Wyszukaj produkt

Pulmicort - (IR)

Budesonide

zaw. do inhal. z nebulizatora
0,5 mg/ml
20 poj. 2 ml
Wziewnie
Rx
100%
81,01
30% (1)
24,30
(2)
3,20
(3)
bezpł.
(4)
bezpł.
DZ (5)
bezpł.

Pulmicort - zawiesina do nebulizacji

Wskazania do stosowania

Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji jest wskazany:

  • U pacjentów z astmą oskrzelową, wymagających długotrwałego podawania glikokortykosteroidów w układzie oddechowym
  • W leczeniu zespołu krupu (ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli), niezależnie od etiologii, przebiegającego z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub "szczekającym" kaszlem i prowadzącego do zaburzeń oddychania

Pulmicort w nebulizacji pozwala na skuteczne miejscowe leczenie przeciwzapalne dróg oddechowych, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka ogólnoustrojowych działań niepożądanych typowych dla glikokortykosteroidów podawanych doustnie.

Dawkowanie i sposób podawania

Astma oskrzelowa

Dawkowanie Pulmicortu należy ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta. Przy dawce dobowej do 1 mg, lek można stosować raz na dobę. Dawkowanie raz na dobę jest możliwe u pacjentów wcześniej nieleczonych glikokortykosteroidami oraz u pacjentów z dobrze kontrolowaną astmą. W przypadku zaostrzenia objawów należy zwiększyć dawkę dobową. Przy dawce dobowej powyżej 1 mg, lek należy podawać w dwóch dawkach podzielonych.

Grupa wiekowa Dawka początkowa Dawka podtrzymująca
Dzieci od 6. miesiąca życia 0,25-0,5 mg/dobę 0,25-2 mg/dobę
Dorośli i osoby starsze 1-2 mg/dobę 0,5-4 mg/dobę

Dawkowanie należy dostosować do najmniejszej skutecznej dawki kontrolującej objawy astmy.

Poprawa stanu klinicznego może nastąpić już w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia leczenia, ale pełne działanie terapeutyczne uzyskuje się po kilku tygodniach stosowania leku.

Zespół krupu

U niemowląt i dzieci z zespołem krupu zwykle stosuje się dawkę 2 mg budezonidu w nebulizacji. Można podać tę dawkę jednorazowo lub podzielić na dwie dawki po 1 mg w odstępie 30 minut. Dawkowanie można powtarzać co 12 godzin, maksymalnie do 36 godzin lub do uzyskania poprawy stanu klinicznego.

Zaostrzenia POChP

W zaostrzeniach przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) zalecana dawka wynosi 4-8 mg/dobę, podzielona na 2-4 podania. Leczenie należy prowadzić do uzyskania poprawy klinicznej, nie dłużej niż przez 10 dni.

Warto zapamiętać
  • Pulmicort w nebulizacji pozwala na skuteczne miejscowe leczenie przeciwzapalne dróg oddechowych przy minimalizacji działań ogólnoustrojowych
  • Dawkowanie należy zawsze dostosować indywidualnie do najmniejszej skutecznej dawki kontrolującej objawy choroby

Sposób podawania

Pulmicort należy podawać za pomocą nebulizatora wyposażonego w ustnik lub maskę twarzową. Nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych. Zestaw do nebulizacji powinien wytwarzać krople o średnicy 3-5 μm. Dawka dostarczona pacjentowi stanowi 11-22% dawki umieszczonej w nebulizatorze.

Przed użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem z lekiem. Zawiesina może być mieszana z 0,9% roztworem NaCl oraz niektórymi innymi lekami stosowanymi w nebulizacji (np. terbutalina, salbutamol). Mieszaninę należy zużyć w ciągu 30 minut.

Po każdym użyciu nebulizatora należy dokładnie umyć komorę i maskę ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, a następnie opłukać i wysuszyć.

Przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania Pulmicortu jest nadwrażliwość na budezonid lub którykolwiek składnik preparatu.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Po każdym zastosowaniu leku należy wypłukać jamę ustną wodą w celu zmniejszenia ryzyka grzybicy jamy ustnej i gardła
  • Należy unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol)
  • Podczas zmiany leczenia z doustnych glikokortykosteroidów na wziewne istnieje ryzyko przemijającej niewydolności kory nadnerczy
  • U dzieci i młodzieży zaleca się regularną kontrolę wzrostu
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby

Pacjenci powinni być poinformowani o konieczności kontaktu z lekarzem w przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów choroby mimo regularnego stosowania leku.

Interakcje

Nie obserwowano istotnych interakcji Pulmicortu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu astmy. Należy jednak unikać jednoczesnego stosowania z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol), gdyż mogą one znacząco zwiększać stężenie budezonidu w osoczu.

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Dane z badań nie wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci matek stosujących budezonid wziewnie w czasie ciąży. Lek można stosować w ciąży, jeśli korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Brak danych o przenikaniu budezonidu do mleka matki. Stosowanie u kobiet karmiących piersią wymaga rozważenia stosunku korzyści do ryzyka.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane (do 10% pacjentów) to miejscowe reakcje w obrębie dróg oddechowych:

  • Zakażenia grzybicze jamy ustnej i gardła
  • Podrażnienie gardła
  • Kaszel
  • Chrypka

Rzadziej mogą wystąpić: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, skurcz oskrzeli, nerwowość, niepokój, depresja, zaburzenia zachowania.

W przypadku stosowania przez maskę twarzową może dojść do podrażnienia skóry twarzy - należy przemywać twarz wodą po każdym użyciu.

Przedawkowanie

Ostre przedawkowanie Pulmicortu zwykle nie stanowi problemu klinicznego. Długotrwałe stosowanie zbyt dużych dawek może prowadzić do objawów ogólnoustrojowego działania glikokortykosteroidów i zahamowania czynności nadnerczy.

Mechanizm działania

Budezonid jest glikokortykosteroidem o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Dokładny mechanizm działania w astmie nie jest w pełni poznany, ale obejmuje hamowanie uwalniania mediatorów zapalenia i modulację odpowiedzi immunologicznej. Siła działania budezonidu jest około 15-krotnie większa niż prednizolonu.

Skład

1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera 500 μg zmikronizowanego budezonidu.

Pulmicort w postaci zawiesiny do nebulizacji stanowi skuteczną opcję terapeutyczną w leczeniu astmy i innych stanów zapalnych dróg oddechowych, pozwalając na miejscowe podanie leku i zminimalizowanie ryzyka działań ogólnoustrojowych. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie dawki i ścisłe monitorowanie pacjenta w celu osiągnięcia optymalnej kontroli choroby przy najmniejszej skutecznej dawce leku.


1) Refundacja we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: Pokaż wskazania z ChPL

Pulmicort - (IR)

Wskazania wg ChPL

2) Astma
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Eozynofilowe zapalenie oskrzeli
3) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
4) Kobiety w ciąży
5) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia

Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lek u palaczy (także biernych) może wchodzić w interakcje z nikotyną.