Primacor®
Lercanidipine hydrochloride
Primacor® - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Primacor® jest wskazany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego nadciśnienia tętniczego samoistnego u osób dorosłych. Lek ten, zawierający jako substancję czynną lerkanidypinę, należy do grupy antagonistów wapnia z klasy pochodnych dihydropirydyny.
Mechanizm działania lerkanidypiny polega na hamowaniu przezbłonowego napływu jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego i mięśni gładkich naczyń. Efekt przeciwnadciśnieniowy wynika z bezpośredniego rozkurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia całkowitego oporu obwodowego.
Dawkowanie i sposób podawania
Grupa pacjentów | Dawkowanie |
---|---|
Dorośli | 10 mg raz na dobę, możliwość zwiększenia do 20 mg |
Osoby starsze | Nie wymaga dostosowania dawki, zachować ostrożność przy rozpoczynaniu leczenia |
Pacjenci z łagodnymi/umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby | Standardowa dawka początkowa, ostrożność przy zwiększaniu do 20 mg |
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby | Przeciwwskazane |
Lek należy przyjmować doustnie, co najmniej 15 minut przed posiłkiem, najlepiej rano. Nie należy spożywać soku grejpfrutowego podczas leczenia. Pełne działanie przeciwnadciśnieniowe może wystąpić po 2 tygodniach stosowania.
U pacjentów niedostatecznie kontrolowanych monoterapią, można rozważyć dołączenie Primacoru® do leczenia β-adrenolitykami, diuretykami lub inhibitorami ACE.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na lerkanidypinę lub którykolwiek składnik preparatu
- Zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca
- Nieleczona zastoinowa niewydolność serca
- Niestabilna dławica piersiowa
- Świeży zawał mięśnia sercowego (do 1 miesiąca)
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek (GFR <30 ml/min), w tym dializoterapia
- Jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4, cyklosporyną, grejpfrutem i sokiem grejpfrutowym
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zespołem chorego węzła zatokowego, zaburzeniami czynności lewej komory serca, chorobą niedokrwienną serca oraz łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Lek może nasilać objawy dławicy piersiowej u predysponowanych pacjentów.
U pacjentów dializowanych otrzewnowo lek może powodować zmętnienie dializatu, co nie powinno być mylone z zapaleniem otrzewnej.
Należy unikać jednoczesnego stosowania z induktorami CYP3A4 oraz spożywania alkoholu. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją galaktozy nie powinni go przyjmować.
Primacor® może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy, osłabienia i senności.
Warto zapamiętać
- Primacor® należy przyjmować rano, co najmniej 15 minut przed posiłkiem
- Podczas leczenia nie wolno pić soku grejpfrutowego ani jeść grejpfrutów
Interakcje z innymi produktami leczniczymi
Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie z silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, rytonawir), cyklosporyną oraz grejpfrutem i sokiem grejpfrutowym. Należy zachować ostrożność przy łączeniu z induktorami CYP3A4, β-adrenolitykami, digoksyną i symwastatyną. Lek można bezpiecznie stosować z diuretykami i inhibitorami ACE.
Wpływ na ciążę i laktację
Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Lek może potencjalnie wpływać na płodność męską.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to: obrzęki obwodowe, ból głowy, nagłe zaczerwienienie skóry (zwłaszcza twarzy i szyi), tachykardia i kołatanie serca. Rzadziej występują: zawroty głowy, niedociśnienie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wysypka, bóle mięśni, zaburzenia oddawania moczu. W pojedynczych przypadkach obserwowano nasilenie objawów dławicy piersiowej.
Przedawkowanie
Przedawkowanie może prowadzić do znacznego niedociśnienia tętniczego z odruchową tachykardią. W ciężkich przypadkach może wystąpić bradykardia i ujemne działanie inotropowe. Leczenie polega na podtrzymywaniu czynności układu sercowo-naczyniowego i monitorowaniu pacjenta przez co najmniej 24 godziny.
Właściwości farmakologiczne
Lerkanidypina jest długodziałającym antagonistą wapnia z grupy pochodnych dihydropirydyny. Jej działanie przeciwnadciśnieniowe wynika z bezpośredniego rozkurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia całkowitego oporu obwodowego. Lek nie wpływa niekorzystnie na stężenie glukozy i lipidów we krwi.
Skład
Substancja czynna: 1 tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku (co odpowiada 9,4 mg lub 18,8 mg lerkanidypiny).
Primacor® jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem przeciwnadciśnieniowym, którego stosowanie wymaga jednak ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich i monitorowania pacjenta, szczególnie w początkowym okresie terapii oraz u osób z grupy zwiększonego ryzyka.