Wyszukaj produkt

RIXACAM

Rivaroxaban

kaps. twarde
10 mg
10 szt.
Doustnie
Rx
100%
18,76
(1)
6,49
(2)
bezpł.

Rixacam - informacje dla lekarza

Rixacam to lek przeciwzakrzepowy zawierający rywaroksaban - wysoce wybiórczy, bezpośredni inhibitor czynnika Xa. Hamuje on zarówno wewnątrz- jak i zewnątrzpochodną drogę kaskady krzepnięcia krwi, blokując wytwarzanie trombiny i powstawanie zakrzepu.

Wskazania

Rixacam jest wskazany do stosowania u dorosłych w:

  • Profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) po planowej aloplastyce stawu biodrowego lub kolanowego
  • Leczeniu zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP)
  • Profilaktyce nawrotowej li>

Dawkowanie

Wskazanie Dawkowanie Czas trwania leczenia
Profilaktyka ŻChZZ po aloplastyce stawu biodrowego 10 mg 1x/dobę 5 tygodni
Profilaktyka ŻChZZ po aloplastyce stawu kolanowego 10 mg 1x/dobę 2 tygodnie
Leczenie ZŻG i ZP 15 mg 2x/dobę przez 3 tygodnie, następnie 20 mg 1x/dobę Co najmniej 3 miesiące
Profilaktyka nawrotowej ZŻG i ZP 10 mg 1x/dobę lub 20 mg 1x/dobę Zależnie od ryzyka nawrotu

Pierwszą dawkę w profilaktyce ŻChZZ należy podać 6-10 godzin po zabiegu, pod warunkiem uzyskania hemostazy.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na rywaroksaban lub substancje pomocnicze
  • Czynne krwawienie o znaczeniu klinicznym
  • Choroba wątroby z koagulopatią i ryzykiem krwawienia
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Jednoczesne stosowanie silnych inhibitorów CYP3A4 i glikoproteiny P

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:

  • Zwiększonym ryzykiem krwawienia
  • Ciężkim zaburzeniem czynności nerek (ClCr <30 ml/min)
  • Umiarkowanym zaburzeniem czynności wątroby
  • Jednoczesnym stosowaniem leków wpływających na hemostazę

Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem objawów krwawienia. W przypadku ciężkiego krwotoku należy przerwać leczenie.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 i glikoproteiny P (np. ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, posakonazol, inhibitory proteazy HIV). Ostrożność zalecana przy stosowaniu z umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4 lub glikoproteiny P.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane to krwawienia (z nosa, z przewodu pokarmowego, z dróg moczowo-płciowych) oraz niedokrwistość. Możliwe jest wystąpienie ciężkich powikłań krwotocznych.

Warto zapamiętać
  • Rixacam nie wymaga rutynowego monitorowania parametrów krzepnięcia
  • W przypadku konieczności pilnego zabiegu chirurgicznego, lek należy odstawić co najmniej 24 godziny wcześniej

Rixacam jest skuteczną alternatywą dla klasycznych antykoagulantów, oferując wygodne dawkowanie doustne bez konieczności monitorowania INR. Należy jednak pamiętać o ryzyku krwawień i stosować lek ostrożnie u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka.


1) Żylne powikłania zakrzepowo-zatorowe u dorosłych pacjentów po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego (do 30 dnia po przebytej alloplastyce) lub kolanowego (do 14 dnia po przebytej alloplastyce) - prewencja pierwotna
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.
Warzywa kapustne i inne produkty żywnościowe zawierające dużo witaminy K. Dochodzi do zwiększonego wchłaniania wit. K z przewodu pokarmowego spowodowanego zwiększona podażą tej witaminy. W wyniku interakcji wzrasta ryzyko powstania zakrzepów i innych powikłań: zator tętnicy płucnej lub zatorowość płucna, udar mózgu, zawał serca.
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków.