Pulmoterol
Salmeterol
Pulmoterol - charakterystyka leku dla lekarzy
Wskazania do stosowania
Pulmoterol jest wskazany do regularnego, długotrwałego leczenia objawowego odwracalnej obturacji dróg oddechowych u pacjentów z:
- Astmą oskrzelową
- Przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
Lek jest szczególnie zalecany u pacjentów z:
- Dusznościami nocnymi
- Objawami występującymi w ciągu dnia związanymi z odwracalną obturacją oskrzeli (np. duszność powysiłkowa, trudny do uniknięcia kontakt z alergenami)
Pulmoterol może zastąpić stosowanie:
- Krótko działających leków rozszerzających oskrzela (np. salbutamol) u pacjentów wymagających ich stosowania więcej niż 2 razy na dobę
- Regularnego doustnego stosowania teofiliny
U pacjentów leczonych optymalnymi dawkami steroidów wziewnych, dołączenie salmeterolu może spowodować dodatkowe zmniejszenie objawów choroby.
Pulmoterol jest skutecznym lekiem w długotrwałym leczeniu astmy i POChP, szczególnie u pacjentów z objawami nocnymi i dziennymi. Może zastąpić krótko działające leki rozszerzające oskrzela i teofilinę oraz uzupełnić leczenie steroidami wziewnymi.
Dawkowanie i sposób podawania
Pulmoterol stosuje się w postaci inhalacji, 2 razy na dobę (rano i wieczorem) z zachowaniem 12-godzinnego odstępu między dawkami. Pełne działanie lecznicze może wystąpić po przyjęciu kilkunastu dawek leku.
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i młodzież >12 lat z astmą | 1 kapsułka (50 µg salmeterolu) 2x/dobę |
Pacjenci z ciężką obturacją dróg oddechowych w astmie | Do 2 kapsułek (2 x 50 µg salmeterolu) 2x/dobę |
Dzieci >4 lat z astmą | 1 kapsułka (50 µg salmeterolu) 2x/dobę |
Dorośli z POChP | 1 kapsułka (50 µg salmeterolu) 2x/dobę |
Dawkowanie u szczególnych grup pacjentów:
- Pacjenci w podeszłym wieku: nie ma konieczności dostosowania dawki
- Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek: nie ma konieczności dostosowania dawki
- Pacjenci z zaburzoną czynnością wątroby: brak danych dotyczących stosowania
Dawkowanie Pulmoterol jest dostosowane do wieku pacjenta i nasilenia choroby. Lek stosuje się regularnie 2 razy na dobę w postaci inhalacji. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób starszych i z niewydolnością nerek.
Przeciwwskazania
Pulmoterol jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na salmeterolu ksynafonian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Astma oskrzelowa:
- Salmeterol nie powinien być stosowany do rozpoczynania leczenia astmy
- Nie zastępuje kortykosteroidów stosowanych doustnie lub wziewnie
- Pacjenci nie powinni przerywać stosowania steroidów bez konsultacji z lekarzem
- Nie stosować do leczenia ostrych objawów astmy - w tym celu należy używać szybko i krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela
- Zwiększenie częstości stosowania krótko działających leków rozszerzających oskrzela świadczy o pogorszeniu kontroli astmy
Zaostrzenia astmy:
- Nie rozpoczynać leczenia Pulmoterolem w czasie ciężkiego zaostrzenia astmy
- W przypadku nasilenia objawów astmy po rozpoczęciu leczenia, pacjent powinien kontynuować terapię i skonsultować się z lekarzem
- Nagłe i szybko postępujące nasilenie objawów astmy może stanowić zagrożenie życia - konieczna pilna konsultacja lekarska
Inne ostrzeżenia:
- Ostrożnie stosować u pacjentów z nadczynnością tarczycy
- Możliwe zwiększenie stężenia glukozy we krwi - uwaga u pacjentów z cukrzycą
- Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego
- Ryzyko hipokaliemii - szczególnie w ciężkiej astmie i przy jednoczesnym stosowaniu ksantyn, steroidów lub diuretyków
- Zwiększone ryzyko ciężkich objawów oddechowych u pacjentów pochodzenia afroamerykańskiego
Stosowanie Pulmoterol wymaga ostrożności i regularnego monitorowania stanu pacjenta. Lek nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia astmy ani leczenia ostrych objawów. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z chorobami współistniejącymi oraz pochodzenia afroamerykańskiego.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Leki blokujące receptory β-adrenergiczne: Mogą osłabiać lub antagonizować działanie salmeterolu. Nie powinny być stosowane u pacjentów z astmą, chyba że istnieją inne przyczyny uzasadniające ich użycie.
