Psotriol
Betamethasone + Calcipotriol
Wskazania
Psotriol jest wskazany do miejscowego leczenia stabilnej łuszczycy pospolitej (zwykłej) u dorosłych pacjentów, w przypadkach poddających się terapii miejscowej.
Lek zawiera dwie substancje czynne o uzupełniającym się działaniu przeciwłuszczycowym: kalcypotriol (analog witaminy D) oraz betametazon (silny kortykosteroid).
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie | Sposób podawania |
---|---|---|
Dorośli | Raz na dobę | Na zmienione chorobowo miejsca na skórze |
Tabela 1. Zalecane dawkowanie maści Psotriol
Zalecany okres leczenia wynosi 4 tygodnie. Istnieją doświadczenia z wielokrotnym stosowaniem produktu leczniczego do 52 tygodni. W przypadku konieczności kontynuowania lub ponownego rozpoczęcia leczenia po 4 tygodniach, terapia powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza i poprzedzona badaniem kontrolnym.
Należy przestrzegać następujących ograniczeń dotyczących stosowania produktu:
- Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 15 g
- Powierzchnia leczonej skóry nie powinna być większa niż 30% powierzchni ciała
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania maści u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Dostępne są ograniczone dane dotyczące stosowania u młodzieży w jednak nie zawierają one zaleceń dotyczących dawkowania w tej grupie wiekowej.
Nie pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku w tych grupach.
Sposób aplikacji: Maść należy nakładać na dotknięty chorobą obszar skóry. W celu uzyskania optymalnego działania, nie zaleca się brania prysznica ani kąpieli bezpośrednio po aplikacji leku.
Warto zapamiętać
- Psotriol zawiera silnie działający kortykosteroid, dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi steroidami
- Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 15 g, a powierzchnia leczonej skóry nie może być większa niż 30% powierzchni ciała
Przeciwwskazania
Stosowanie maści Psotriol jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- Erytrodermia łuszczycowa
- Łuszczyca złuszczająca
- Łuszczyca krostkowa
- Zaburzenia metabolizmu wapnia
- Infekcje skórne (wirusowe, grzybicze, bakteryjne)
- Zarażenia pasożytnicze skóry
- Zmiany skórne w przebiegu gruźlicy
- Okołowargowe zapalenie skóry
- Atrofia skóry
- Rozstępy zanikowe
- Łamliwość żył skórnych
- Rybia łuska
- Trądzik pospolity
- Trądzik różowaty
- Owrzodzenia i rany skóry
Ze względu na zawartość silnego kortykosteroidu, produkt nie powinien być stosowany na skórę twarzy i narządów płciowych, które są szczególnie wrażliwe na działanie steroidów.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Wpływ na układ endokrynny: Psotriol zawiera silnie działający steroid z grupy III, co może prowadzić do wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych typowych dla kortykosteroidów, takich jak zahamowanie czynności kory nadnerczy czy wpływ na kontrolę glikemii u diabetyków. Należy unikać stosowania produktu:
- Pod opatrunkami okluzyjnymi
- Na duże powierzchnie uszkodzonej skóry
- Na błony śluzowe
- W fałdach skórnych
Wpływ na metabolizm wapnia: Ze względu na zawartość kalcypotriolu, przy przekroczeniu maksymalnej dawki dobowej (15 g) może wystąpić hiperkalcemia. Stężenie wapnia normalizuje się po przerwaniu leczenia.
Miejscowe działania niepożądane: Należy unikać jednoczesnego leczenia tej samej powierzchni skóry innymi steroidami. Pacjenta należy poinstruować o prawidłowym stosowaniu leku, aby uniknąć aplikacji na twarz oraz przypadkowego kontaktu z oczami i ustami.
Zakażenia skóry: W przypadku wtórnego nadkażenia zmian skórnych należy wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwdrobnoustrojowe. Jeśli dojdzie do nasilenia infekcji, leczenie kortykosteroidami należy przerwać.
Przerwanie leczenia: Po zaprzestaniu terapii istnieje ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej lub efektu "z odbicia". Dlatego wskazana jest opieka lekarska w okresie po zakończeniu leczenia.
