Pyralgina®
Metamizole sodium monohydrate
Pyralgina® - informacje dla lekarza
Wskazania
Pyralgina jest wskazana w leczeniu bólu o dużym nasileniu różnego pochodzenia oraz gorączki, gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
Dawkowanie
Dawkowanie należy dostosować do nasilenia bólu lub gorączki oraz indywidualnej reakcji pacjenta na lek. Kluczowe jest zastosowanie najmniejszej skutecznej dawki.
Grupa pacjentów | Dawka pojedyncza | Maksymalna dawka dobowa |
---|---|---|
Dorośli i młodzież ≥15 lat (>53 kg) | 1-2 tabletki (500-1000 mg) | 8 tabletek (4000 mg) |
Dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat lub więcej (>53 kg). Odstęp między dawkami powinien wynosić 6-8 godzin.
Działanie leku pojawia się zwykle w ciągu 30-60 minut od podania doustnego. Należy poinformować pacjenta, aby skonsultował się z lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią po 3-5 dniach stosowania lub jeśli się nasilą mimo przyjmowania leku.
Dawkowanie Pyralginy należy dostosować indywidualnie, stosując najmniejszą skuteczną dawkę. Konieczna jest ocena efektu terapeutycznego po kilku dniach stosowania.
Specjalne grupy pacjentów
U osób w podeszłym wieku, pacjentów osłabionych oraz z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należy zmniejszyć dawkę ze względu na możliwość wydłużonego czasu eliminacji metabolitów. Należy unikać długotrwałego stosowania dużych dawek u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
U pacjentów z grup ryzyka konieczna jest modyfikacja dawkowania i ścisłe monitorowanie.
Sposób podawania
Tabletki należy przyjmować popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody), podczas lub bezpośrednio po posiłkach.
Przeciwwskazania
Stosowanie Pyralginy jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na metamizol lub inne pochodne pirazolonu i pirazolidyny
- Zespół astmy analgetycznej lub nietolerancja leków przeciwbólowych
- Zaburzenia czynności szpiku kostnego
- Ostra niewydolność nerek lub wątroby
- Ostra porfiria wątrobowa
- Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
- III trymestr ciąży
Przed zastosowaniem Pyralginy konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań, szczególnie dotyczących nadwrażliwości i zaburzeń hematologicznych.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosowanie metamizolu wiąże się z rzadkim, ale potencjalnie zagrażającym życiu ryzykiem wystąpienia agranulocytozy lub wstrząsu anafilaktycznego. Pacjentów należy poinformować o objawach tych reakcji i konieczności natychmiastowego przerwania leczenia w razie ich wystąpienia.
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z:
- Astmą oskrzelową lub atopią
- Przewlekłą pokrzywką
- Nietolerancją alkoholu
- Niewydolnością krążenia
- Niewydolnością nerek lub wątroby
Podczas stosowania metamizolu zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka). Pacjentów należy poinformować o objawach tych reakcji i konieczności natychmiastowego przerwania leczenia w razie ich wystąpienia.
Konieczne jest ścisłe monitorowanie pacjentów, szczególnie pod kątem reakcji hematologicznych, skórnych i anafilaktycznych. Należy poinformować pacjentów o potencjalnych zagrożeniach i objawach alarmowych.
Interakcje
Metamizol może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:
- Leki przeciwzakrzepowe (nasilenie działania)
- Doustne leki przeciwcukrzycowe (nasilenie działania)
- Fenytoina (nasilenie działania)
- Sulfonamidy przeciwbakteryjne (nasilenie działania)
- Barbiturany (osłabienie działania metamizolu)
- Inhibitory MAO (nasilenie działania metamizolu)
- Chloropromazyna (ryzyko ciężkiej hipotermii)
- Metotreksat (nasilenie hemotoksyczności)
- Kaptopryl, lit, triamteren (możliwe interakcje)
- Kwas acetylosalicylowy (zmniejszenie wpływu na agregację płytek)
Metamizol może indukować enzymy metabolizujące, w tym CYP2B6 i CYP3A4, co może prowadzić do zmniejszenia stężenia i skuteczności niektórych leków (np. bupropion, efawirenz, metadon, walproinian, cyklosporyna, takrolimus, sertralina).
Konieczna jest ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu metamizolu z innymi lekami, szczególnie przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi i immunosupresyjnymi. Może być wymagane dostosowanie dawek i monitorowanie efektów terapeutycznych.
Ciąża i laktacja
Stosowanie metamizolu w ciąży:
- I i II trymestr: nie zaleca się rutynowego stosowania, dopuszczalne tylko w wybranych przypadkach
- III trymestr: przeciwwskazane ze względu na ryzyko zaburzeń czynności nerek i zwężenia przewodu tętniczego u płodu
Karmienie piersią: metabolity metamizolu przenikają do mleka kobiecego. Należy unikać wielokrotnego stosowania podczas karmienia piersią. W przypadku jednorazowego podania zaleca się przerwę w karmieniu piersią przez 48 godzin.
Stosowanie Pyralginy w ciąży i podczas karmienia piersią powinno być ograniczone do sytuacji, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Konieczna jest szczególna ostrożność w III trymestrze ciąży.
Działania niepożądane
Najważniejsze działania niepożądane Pyralginy to:
- Zaburzenia hematologiczne: agranulocytoza, leukopenia, małopłytkowość
- Reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne
- Reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka
- Reakcje hipotensyjne
- Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
- Uszkodzenie wątroby
- Zaburzenia czynności nerek
Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem potencjalnych działań niepożądanych, szczególnie hematologicznych i skórnych. Konieczne jest poinformowanie pacjentów o objawach alarmowych wymagających natychmiastowego przerwania leczenia.
Warto zapamiętać
- Pyralgina może powodować agranulocytozę - rzadkie, ale potencjalnie zagrażające życiu powikłanie
- Lek może wywoływać ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka)
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego, układu krążenia, przewodu pokarmowego oraz zaburzenia hematologiczne. Nie ma swoistej odtrutki. Leczenie polega na ograniczeniu wchłaniania leku oraz leczeniu objawowym i podtrzymującym.
W przypadku przedawkowania konieczne jest natychmiastowe wdrożenie leczenia objawowego i monitorowanie pacjenta, szczególnie pod kątem zaburzeń hematologicznych i funkcji narządów wewnętrznych.
Mechanizm działania
Metamizol wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i spazmolityczne. Mechanizm działania nie jest w pełni poznany, ale prawdopodobnie obejmuje wpływ zarówno na ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy.
Złożony mechanizm działania Pyralginy warunkuje jej szerokie zastosowanie w leczeniu bólu i gorączki, ale jednocześnie może przyczyniać się do występowania różnorodnych działań niepożądanych.