Wyszukaj produkt

Remicade

Infliximab

inf. [prosz. do przyg. konc.]
100 mg
1 fiol. 20 ml
Iniekcje
Rx-z
100%
X
Oto przetworzona treść na temat leku Remicade h3>Wskazania

Remicade (infliksymab) jest wskazany w leczeniu następujących chorób:

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

W skojarzeniu z metotreksatem, Remicade jest stosowany w celu:

  • Ograniczenia objawów i poprawy sprawności fizycznej u dorosłych pacjentów z aktywną postacią choroby, którzy niedostatecznie reagują na leczenie lekami modyfikującymi przebieg choroby (DMARDs), w tym metotreksatem.
  • Leczenia dorosłych pacjentów z ciężką, aktywną i postępującą postacią choroby, którzy wcześniej nie byli leczeni metotreksatem lub innymi DMARDs.

Badania radiologiczne wykazały, że Remicade zmniejsza postęp uszkodzenia stawów w tych grupach pacjentów.

Choroba Crohna u dorosłych

Remicade jest wskazany w:

  • Leczeniu umiarkowanej do ciężkiej, czynnej postaci choroby Crohna u dorosłych pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na pełny i właściwy schemat leczenia kortykosteroidami i/lub środkami immunosupresyjnymi lub leczenie było źle tolerowane, lub były przeciwwskazania do takiego leczenia.
  • Leczeniu czynnej postaci choroby Crohna z przetokami u dorosłych pacjentów, którzy nie reagowali na prawidłowo prowadzone standardowe leczenie.

Choroba Crohna u dzieci

Remicade jest wskazany w leczeniu ciężkiej, czynnej postaci choroby Crohna u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat, które nie zareagowały na konwencjonalne leczenie, w tym leczenie kortykosteroidami, leczenie immunomodulacyjne i podstawowe leczenie dietetyczne, lub u których występowała nietolerancja czy też przeciwwskazania do takich sposobów leczenia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Remicade jest wskazany w leczeniu umiarkowanej lub ciężkiej czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego u dorosłych pacjentów, którzy niedostatecznie reagują na leczenie standardowe, w tym leczenie kortykosteroidami i 6-merkaptopuryną (6-MP) lub azatiopryną (AZA), lub leczenie było źle tolerowane, lub były przeciwwskazania do takiego leczenia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego u dzieci i młodzieży

Remicade jest wskazany w leczeniu ciężkiej czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat, którzy niedostatecznie reagują na leczenie standardowe, w tym leczenie kortykosteroidami i 6-MP lub AZA, lub leczenie było źle tolerowane, lub były przeciwwskazania do takiego leczenia.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Remicade jest wskazany w leczeniu ciężkiej, czynnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa u dorosłych pacjentów, którzy niewystarczająco zareagowali na konwencjonalne leczenie.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Remicade jest wskazany w leczeniu aktywnej i postępującej postaci łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, kiedy odpowiedź na poprzednie leczenie lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby (DMARD) była niewystarczająca. Należy podawać w skojarzeniu z metotreksatem lub sam u pacjentów, u których leczenie metotreksatem było źle tolerowane, lub były przeciwwskazania do takiego leczenia.

Łuszczyca

Remicade jest wskazany w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy plackowatej u dorosłych pacjentów, którzy przestali reagować na leczenie, mają przeciwwskazania, lub nie tolerują innych schematów leczenia ogólnego w tym leczenia cyklosporyną, metotreksatem lub PUVA.

Dawkowanie

Leczenie produktem Remicade powinno być rozpoczęte i prowadzone przez wykwalifikowanego lekarza z doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalnych chorób jelit, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, łuszczycowego zapalenia stawów lub łuszczycy.

Remicade należy podawać dożylnie. Infuzje powinny być wykonywane przez doświadczony personel medyczny, przeszkolony w wykrywaniu wszelkich problemów związanych z infuzjami.

Pacjenci leczeni Remicade powinni otrzymać ulotkę dla pacjenta i dodatkowo specjalną Kartę Ostrzeżeń.