Silne inhibitory CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir):
- Znacząco zwiększają stężenie salmeterolu w surowicy krwi
- Mogą prowadzić do zwiększenia częstości występowania ogólnoustrojowych działań niepożądanych (np. wydłużenie odstępu QTc, kołatania serca)
- Należy unikać jednoczesnego stosowania, chyba że korzyści przeważają nad ryzykiem
Inhibitory CYP3A4 o umiarkowanej sile działania (np. erytromycyna): Powodują małe, nieistotne statystycznie zwiększenie ekspozycji na salmeterol.
Leki powodujące hipokaliemię: Jednoczesne stosowanie z pochodnymi ksantyny, steroidami lub diuretykami może zwiększać ryzyko hipokaliemii, szczególnie w przypadku ostrej, ciężkiej astmy.
Najważniejsze interakcje dotyczą jednoczesnego stosowania β-blokerów oraz silnych inhibitorów CYP3A4. Należy unikać tych połączeń lub stosować je z dużą ostrożnością. Istotne jest też monitorowanie poziomu potasu przy jednoczesnym stosowaniu leków mogących powodować hipokaliemię.
Ciąża i laktacja
Ciąża: Brak wystarczających danych dotyczących stosowania salmeterolu u kobiet w ciąży. Stosowanie podczas ciąży należy ograniczyć do przypadków, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu.
Karmienie piersią: Nie wiadomo czy salmeterol przenika do mleka kobiecego. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub przerwaniu stosowania leku, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.
Stosowanie Pulmoterol w ciąży i podczas karmienia piersią wymaga ostrożności i indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka.
Działania niepożądane
Najczęściej występujące działania niepożądane:
- Bóle głowy (często)
- Drżenia (często)
- Kołatanie serca (często)
- Kurcze mięśni (często)
Inne istotne działania niepożądane:
- Reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksja (bardzo rzadko)
- Hipokaliemia (rzadko)
- Hiperglikemia (bardzo rzadko)
- Zaburzenia rytmu serca (bardzo rzadko)
- Paradoksalny skurcz oskrzeli (bardzo rzadko)
Większość działań niepożądanych Pulmoterol ma charakter łagodny i przemijający. Najczęściej dotyczą układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Rzadko mogą wystąpić poważne reakcje nadwrażliwości lub zaburzenia metaboliczne.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania: Zawroty głowy, wzrost ciśnienia skurczowego krwi, drżenia mięśni, ból głowy, tachykardia, hipokaliemia.
Postępowanie:
- Podanie kardioselektywnych β-adrenolityków (z ostrożnością u pacjentów ze skurczem oskrzeli w wywiadzie)
- Kontrola i ewentualne uzupełnienie niedoboru potasu
Przedawkowanie Pulmoterol może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń elektrolitowych. Leczenie jest objawowe i wymaga monitorowania stanu pacjenta.
Właściwości farmakodynamiczne i farmakokinetyczne
Salmeterol jest wybiórczym, długo działającym (12 h) agonistą receptorów β2-adrenergicznych. Jego właściwości farmakologiczne zapewniają:
- Skuteczne zapobieganie skurczowi oskrzeli wywołanemu przez histaminę
- Rozszerzenie oskrzeli trwające co najmniej 12 godzin
- Hamowanie wczesnej i późnej fazy reakcji na alergeny wziewne (do 30 h po podaniu pojedynczej dawki)
- Zmniejszenie nadreaktywności oskrzeli
Salmeterol wykazuje dodatkowe działania poza rozkurczem oskrzeli, jednak ich pełne znaczenie kliniczne nie jest poznane.
Pulmoterol charakteryzuje się długotrwałym działaniem rozszerzającym oskrzela oraz dodatkowymi właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwalergicznymi, co czyni go skutecznym lekiem w długotrwałym leczeniu astmy i POChP.
Warto zapamiętać
- Pulmoterol (salmeterol) jest długo działającym β2-mimetykiem, skutecznym w leczeniu astmy i POChP przez co najmniej 12 godzin.
- Lek nie powinien być stosowany do rozpoczynania leczenia astmy ani do leczenia ostrych objawów - w tych przypadkach należy użyć krótko działającego β2-mimetyku.
Skład
1 kapsułka twarda (co odpowiada jednej dawce inhalacyjnej) zawiera 50 µg salmeterolu w postaci 72,5 µg salmeterolu ksynafonianu.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia