Wyszukaj produkt

Ranexa

Ranolazine

tabl.
500 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
318,65
Ranexa
tabl.
750 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
179,00
Ranexa
tabl.
750 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
300,96
Ranexa
tabl.
500 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
178,31
Ranexa
tabl.
375 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
158,33
Ranexa
tabl.
375 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
307,88

Wskazania do stosowania

Ranexa jest wskazana u osób dorosłych jako lek dodatkowy w leczeniu objawowym pacjentów ze stabilną dławicą piersiową, u których objawy nie ustępują lub występuje nietolerancja leków przeciwdławicowych pierwszego rzutu (takich jak leki β-adrenolityczne lub antagoniści kanałów wapniowych).

Ranexa stanowi opcję terapeutyczną dla pacjentów z dławicą piersiową, u których standardowe leczenie jest nieskuteczne lub źle tolerowane.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawka początkowa Dawka maksymalna
375 mg 2x/dobę 500 mg 2x/dobę 750 mg 2x/dobę

Dawkowanie należy dostosować indywidualnie po 2-4 tygodniach leczenia. W przypadku działań niepożądanych może być konieczne zmniejszenie dawki do 500 mg lub 375 mg 2x/dobę.

Dawkowanie Ranexy wymaga indywidualnego dostosowania, z możliwością modyfikacji w zależności od odpowiedzi pacjenta i występowania działań niepożądanych.

Specjalne grupy pacjentów

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Ostrożne dobieranie dawki u pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek (ClCr 30-80 ml/min). Przeciwwskazane u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (ClCr <30 ml/min).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby: Ostrożne dobieranie dawki u pacjentów z łagodnym zaburzeniem czynności wątroby. Przeciwwskazane u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem czynności wątroby.

Pacjenci w podeszłym wieku: Zachować ostrożność podczas ustalania dawki ze względu na możliwość zwiększonej ekspozycji na ranolazynę w związku ze zmniejszeniem czynności nerek.

Pacjenci z małą masą ciała (≤60 kg): Zachować ostrożność podczas ustalania dawki ze względu na większą częstość występowania działań niepożądanych.

Dawkowanie Ranexy wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, osób starszych oraz pacjentów z niską masą ciała.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężkie zaburzenie czynności nerek (CrCl <30 ml/min)
  • Umiarkowane lub ciężkie zaburzenie czynności wątroby
  • Jednoczesne podawanie silnych inhibitorów CYP3A4
  • Jednoczesne podawanie leków przeciwarytmicznych klasy Ia lub III (z wyjątkiem amiodaronu)

Istnieją istotne przeciwwskazania do stosowania Ranexy, związane głównie z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i wątroby oraz interakcjami z niektórymi lekami.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas przepisywania lub zwiększania dawki ranolazyny u pacjentów:

  • Leczonych umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4 lub inhibitorami P-gp
  • Z łagodnym zaburzeniem czynności wątroby
  • Z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek
  • W podeszłym wieku
  • Z małą masą ciała (≤60 kg)
  • Z umiarkowaną lub ciężką zastoinową niewydolnością krążenia (klasa III-IV wg NYHA)

U pacjentów z kilkoma z powyższych czynników ryzyka należy prowadzić częstą obserwację działań niepożądanych i w razie potrzeby zmniejszyć dawkę lub odstawić lek.

Stosowanie Ranexy wymaga szczególnej uwagi u pacjentów z określonymi czynnikami ryzyka, co może wiązać się z koniecznością modyfikacji dawkowania lub nawet odstawienia leku.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Ranolazyna jest substratem CYP3A4 i P-gp. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami lub induktorami tych enzymów może znacząco wpływać na stężenie ranolazyny w osoczu:

  • Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol) - przeciwwskazane
  • Umiarkowane inhibitory CYP3A4 (np. diltiazem, erytromycyna) - ostrożne dobieranie dawki
  • Inhibitory P-gp (np. cyklosporyna, werapamil) - ostrożne dobieranie dawki
  • Induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna, karbamazepina) - unikać jednoczesnego stosowania

Ranolazyna może zwiększać stężenie w osoczu substratów CYP3A4, CYP2D6 i P-gp, co może wymagać dostosowania dawki tych leków.

Stosowanie Ranexy wiąże się z licznymi istotnymi interakcjami lekowymi, które mogą wymagać modyfikacji dawkowania lub unikania jednoczesnego stosowania niektórych leków.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to:

  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Zaparcia
  • Wymioty
  • Nudności
  • Astenia

Działania niepożądane mają zwykle nasilenie łagodne do umiarkowanego i często występują w ciągu pierwszych 2 tygodni leczenia. Częstość występowania działań niepożądanych może być większa u pacjentów w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności nerek i o małej masie ciała.

Profil działań niepożądanych Ranexy jest stosunkowo korzystny, ale wymaga monitorowania, szczególnie u pacjentów z grup ryzyka.

Mechanizm działania

Mechanizm działania ranolazyny nie jest w pełni poznany. Prawdopodobnie wywiera działanie przeciwdławicowe poprzez hamowanie późnego prądu sodowego w komórkach mięśnia sercowego. Prowadzi to do zmniejszenia wewnątrzkomórkowej kumulacji sodu i w konsekwencji zmniejszenia przeładowania wapniem. Efektem jest poprawa relaksacji mięśnia sercowego i zmniejszenie sztywności rozkurczowej lewej komory.

Unikalne działanie Ranexy na poziomie komórkowym może przynosić korzyści u pacjentów z dławicą piersiową, u których standardowe leczenie jest nieskuteczne.

Warto zapamiętać
  • Ranexa jest lekiem dodatkowym w leczeniu stabilnej dławicy piersiowej u pacjentów, u których standardowe leczenie jest nieskuteczne lub źle tolerowane.
  • Stosowanie Ranexy wymaga ostrożności i indywidualnego dostosowania dawki, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, wątroby, osób starszych i o niskiej masie ciała.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.