Długotrwałe stosowanie: Zwiększa ryzyko miejscowych i ogólnych działań niepożądanych kortykosteroidów. W przypadku ich wystąpienia należy przerwać terapię.
Ekspozycja na promieniowanie UV: Podczas leczenia zaleca się ograniczenie lub unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub sztuczne źródła UV. Miejscowe stosowanie kalcypotriolu w połączeniu z promieniowaniem UV powinno odbywać się tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.
Zaburzenia widzenia: W przypadku wystąpienia objawów takich jak niewyraźne widzenie, należy rozważyć konsultację okulistyczną w celu wykluczenia zaćmy, jaskry lub centralnej chorioretinopatii surowiczej.
Lek zawiera butylohydroksytoluen (E321), który może powodować miejscowe reakcje skórne lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z produktem Psotriol. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu innych leków miejscowych lub ogólnoustrojowych.
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Ciąża: Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania produktu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczne działanie glikokortykosteroidów na rozrodczość, jednak badania epidemiologiczne nie wykazały wad wrodzonych u niemowląt. Produkt powinien być stosowany w okresie ciąży tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.
Karmienie piersią: Betametazon przenika do mleka matki, jednak ryzyko działań niepożądanych u dziecka przy stosowaniu dawek leczniczych wydaje się małe. Brak danych dotyczących przenikania kalcypotriolu do mleka. Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu leku kobietom karmiącym. Nie wolno stosować produktu na skórę piersi w okresie karmienia.
Płodność: Badania na szczurach nie wykazały wpływu kalcypotriolu i betametazonu na płodność.
Działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to reakcje skórne, takie jak świąd i łuszczenie się skóry. Raportowano również przypadki łuszczycy krostkowej i hiperkalcemii.
Wybrane działania niepożądane według częstości występowania:
- Często: złuszczanie się skóry, świąd
- Niezbyt często: atrofia skóry, zaostrzenie łuszczycy, zapalenie skóry, rumień, wysypka, uczucie pieczenia skóry, podrażnienie skóry
- Rzadko: łuszczyca krostkowa, rozstępy skórne, nadwrażliwość na światło, trądzik, suchość skóry, hiperkalcemia
Możliwe jest również wystąpienie działań niepożądanych charakterystycznych dla miejscowo stosowanych kortykosteroidów, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu, takich jak zaniki skóry, teleangiektazje czy nadmierne owłosienie.
Przedawkowanie
Stosowanie dawek większych niż zalecane może prowadzić do hiperkalcemii, która zwykle ustępuje po przerwaniu leczenia. Objawy hiperkalcemii to: wielomocz, zaparcia, osłabienie mięśni, splątanie i śpiączka.
Nadmierne, długotrwałe miejscowe stosowanie kortykosteroidów może hamować czynność osi przysadkowo-nadnerczowej, prowadząc do wtórnej niewydolności nadnerczy. W takich przypadkach wskazane jest leczenie objawowe i stopniowe odstawianie kortykosteroidów.
Właściwości farmakodynamiczne
Psotriol zawiera dwie substancje czynne o komplementarnym działaniu w leczeniu łuszczycy:
- Kalcypotriol - analog witaminy D, który indukuje różnicowanie keratynocytów i hamuje ich proliferację
- Betametazonu dipropionian - silny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, zwężającym naczynia krwionośne i immunosupresyjnym
Połączenie tych substancji zapewnia skuteczne działanie przeciwłuszczycowe przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka działań niepożądanych związanych z monoterapią każdym z tych składników.
Skład
1 g maści zawiera:
- 50 μg kalcypotriolu (w postaci kalcypotriolu jednowodnego)
- 0,5 mg betametazonu (w postaci betametazonu dipropionianu)
Psotriol to skuteczny lek złożony do miejscowego leczenia łuszczycy pospolitej u dorosłych. Dzięki połączeniu kalcypotriolu i betametazonu zapewnia efektywną terapię przy zachowaniu odpowiedniego profilu bezpieczeństwa. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i czasu trwania leczenia oraz regularna kontrola lekarska w celu minimalizacji ryzyka działań niepożądanych.
Psotriol

2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia