Wyszukaj produkt

Remidia

Sildenafil

tabl. powl.
20 mg
90 szt.
Doustnie
Rx-z
CHB
103,03
(1)
bezpł.

Remidia - szczegółowe informacje dla lekarzy

Wskazania do stosowania

Remidia jest wskazana w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH) u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 1-17 lat. Wykazano skuteczność produktu w:

  • Pierwotnych postaciach PAH
  • PAH związanym z chorobami tkanki łącznej
  • PAH związanym z wrodzonymi wadami serca (u dzieci i młodzieży)

U dorosłych produkt stosuje się w celu poprawy wydolności wysiłkowej w PAH sklasyfikowanym według WHO jako klasa II i III. U dzieci i młodzieży wykazano skuteczność w poprawie wydolności wysiłkowej lub hemodynamiki płuc.

Dawkowanie i sposób podawania

Leczenie powinno być rozpoczynane i monitorowane wyłącznie przez lekarza doświadczonego w leczeniu PAH. W przypadku pogorszenia stanu klinicznego należy rozważyć zastosowanie innych metod leczenia.

Grupa pacjentów Dawkowanie Dorośli 20 mg 3 razy na dobę Dzieci i młodzież ≤20 kg 10 mg 3 razy na dobę Dzieci i młodzież >20 kg 20 mg 3 razy na dobę

Tabletki należy przyjmować w odstępach około 6-8 godzin, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej i kontynuować normalne dawkowanie. Nie należy stosować dawki podwójnej.

Szczególne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku (≥65 lat): Nie ma konieczności dostosowania dawki. Skuteczność mierzona testem 6-minutowego marszu może być mniejsza.

Zaburzenia czynności nerek: U pacjentów z niewydolnością nerek, w tym ciężką (ClCr <30 ml/min), nie jest konieczna modyfikacja dawki początkowej. W przypadku złej tolerancji można rozważyć zmniejszenie dawki do 20 mg 2 razy na dobę.

Zaburzenia czynności wątroby: U pacjentów z łagodną i umiarkowaną niewydolnością wątroby (klasa A i B wg Child-Pugh) nie ma potrzeby modyfikacji dawki początkowej. W przypadku złej tolerancji można rozważyć zmniejszenie dawki do 20 mg 2 razy na dobę. Stosowanie jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (klasa C wg Child-Pugh).

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesne stosowanie z produktami będącymi źródłem tlenku azotu lub azotanami
  • Jednoczesne stosowanie z inhibitorami CYP3A4 o największej sile działania (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir)
  • Utrata wzroku w jednym oku w wyniku nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION)
  • Ciężka niewydolność wątroby (klasa C wg Child-Pugh)
  • Niedawno przebyty udar mózgu lub zawał mięśnia sercowego
  • Ciężkie niedociśnienie (ciśnienie krwi <90/50 mmHg)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z ciężkim nadciśnieniem płucnym (klasa IV wg WHO)
  • Z niedociśnieniem, odwodnieniem lub zaburzeniami czynności układu autonomicznego
  • Ze znacznym zwężeniem drogi odpływu z lewej komory
  • Z anatomicznymi deformacjami prącia lub predyspozycją do priapizmu
  • Z zaburzeniami krzepnięcia lub czynną chorobą wrzodową
  • Z dziedzicznymi chorobami zwyrodnieniowymi siatkówki

Należy monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia niedociśnienia, zaburzeń widzenia, priapizmu oraz nagłej utraty słuchu. W przypadku nagłego pogorszenia widzenia należy przerwać leczenie i rozważyć alternatywne metody.

Interakcje

Syldenafil jest metabolizowany głównie przez CYP3A4. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z:

  • Inhibitorami CYP3A4 (np. erytromycyna, klarytromycyna) - może być konieczne zmniejszenie dawki syldenafilu
  • Induktorami CYP3A4 (np. bozentan, karbamazepina) - może być konieczne zwiększenie dawki syldenafilu
  • Lekami α-adrenolitycznymi - zwiększone ryzyko niedociśnienia
  • Lekami przeciwzakrzepowymi - możliwe nasilenie działania przeciwzakrzepowego

Jednoczesne stosowanie z riocyguatem jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko ciężkiego niedociśnienia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (≥10%) to:

  • Ból głowy
  • Nagłe zaczerwienienie twarzy
  • Niestrawność
  • Biegunka
  • Ból kończyn

Inne częste działania niepożądane obejmują: zaburzenia widzenia, przekrwienie błony śluzowej nosa, zawroty głowy, bezsenność.

U dzieci i młodzieży profil działań niepożądanych jest podobny do obserwowanego u dorosłych. Dodatkowo często obserwowano: gorączkę, zakażenia górnych dróg oddechowych, wymioty.

Wnioski

Remidia jest skutecznym lekiem w terapii PAH u dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Wymaga ścisłego monitorowania pacjentów, szczególnie pod kątem niedociśnienia i zaburzeń widzenia. Konieczne jest dostosowanie dawkowania w przypadku jednoczesnego stosowania inhibitorów lub induktorów CYP3A4.

Warto zapamiętać
  • Remidia poprawia wydolność wysiłkową u pacjentów z PAH klasy II-III wg WHO
  • Zalecana dawka to 20 mg 3 razy na dobę u dorosłych, dawkowanie u dzieci zależy od masy ciała

Mechanizm działania

Syldenafil jest selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Hamowanie PDE5 prowadzi do zwiększenia stężenia cGMP w komórkach mięśni gładkich naczyń płucnych, co powoduje ich rozkurcz. U pacjentów z PAH prowadzi to do rozszerzenia naczyń płucnych i obniżenia ciśnienia w krążeniu płucnym.

Właściwości farmakokinetyczne

Syldenafil jest szybko wchłaniany po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 30-120 minutach. Biodostępność bezwzględna wynosi około 41%. Jest metabolizowany głównie w wątrobie przez CYP3A4 i w mniejszym stopniu CYP2C9. Głównym metabolitem jest N-demetylosyldenafil. Okres półtrwania syldenafilu wynosi około 4 godziny.

Wnioski

Znajomość mechanizmu działania i właściwości farmakokinetycznych syldenafilu pozwala na optymalne stosowanie leku Remidia w terapii PAH, z uwzględnieniem potencjalnych interakcji lekowych i konieczności dostosowania dawkowania w określonych sytuacjach klinicznych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.