Wyszukaj produkt

Pudroderm

Benzocaine + Menthol + Zinc oxide

zaw. na skórę
1 but. 140 g
Na skórę
OTC
100%
10,82

Pudroderm - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Pudroderm jest preparatem złożonym o synergicznym działaniu składników, wykazującym działanie miejscowo znieczulające, przeciwświądowe, osłaniające i ściągające. Produkt leczniczy znajduje zastosowanie pomocniczo w następujących przypadkach:

  • Ospa wietrzna
  • Półpasiec
  • Stany zapalne skóry przebiegające z wysypką, świądem i obrzękiem
  • Świąd neurogenny
  • Ukąszenia owadów (np. komarów, os, meszek)
  • Pod kontrolą lekarza po naświetlaniach radiologicznych

Dawkowanie i sposób podawania

Pudroderm przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć butelką z zawiesiną.

Grupa wiekowa Dawkowanie
Dzieci do 2 lat Nie stosować
Dzieci powyżej 2 lat i dorośli Nakładać niezbyt cienką warstwę zawiesiny 2-3 razy na dobę lub w razie konieczności częściej

Uwaga: Produkt należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Nie należy wcierać w skórę ani przykrywać opatrunkiem.

Przeciwwskazania

Stosowanie produktu Pudroderm jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na benzokainę, lewomentol, cynku tlenek lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu
  • Rany
  • Duże powierzchnie skóry
  • Skóra uszkodzona, np. pozbawiona naskórka
  • Długotrwałe stosowanie
  • Stosowanie pod opatrunki okluzyjne

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Przy stosowaniu produktu Pudroderm należy zachować szczególną ostrożność:

  • Nie zaleca się stosowania u dzieci do 2 lat ze względu na ryzyko methemoglobinemii i wystąpienia reakcji nadwrażliwości związanych z miejscowym stosowaniem benzokainy
  • U dzieci powyżej 2 lat należy stosować ostrożnie
  • Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z produktem

Pudroderm wymaga szczególnej ostrożności przy stosowaniu u dzieci oraz w okolicach oczu i błon śluzowych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Pudroderm może wchodzić w interakcje z innymi lekami:

  • Benzokaina zawarta w produkcie może zaburzać działanie sulfonamidów
  • Miejscowo znieczulające działanie benzokainy ulega osłabieniu w obecności nadtlenku benzoilu, często występującego w miejscowych lekach przeciwtrądzikowych

W przypadku stosowania produktów zawierających nadtlenek benzoilu, przed aplikacją Pudrodermu należy dokładnie oczyścić skórę z ich pozostałości.

Przed zastosowaniem Pudrodermu należy uwzględnić potencjalne interakcje z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę.

Ciąża i karmienie piersią

Brak jest danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania produktu Pudroderm u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu w tych grupach pacjentek.

Działania niepożądane

Po zastosowaniu Pudrodermu mogą wystąpić objawy miejscowego podrażnienia skóry. Jeżeli objawy podrażnienia nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach, należy zaprzestać stosowania produktu leczniczego i skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Nie odnotowano przypadków przedawkowania Pudrodermu przy stosowaniu zgodnie ze wskazaniami oraz zalecanym dawkowaniem i sposobem użycia. Niemniej jednak, w przypadku podejrzenia przedawkowania lub nieprawidłowego stosowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Skład produktu

1 g zawiesiny na skórę Pudroderm zawiera:

  • Benzokainy 9,8 mg
  • Lewomentolu 9,8 mg
  • Cynku tlenku 245 mg
Warto zapamiętać

1. Pudroderm nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2 roku życia ze względu na ryzyko methemoglobinemii.

2. Przed aplikacją Pudrodermu na skórę leczoną produktami zawierającymi nadtlenek benzoilu, należy dokładnie oczyścić skórę z ich pozostałości, aby nie osłabić działania znieczulającego benzokainy.

Pudroderm jest skutecznym preparatem do miejscowego stosowania w różnych dolegliwościach skórnych, jednak wymaga ostrożnego stosowania, szczególnie u dzieci i w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków miejscowych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.