Wyszukaj produkt

Qlaira®

Estradiol valerate + Dienogest

tabl. powl.
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
44,00

Qlaira® - złożony doustny antykoncepcyjny produkt leczniczy

Wskazania

Qlaira jest wskazana do stosowania w:

  • Antykoncepcji doustnej
  • Leczeniu silnego krwawienia menstruacyjnego bez zmian patologicznych o charakterze organicznym u kobiet zamierzających stosować antykoncepcję doustną

Decyzja o przepisaniu produktu powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zator, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Dawkowanie i sposób podawania

Jak rozpocząć stosowanie produktu:

Jeżeli w ostatnim miesiącu pacjentka nie stosowała żadnych hormonalnych antykoncepcyjnych produktów leczniczych: Przyj 1. dniu naturalnego cyklu kobiety (tj. w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego).

Zmiana z innego złożonego hormonalnego antykoncepcyjnego produktu leczniczego: Kobieta powinna rozpocząć przyjmowanie produktu następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne poprzedniego złożonego doustnego antykoncepcyjnego produktu leczniczego. W przypadku stosowania systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego, przyjmowanie produktu należy rozpocząć w dniu usunięcia systemu.

Zmiana z produktu leczniczego zawierającego wyłącznie progestagen: Kobieta stosująca tabletki z progestagenem może w dowolnym dniu przerwać jej stosowanie i rozpocząć przyjmowanie produktu. W przypadku implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego uwalniającego progestagen (IUS) - w dniu ich usunięcia, w przypadku produktu leczniczego stosowanego we wstrzyknięciach - w chwili, gdy powinno zostać wykonane następne wstrzyknięcie. We wszystkich tych przypadkach zaleca się stosowanie dodatkowo mechanicznej antykoncepcji przez pierwszych 9 dni przyjmowania tabletek produktu.

Po poronieniu w I trymestrze ciąży: Kobieta może od razu rozpocząć stosowanie produktu. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży: Należy poinformować kobietę, że przyjmowanie tabletek trzeba rozpocząć pomiędzy 21. a 28. dniem po porodzie lub poronieniu w II trymestrze ciąży. Jeżeli stosowanie tabletek rozpocznie się później, należy poinformować kobietę o konieczności dodatkowego zastosowania antykoncepcji mechanicznej przez 9 pierwszych dni przyjmowania tabletek. Przed rozpoczęciem przyjmowania złożonego doustnego produktu leczniczego antykoncepcyjnego należy wykluczyć ciążę lub odczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego, jeśli doszło do stosunku.

Postępowanie w przypadku pominięcia tabletek:

Pominięcie tabletek placebo (białych) można zignorować. Należy jednak je wyrzucić, aby niezamierzenie nie wydłużyć okresu pomiędzy przyjmowaniem tabletek zawierających substancje czynne.

Zalecenia dotyczą pominięcia tabletek zawierających substancje czynne:

  • Jeżeli od ustalonej pory przyjmowania tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, nie zmniejsza się skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Kobieta powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a następnie kolejną o ustalonej porze.
  • Jeżeli od ustalonej pory przyjmowania tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może się zmniejszyć. Kobieta powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli jest to równoznaczne z jednoczesnym przyjęciem 2 tabletek. Następne tabletki należy przyjmować o ustalonej porze.

W zależności od dnia cyklu, w którym doszło do pominięcia tabletki należy stosować dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne (np. metodę mechaniczną, taką jak prezerwatywa), zgodnie z poniższymi zasadami:

Dzień cyklu Kolor tabletki Postępowanie
1-2 Ciemnożółte Natychmiast zażyć pominiętą tabletkę, a następną tabletkę o ustalonej porze (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie 2 tabletek tego samego dnia). Następne tabletki przyjmować tak jak zwykle. Stosować dodatkową antykoncepcję przez 9 kolejnych dni.
3-7 Jasnoczerwone
8-17 Jasnożółte
18-24 Jasnożółte Przerwać przyjmowanie tabletek z bieżącego opakowania i natychmiast przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Następne tabletki przyjmować tak jak zwykle. Stosować dodatkową antykoncepcję przez 9 kolejnych dni.
25-26 Ciemnoczerwone Natychmiast zażyć pominiętą tabletkę, a następną tabletkę o ustalonej porze (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie 2 tabletek tego samego dnia). Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji.
27-28 Białe (placebo) Wyrzucić pominiętą tabletkę, a następne przyjmować tak jak zwykle. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji.

