Wyszukaj produkt

Ramizek Combi

Ramipril + Amlodipine

kaps. twarde
5/10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,43
30% (1)
4,71
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
5/5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
9,26
30% (1)
2,84
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
5/5 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,43
30% (1)
4,71
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
5/10 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
32,83
30% (1)
8,87
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
10/5 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
9,26
30% (1)
2,84
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
10/5 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,43
30% (1)
4,71
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
10/10 mg
30 szt.
Doustnie
Rx
100%
17,43
30% (1)
4,71
(2)
bezpł.
Ramizek Combi
kaps. twarde
10/10 mg
60 szt.
Doustnie
Rx
100%
32,83
30% (1)
8,87
(2)
bezpł.

Ramizek Combi - informacje dla lekarza

Skład i postać

Ramizek Combi to produkt leczniczy zawierający dwie substancje czynne:

    <5 mg lub 10 mg
  • Amlodypina - 5 mg lub 10 mg (w postaci amlodypiny bezylanu)

Lek występuje w postaci kapsułek.

Wskazania

Ramizek Combi jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych. Preparat stosuje się jako terapię substytucyjną u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest odpowiednio kontrolowane podczas jednoczesnego stosowania ramiprylu i amlodypiny w takich samych dawkach jak w produkcie złożonym.

Dawkowanie

Ramizek Combi nie jest przeznaczony do rozpoczynania leczenia nadciśnienia tętniczego. Dawkowanie należy ustalić indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zalecana dawka to 1 kapsułka na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1 kapsułka o mocy 10 mg + 10 mg.

Dawkowanie Ramizek Combi
Dawka Częstość podawania Maksymalna dawka dobowa
1 kapsułka 1 raz na dobę 1 kapsułka 10 mg + 10 mg

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy indywidualnie dostosować dawki poszczególnych składników. Ramipryl jest w niewielkim stopniu usuwany podczas dializy, dlatego lek należy podawać kilka godzin po hemodializie. Amlodypina nie jest usuwana podczas dializy.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby maksymalna dawka dobowa ramiprylu wynosi 2,5 mg. Należy zachować ostrożność podczas zwiększania dawki.

U osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie mniejszej dawki początkowej i ostrożne zwiększanie dawki.

Mechanizm działania

Ramipryl jest inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE). Po przekształceniu do aktywnego metabolitu - ramiprylatu, hamuje enzym odpowiedzialny za przekształcanie angiotensyny I do angiotensyny II oraz rozkład bradykininy. Prowadzi to do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia wydzielania aldosteronu.

Amlodypina jest antagonistą wapnia z grupy dihydropirydyn. Blokuje napływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń i mięśnia sercowego, co powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania Ramizek Combi:

  • Nadwrażliwość na ramipryl, amlodypinę lub inne inhibitory ACE/pochodne dihydropirydyny
  • Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie
  • Ciężkie niedociśnienie tętnicze
  • Wstrząs (w tym wstrząs kardiogenny)
  • Zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca
  • Niestabilna niewydolność serca po ostrym zawale mięśnia sercowego
  • II i III trymestr ciąży

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów:

  • Z niewydolnością serca
  • Z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
  • Z ryzykiem hiperkaliemii
  • Leczonych jednocześnie lekami moczopędnymi
  • W podeszłym wieku

Konieczne jest monitorowanie czynności nerek, stężenia potasu i sodu w surowicy. Należy poinformować pacjentów o ryzyku obrzęku naczynioruchowego.

Interakcje

Istotne interakcje Ramizek Combi:

  • Leki moczopędne oszczędzające potas - ryzyko hiperkaliemii
  • Lit - zwiększenie stężenia litu we krwi
  • NLPZ - osłabienie działania przeciwnadciśnieniowego
  • Leki przeciwcukrzycowe - ryzyko hipoglikemii
  • Inhibitory CYP3A4 - zwiększenie stężenia amlodypiny

Ciąża i laktacja

Stosowanie Ramizek Combi jest przeciwwskazane w II i III trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane:

  • Kaszel
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Niedociśnienie
  • Obrzęki obwodowe
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować znaczne niedociśnienie, bradykardię, zaburzenia elektrolitowe i niewydolność nerek. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące. Należy monitorować parametry życiowe i wyrównywać zaburzenia elektrolitowe.

Warto zapamiętać
  • Ramizek Combi zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwnadciśnieniowym: ramipryl i amlodypinę
  • Lek jest przeznaczony do stosowania u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest już kontrolowane za pomocą ramiprylu i amlodypiny podawanych osobno

Ramizek Combi jest skutecznym lekiem złożonym w terapii nadciśnienia tętniczego. Łączy działanie inhibitora ACE i antagonisty wapnia, co pozwala na uzyskanie efektu addycyjnego. Wymaga jednak ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie funkcji nerek i stężenia elektrolitów.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Ramizek Combi

Wskazania wg ChPL

Wskazania pozarejestracyjne: Nadciśnienie tętnicze u osób dorosłych, w przypadkach innych niż określono w ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.

Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
Sole potasowe (substytuty soli) oraz soki pomidorowe (zawierają potas) spożywane w dużych ilościach powodują wzrost stężenia potasu we krwi. Konsekwencjami klinicznymi tej interakcji mogą być zaburzenia rytmu serca, blok i zatrzymanie czynności serca, parestezje kończyn, osłabienie mięśni, senność, splątanie.