surowicy bez zwiększania ryzyka hiperkalcemii.

Sewelamer nie wywiera stałego i klinicznie istotnego wpływu na stężenie całkowitej cząsteczki parathormonu (iPTH) w surowicy. Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.

Zrozumienie mechanizmu działania Renagelu pozwala na jego racjonalne stosowanie w kompleksowej terapii zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej u pacjentów hemodializowanych.

Skład

Jedna tabletka Renagelu zawiera 800 mg sewelameru chlorowodorku jako substancję czynną.

Znajomość składu preparatu jest istotna w kontekście potencjalnych reakcji nadwrażliwości i interakcji z innymi lekami.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.