Nie należy przyjmować więcej niż 2 tabletki jednego dnia.

Jeżeli kobieta zapomniała rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania, lub jeżeli pominęła 1 lub więcej tabletek w dniach od 3. do 9., może to oznaczać, że jest w ciąży (jeżeli w przeciągu 7 dni przed pominiętą dawką odbyła stosunek). Im więcej tabletek (spośród zawierających 2 substancje czynne w dniach od 3. do 24.) zostało pominiętych oraz jeżeli miało to miejsce bliżej fazy przyjmowania tabletek placebo, tym większe jest ryzyko zajścia w ciążę.

Jeżeli kobieta pominęła tabletki, a w czasie stosowania tabletek z końca bieżącego i/lub początku nowego opakowania nie występuje krwawienie z odstawienia, należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę.

Zalecenia w przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka lub jelit:

W przypadku ciężkich zaburzeń żołądka lub jelit (np. wymioty, biegunka), wchłanianie może nie być całkowite i należy stosować dodatkowe antykoncepcyjne produkty lecznicze. Jeżeli wymioty wystąpiły w przeciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję czynną, należy jak najszybciej zażyć kolejną tabletkę z opakowania. Tę dodatkową tabletkę należy w miarę możliwości przyjąć przed upływem 12 godzin od ustalonej pory stosowania. Jeżeli upłynie więcej niż 12 godzin, należy uwzględnić zalecenia dotyczące pominiętych tabletek. Jeżeli kobieta nie chce zmieniać dotychczasowego schematu przyjmowania tabletek, powinna zażyć odpowiednią tabletkę/i z innego opakowania.

Stosowanie u szczególnych grup pacjentów:
  • Dzieci i młodzież: Brak danych na temat stosowania u osób poniżej 18. roku życia.
  • Pacjenci w podeszłym wieku: Produkt leczniczy nie jest wskazany do stosowania po menopauzie.
  • Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby: Produkt leczniczy jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet z ciężką chorobą wątroby. Produkt leczniczy nie był badany u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Uwagi dotyczące stosowania

Tabletki należy przyjmować w kolejności wskazanej na opakowaniu, codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. Tabletki przyjmuje się bez przerwy. Należy przyjmować 1 tabletkę na dobę przez 28 kolejnych dni. Każde kolejne opakowanie należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania.

Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się zwykle podczas przyjmowania ostatnich tabletek z opakowania i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania. U niektórych kobiet, krwawienie rozpoczyna się po przyjęciu pierwszych tabletek z nowego opakowania.

Warto zapamiętać
  • Qlaira jest złożonym doustnym antykoncepcyjnym produktem leczniczym o unikalnym schemacie dawkowania zawierającym estradiol i dienogest.
  • Skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona w przypadku pominięcia tabletek lub wystąpienia wymiotów/biegunki w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki.

Stosowanie złożonych doustnych antykoncepcyjnych produktów leczniczych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Należy starannie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka przed przepisaniem produktu, szczególnie u kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka zakrzepicy.

Przeciwwskazania

Złożonych hormonalnych antykoncepcyjnych produktów leczniczych nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE):
    • Czynna lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
    • Znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania VTE
    • Rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
    • Wysokie ryzyko VTE wskutek występowania wielu czynników ryzyka
  • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE):
    • Czynne lub przebyte tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe
    • Choroby naczyń mózgowych
    • Stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania ATE
    • Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
    • Wysokie ryzyko ATE z powodu wielu czynników ryzyka
  • Aktualna lub przebyta ciężka choroba wątroby
  • Aktualne lub przebyte łagodne bądź złośliwe nowotwory wątroby
  • Wystąpienie lub podejrzenie wystąpienia nowotworów zależnych od steroidowych hormonów płciowych
  • Krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii

Jeżeli którakolwiek z podanych chorób wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania złożonego doustnego produktu leczniczego antykoncepcyjnego, należy natychmiast przerwać jego stosowanie.

Ostrzeżenia specjalne i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania produktu należy:

  • Zebrać kompletny wywiad lekarski (w tym wywiad rodzinny)
  • Sprawdzić, czy pacjentka nie jest w ciąży
  • Dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi
  • Przeprowadzić badanie fizykalne
  • Poinformować pacjentkę o ryzyku zakrzepicy żył i tętnic oraz objawach VTE i ATE
  • Poinformować, że hormonalne antykoncepcyjne produkty lecznicze nie chronią przed zarażeniem wirusem HIV (AIDS) oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentek z następującymi stanami:

  • Otyłość (BMI > 30 kg/m2)
  • Długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg operacyjny
  • Dodatni wywiad rodzinny w kierunku VTE
  • Inne schorzenia związane z VTE (nowotwór, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe zapalne choroby jelit, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa)
  • Wiek powyżej 35 lat
  • Palenie tytoniu
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Migrena
  • Choroby serca i naczyń
  • Cukrzyca

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia VTE bądź ATE, należy zaprzestać stosowania złożonych hormonalnych produktów leczniczych antykoncepcyjnych.

Interakcje

Produkty lecznicze mogące wpływać na skuteczność antykoncepcyjną Qlairy:

  • Induktory enzymów wątrobowych (np. ryfampicyna, barbiturany, fenytoina, karbamazepina, rytonawir, newirapina, efawirenz)
  • Niektóre antybiotyki (np. penicyliny, tetracykliny)
  • Preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego

W przypadku stosowania wyżej wymienionych leków należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Ciąża i laktacja

Produktu Qlaira nie należy stosować u kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania produktu, należy bezzwłocznie przerwać jego stosowanie.

Stosowanie złożonych doustnych antykoncepcyjnych produktów leczniczych może wpływać na laktację, zmniejszając ilość i zmieniając skład pokarmu. Dlatego na ogół nie zaleca się ich stosowania do czasu zakończenia karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (występujące u ≥1/100 do <1/10 pacjentek):

  • Trądzik
  • Bolesność piersi
  • Ból głowy
  • Krwawienie śródcykliczne
  • Nudności
  • Zwiększenie masy ciała

Ciężkie działania niepożądane obejmują żylną chorobę zakrzepowo-zatorową i tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

Przedawkowanie

Nie ma doniesień na temat ciężkich, szkodliwych następstw przedawkowania. Objawy, jakie mogą wystąpić to: nudności, wymioty, a u młodych dziewcząt niewielkie krwawienie z pochwy. Nie istnieje antidotum, należy zastosować leczenie objawowe.

Mechanizm działania

Działanie antykoncepcyjne Qlairy jest wynikiem interakcji kilku czynników, z których za najważniejsze uważa się:

  • Hamowanie owulacji
  • Zmiany wydzielania w szyjce macicy
  • Zmiany w błonie śluzowej macicy

Skład

1 blister zawiera 28 tabletek powlekanych ułożonych w następującej kolejności:

  • 2 ciemnożółte tabletki, z których każda zawiera 3 mg estradiolu walerianianu
  • 5 jasnoczerwonych tabletek, z których każda zawiera 2 mg estradiolu walerianianu i 2 mg dienogestu
  • 17 jasnożółtych tabletek, z których każda zawiera 2 mg estradiolu walerianianu i 3 mg dienogestu
  • 2 ciemnoczerwone tabletki, z których każda zawiera 1 mg estradiolu walerianianu
  • 2 białe tabletki, które nie zawierają substancji czynnych (placebo)

Qlaira jest złożonym doustnym antykoncepcyjnym produktem leczniczym o unikalnym schemacie dawkowania, zawierającym estradiol i dienogest. Przed przepisaniem należy dokładnie rozważyć indywidualne czynniki ryzyka pacjentki, szczególnie w odniesieniu do ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.



Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Badania przeprowadzone na zwierzętach lub u ludzi wykazały nieprawidłowości płodu w wyniku stosowania danego leku bądź istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód ludzki i ryzyko zdecydowanie przewyższa potencjalne korzyści z jego zastosowania.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.