Pulmoterol
Salmeterol
Pulmoterol - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Pulmoterol jest wskazany do regularnego, długotrwałego objawowego leczenia odwracalnej obturacji dróg oddechowych u pacjentów z:
- Astmą oskrzelową
- Przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
Lek jest szczególnie zalecany u pacjentów z:
- Dusznościami nocnymi
- Objawami występującymi w ciągu dnia związanymi z odwracalną obturacją oskrzeli (np. duszność powysiłkowa, trudny do uniknięcia kontakt z alergenami)
Pulmoterol może zastąpić krótko działające leki rozszerzające oskrzela u pacjentów wymagających ich stosowania więcej niż 2 razy na dobę lub regularnego doustnego stosowania teofiliny. Dołączenie salmeterolu do optymalnych dawek steroidów wziewnych może spowodować dodatkowe zmniejszenie objawów choroby.
Pulmoterol jest skutecznym lekiem w długotrwałym leczeniu astmy i POChP, szczególnie u pacjentów z objawami nocnymi lub dziennymi. Może poprawić kontrolę choroby u pacjentów leczonych steroidami wziewnymi.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli i młodzież >12 lat z astmą | 1 kapsułka (50 μg) 2x/dobę |
Dorośli i młodzież >12 lat z ciężką astmą | Do 2 kapsułek (2x50 μg) 2x/dobę |
Dzieci 4-12 lat z astmą | 1 kapsułka (50 μg) 2x/dobę |
Dorośli z POChP | 1 kapsułka (50 μg) 2x/dobę |
Lek stosuje się w postaci inhalacji 2 razy na dobę (rano i wieczorem) z zachowaniem 12-godzinnego odstępu. Pełne działanie lecznicze może wystąpić po przyjęciu kilkunastu dawek. Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku oraz z zaburzoną czynnością nerek.
Dawkowanie Pulmoterol jest dostosowane do wieku pacjenta i nasilenia choroby. Regularne stosowanie leku 2 razy na dobę jest kluczowe dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego.
Przeciwwskazania
Pulmoterol jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na salmeterolu ksynafonian lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas leczenia astmy należy stosować zasady leczenia stopniowanego i monitorować odpowiedź pacjenta. Salmeterol nie powinien być stosowany do rozpoczynania leczenia astmy ani jako jedyny lek. Nie zastępuje on kortykosteroidów wziewnych lub doustnych.
Pacjentów należy poinformować o konieczności:
- Kontynuowania stosowania steroidów
- Posiadania przy sobie leku do stosowania doraźnego
- Konsultacji z lekarzem w przypadku pogorszenia kontroli astmy
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z:
- Nadczynnością tarczycy
- Cukrzycą
- Chorobami układu sercowo-naczyniowego
Podczas leczenia β2-mimetykami może wystąpić potencjalnie ciężka hipokaliemia, szczególnie w przypadku ostrej, ciężkiej astmy. Należy unikać jednoczesnego stosowania salmeterolu z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol) ze względu na ryzyko nasilenia działań niepożądanych.
Stosowanie Pulmoterol wymaga ścisłego monitorowania pacjenta, szczególnie w zakresie kontroli astmy i potencjalnych działań niepożądanych. Kluczowe jest odpowiednie edukowanie pacjenta odnośnie stosowania leku.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu:
- Leków blokujących receptory β-adrenergiczne (mogą osłabiać działanie salmeterolu)
- Pochodnych ksantyny, steroidów lub diuretyków (zwiększają ryzyko hipokaliemii)
- Silnych inhibitorów CYP3A4 jak ketokonazol (zwiększają ekspozycję na salmeterol)
Interakcje Pulmoterol z innymi lekami mogą wpływać na jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Konieczne jest uwzględnienie wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków przy przepisywaniu Pulmoterol.
Ciąża i laktacja
Brak wystarczających danych dotyczących stosowania salmeterolu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Stosowanie podczas ciąży należy ograniczyć do przypadków, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu. Należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią lub leczenia, biorąc pod uwagę korzyści dla matki i dziecka.
Działania niepożądane
Najczęściej występujące działania niepożądane to:
- Bóle głowy
- Drżenia
- Kołatanie serca
- Kurcze mięśni
Rzadziej mogą wystąpić:
- Reakcje nadwrażliwości
- Zaburzenia rytmu serca
- Hipokaliemia
- Hiperglikemia
Profil działań niepożądanych Pulmoterol jest typowy dla leków z grupy długo działających β2-mimetyków. Większość objawów ma charakter przejściowy i łagodnieje w trakcie regularnego stosowania leku.
Mechanizm działania
Salmeterol jest wybiórczym, długo działającym (12 h) agonistą receptorów β2-adrenergicznych. Powoduje rozszerzenie oskrzeli trwające co najmniej 12 godzin. Dodatkowo hamuje wczesną i późną fazę reakcji na alergeny wziewne oraz zmniejsza nadreaktywność oskrzeli. Mechanizm działania salmeterolu różni się od mechanizmu działania przeciwzapalnego kortykosteroidów.
Pulmoterol wykazuje złożony mechanizm działania, który obejmuje nie tylko rozszerzenie oskrzeli, ale także wpływ na reakcje alergiczne i nadreaktywność dróg oddechowych. To tłumaczy jego skuteczność w długotrwałym leczeniu astmy i POChP.
Warto zapamiętać
- Pulmoterol jest lekiem długo działającym, stosowanym 2 razy na dobę w regularnym leczeniu astmy i POChP
- Nie należy stosować Pulmoterol jako leku doraźnego ani przerywać stosowania kortykosteroidów wziewnych podczas terapii tym lekiem
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży
4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia