RXULTI
Brexiprazole
Wskazania
Produkt leczniczy RXULTI jest wskazany do leczenia schizofrenii u dorosłych pacjentów.
Dawkowanie
Zalecana dawka początkowa brekspiprazolu wynosi 1 mg raz na dobę przez pierwsze 4 dni leczenia. Następnie dawkę należy zwiększyć do 2 mg raz na dobę w dniach 5-7. Dawka docelowa wynosi 2-4 mg raz na dobę. Maksymalna zalecana dawka dobowa to 4 mg.
Dawkowanie można dostosować indywidualnie w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji pacjenta. Zwiększanie dawki powyżej 2 mg powinno odbywać się stopniowo, nie częściej niż co tydzień.
Dni leczenia | Dawka dobowa |
---|---|
1-4 | 1 mg |
5-7 | 2 mg |
od 8 dnia | 2-4 mg (dawka docelowa) |
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Szczególne grupy pacjentów
Pacjenci w podeszłym wieku: Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności brekspiprazolu u pacjentów w wieku 65 lat lub starszych. Nie jest możliwe podanie wskazówek odnośnie do minimalnej skutecznej/bezpiecznej dawki w tej grupie pacjentów.
Zaburzenia czynności nerek: Maksymalna zalecana dawka u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem czynności nerek jest zmniejszona do 3 mg raz na dobę.
Zaburzenia czynności wątroby: Maksymalna zalecana dawka u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem czynności wątroby (≥7 w klasyfikacji Childa-Pugha) jest zmniejszona do 3 mg raz na dobę.
Osoby o wolnym metabolizmie przy udziale cytochromu CYP2D6: U pacjentów o znanym wolnym metabolizmie przy udziale cytochromu CYP2D6 wymagana jest zmiana dawki do połowy zalecanej dawki. Dalsze zmniejszenie dawki do jednej czwartej zalecanej dawki jest wymagane w przypadku pacjentów o znanym słabym metabolizmie przy udziale cytochromu CYP2D6, którzy przyjmują jednocześnie silne lub umiarkowane inhibitory cytochromu CYP3A4.
Zmiana leczenia
Zmiana z innych leków przeciwpsychotycznych na brekspiprazol: Należy rozważyć stopniowe krzyżowe dobieranie dawki leku ze stopniowym odstawianiem wcześniej stosowanego leku podczas rozpoczynania leczenia brekspiprazolem.
Zmiana z brekspiprazolu na inne leki przeciwpsychotyczne: Nie ma potrzeby stopniowego dobierania krzyżowego dawki leku. Nowy lek przeciwpsychotyczny należy rozpocząć od najmniejszej dawki, jednocześnie odstawiając brekspiprazol. Należy pamiętać, że stężenie brekspiprazolu w osoczu będzie się zmniejszało stopniowo przez 1-2 tygodnie.
Podczas leczenia przeciwpsychotycznego uzyskanie klinicznej poprawy stanu pacjenta może zająć od kilku dni do kilku tygodni. Przez cały ten czas pacjent powinien pozostawać pod ścisłą obserwacją.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną brekspiprazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Zachowania samobójcze
Występowanie zachowań samobójczych jest nieodłącznie związane z zaburzeniami psychotycznymi. W niektórych przypadkach zdarzenia takie zgłaszane są krótko po rozpoczęciu leczenia lub po zmianie leczenia przeciwpsychotycznego. Leczenie przeciwpsychotyczne pacjentów z grupy wysokiego ryzyka powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem.
Zaburzenia sercowo-naczyniowe
Brekspiprazol należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową, chorobą naczyń mózgu lub stanami predysponującymi do niedociśnienia. Może wystąpić wydłużenie odstępu QT.
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
Zgłaszano przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po stosowaniu leków przeciwpsychotycznych. Należy rozpoznać wszystkie możliwe czynniki ryzyka zakrzepu z zatorami przed rozpoczęciem leczenia brekspiprazolem i w czasie jego trwania.
Złośliwy zespół neuroleptyczny (NMS)
Zgłaszano przypadki potencjalnie śmiertelnego złośliwego zespołu neuroleptycznego w związku ze stosowaniem brekspiprazolu. Objawami są bardzo wysoka gorączka, sztywność mięśni, zaburzenia świadomości oraz objawy niestabilności układu wegetatywnego. W razie wystąpienia objawów NMS należy natychmiast przerwać leczenie brekspiprazolem.
Późne dyskinezy
Mogą wystąpić potencjalnie nieodwracalne, mimowolne ruchy dyskinetyczne. Ryzyko jest większe u osób starszych, zwłaszcza kobiet. Jeśli wystąpią objawy późnych dyskinez, należy rozważyć zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.
Zaburzenia metaboliczne
Stosowanie brekspiprazolu wiąże się ze zwiększeniem masy ciała i zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak hiperglikemia i dyslipidemia. Należy monitorować parametry metaboliczne pacjentów.
Napady drgawkowe
Brekspiprazol należy stosować ostrożnie u pacjentów z napadami drgawkowymi w wywiadzie lub innymi stanami obniżającymi próg drgawkowy.
Zaburzenia regulacji temperatury ciała
Lekom przeciwpsychotycznym przypisuje się zakłócanie zdolności organizmu do obniżania temperatury ciała. Należy zachować ostrożność stosując brekspiprazol w sytuacjach mogących prowadzić do podwyższenia temperatury ciała.
Dysfagia
Stosowanie leków przeciwpsychotycznych wiąże się z ryzykiem zaburzeń motoryki przełyku i aspiracji. Brekspiprazol należy stosować ostrożnie u pacjentów z ryzykiem zachłystowego zapalenia płuc.
Zaburzenia kontroli impulsów
U pacjentów leczonych brekspiprazolem zgłaszano zaburzenia kontroli impulsów, w tym uzależnienie od hazardu, kompulsywne zachowania seksualne, zakupy i objadanie się. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem rozwoju takich zachowań.
Brekspiprazol może powodować senność, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Należy poinformować pacjentów o konieczności zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn do czasu upewnienia się, jak lek na nich działa.
Interakcje
Brekspiprazol jest metabolizowany głównie przez enzymy CYP3A4 i CYP2D6. Silne inhibitory lub induktory tych enzymów mogą znacząco wpływać na stężenie brekspiprazolu we krwi.
- Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol) - zaleca się zmniejszenie dawki brekspiprazolu o połowę
- Silne induktory CYP3A4 (np. ryfampicyna) - może być konieczne zwiększenie dawki brekspiprazolu
- Silne inhibitory CYP2D6 (np. chinidyna, fluoksetyna) - zaleca się zmniejszenie dawki brekspiprazolu o połowę
Należy zachować ostrożność stosując brekspiprazol jednocześnie z lekami wydłużającymi odstęp QT lub zaburzającymi równowagę elektrolitową.
Ciąża i karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania brekspiprazolu w okresie ciąży, chyba że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Noworodki narażone na działanie leków przeciwpsychotycznych w III trymestrze ciąży są w grupie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, w tym zaburzeń pozapiramidowych i objawów odstawiennych.
Nie wiadomo, czy brekspiprazol przenika do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać leczenie brekspiprazolem, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane (≥5% pacjentów) to:
- Akatyzja (5,6%)
- Zwiększenie masy ciała (3,9%)
Inne często występujące działania niepożądane to:
- Sedacja
- Drżenie
- Zawroty głowy
- Nudności
- Biegunka
- Ból pleców i kończyn
Rzadziej występują m.in. wydłużenie odstępu QT, hipotensja ortostatyczna, napady drgawkowe, złośliwy zespół neuroleptyczny.
Warto zapamiętać
Kluczowe informacje o brekspiprazolu:
- Jest lekiem przeciwpsychotycznym II generacji wskazanym w leczeniu schizofrenii u dorosłych
- Wykazuje działanie częściowo agonistyczne wobec receptorów 5-HT1A i D2 oraz antagonistyczne wobec 5-HT2A
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie podtrzymujące i objawowe. Należy monitorować czynności życiowe i EKG. Nie ma swoistego antidotum dla brekspiprazolu. Hemodializa prawdopodobnie nie jest skuteczna ze względu na silne wiązanie leku z białkami osocza.
Właściwości farmakologiczne
Brekspiprazol jest nietypowym lekiem przeciwpsychotycznym. Jego działanie polega na modulacji przekaźnictwa serotoninergicznego i dopaminergicznego w mózgu. Wykazuje:
- Częściowe działanie agonistyczne wobec receptorów serotoninowych 5-HT1A i dopaminowych D2
- Działanie antagonistyczne wobec receptorów serotoninowych 5-HT2A
- Działanie antagonistyczne wobec receptorów noradrenergicznych α1B/2C
Uważa się, że taki profil receptorowy odpowiada za skuteczność przeciwpsychotyczną przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka niektórych działań niepożądanych.
Brekspiprazol wykazuje wysokie powinowactwo do wymienionych receptorów (Ki w zakresie 0,1-0,5 nM).
Skład
Substancja czynna: brekspiprazol
Dostępne moce tabletek powlekanych: 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg brekspiprazolu