Dawkowanie u dorosłych (≥ 18 lat)

Wskazanie Dawkowanie
Reumatoidalne zapalenie stawów 3 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 8 tygodni
Choroba Crohna (umiarkowana do ciężkiej) 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 tygodniach od pierwszej infuzji
Choroba Crohna z przetokami 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 8 tygodni
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 6-8 tygodni
Łuszczycowe zapalenie stawów 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 8 tygodni
Łuszczyca 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 8 tygodni

Dawkowanie może być modyfikowane w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowywania dawek znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

Wskazanie Wiek Dawkowanie
Choroba Crohna 6-17 lat 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 8 tygodni
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego 6-17 lat 5 mg/kg mc. w infuzji dożylnej, następnie po 2 i 6 tygodniach od pierwszej infuzji, a potem co 8 tygodni

Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu Remicade u dzieci poniżej 6 lat w leczeniu choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na infliksymab, inne białka mysie lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Gruźlica lub inne ciężkie zakażenia, takie jak posocznica, ropnie i zakażenia oportunistyczne
  • Umiarkowana lub ciężka niewydolność serca (NYHA klasa III/IV)

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Reakcje związane z infuzją i nadwrażliwość

Stosowanie infliksymabu wiązało się z wystąpieniem ostrych reakcji związanych z infuzją, w tym wstrząsu anafilaktycznego i reakcji nadwrażliwości typu późnego. Ostre reakcje mogą rozwinąć się w czasie infuzji lub w ciągu kilku godzin po infuzji. W przypadku wystąpienia ostrych reakcji należy natychmiast przerwać infuzję.

Zakażenia

Przed, podczas i po zakończeniu leczenia Remicade pacjenci muszą być ściśle monitorowani pod kątem zakażeń, w tym gruźlicy. Eliminacja infliksymabu może trwać do 6 miesięcy, dlatego bardzo istotna jest obserwacja pacjentów w tym okresie.

Nowotwory złośliwe i choroby limfoproliferacyjne

U pacjentów leczonych antagonistami TNF, w tym infliksymabem, obserwowano przypadki nowotworów złośliwych, w tym chłoniaków. Należy zachować ostrożność rozważając leczenie u pacjentów z nowotworem złośliwym w wywiadzie lub kontynuację leczenia u pacjentów, u których wystąpił nowotwór złośliwy.

Niewydolność serca

Remicade należy ostrożnie stosować u pacjentów z łagodną niewydolnością serca (NYHA klasa I/II). Pacjentów należy ściśle monitorować, a w przypadku wystąpienia nowych objawów niewydolności serca lub pogorszenia istniejących, należy przerwać leczenie Remicade.

Reakcje hematologiczne

U pacjentów przyjmujących antagonistów TNF, w tym Remicade, obserwowano przypadki pancytopenii, leukopenii, neutropenii i małopłytkowości. Wszyscy pacjenci powinni zostać poinformowani o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów dyskrazji krwi.

Szczepienia

Zaleca się, aby pacjenci, jeśli to możliwe, otrzymali wszystkie szczepienia zgodnie z aktualnymi wytycznymi przed rozpoczęciem leczenia Remicade. Nie zaleca się podawania szczepionek zawierających żywe drobnoustroje podczas leczenia Remicade.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Remicade to:

  • Zakażenia górnych dróg oddechowych (25,3% pacjentów)
  • Reakcje związane z infuzją
  • Ból głowy
  • Nudności
  • Ból brzucha

Do najpoważniejszych działań niepożądanych należą:

  • Ciężkie zakażenia, w tym gruźlica i zakażenia oportunistyczne
  • Reaktywacja wirusowego zapalenia wątroby typu B
  • Zastoinowa niewydolność serca
  • Nowotwory złośliwe, w tym chłoniaki
  • Reakcje anafilaktyczne
  • Zaburzenia demielinizacyjne

Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Warto zapamiętać
  • Remicade jest lekiem biologicznym, który hamuje działanie TNF-alfa i jest stosowany w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych.
  • Podczas leczenia Remicade pacjenci muszą być ściśle monitorowani pod kątem zakażeń i nowotworów złośliwych.

Interakcje

Nie przeprowadzono formalnych badań dotyczących interakcji Remicade. Jednakże:

  • Jednoczesne stosowanie metotreksatu lub innych immunomodulatorów może ograniczać tworzenie przeciwciał przeciwko infliksymabowi i zwiększać jego stężenie w surowicy krwi.
  • Nie zaleca się kojarzenia Remicade z anakinrą lub abataceptem ze względu na zwiększone ryzyko zakażeń.
  • Nie zaleca się równoczesnego stosowania szczepionek zawierających żywe drobnoustroje podczas leczenia Remicade.

Ciąża i laktacja

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne w trakcie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po ostatnim podaniu Remicade.

Dostępne dane nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych po stosowaniu infliksymabu w ciąży. Jednakże ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania Remicade w czasie ciąży.

Nie wiadomo, czy infliksymab przenika do mleka ludzkiego. Ze względu na potencjalne ryzyko dla niemowląt, kobiety nie powinny karmić piersią przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia Remicade.

Wpływ infliksymabu na płodność nie został w pełni określony w badaniach przedklinicznych.



Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.