Wyszukaj produkt

Prefaxine

Venlafaxine

kaps. o przedł. uwalnianiu, twarde
75 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
26,57
30% (1)
10,94
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Prefaxine
kaps. o przedł. uwalnianiu, twarde
37,5 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
13,84
30% (1)
6,03
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.
Prefaxine
kaps. o przedł. uwalnianiu, twarde
150 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
50,09
30% (1)
18,84
(2)
bezpł.
DZ (3)
bezpł.

Wskazania do stosowania

Prefaxine (wenlafaksyna) jest wskazany w leczeniu:

  • Epizodów dużej depresji
  • Zapobieganiu nawrotom epizodów dużej depresji
  • Fobii społecznej
  • Uogólnionych zaburzeń lękowych
  • Lęku napadowego z lub bez towarzyszącej agorafobii

Lek działa przeciwdepresyjnie poprzez wzmocnienie aktywności neuroprzekaźników (serotoniny i noradrenaliny) w ośrodkowym układzie nerwowym.

Dawkowanie

Epizody dużej depresji:

Dawka początkowa Dawka maksymalna Uwagi
75 mg raz na dobę 375 mg na dobę Dawkę należy zwiększać stopniowo co około 2 tygodnie lub dłużej

Leczenie powinno trwać zazwyczaj kilka miesięcy lub dłużej. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Uogólnione zaburzenia lękowe:

Dawka początkowa Dawka maksymalna Uwagi
75 mg raz na dobę 225 mg na dobę Dawkę należy zwiększać stopniowo co około 2 tygodnie lub dłużej

Leczenie powinno trwać zazwyczaj kilka miesięcy lub dłużej. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Fobia społeczna:

Dawka zalecana Dawka maksymalna Uwagi
75 mg raz na dobę 225 mg na dobę Dawkę można zwiększać stopniowo co około 2 tygodnie lub dłużej

Leczenie powinno trwać zazwyczaj kilka miesięcy lub dłużej. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

Lęk napadowy:

Dawka początkowa Dawka po 7 dniach Dawka maksymalna
37,5 mg na dobę przez 7 dni 75 mg na dobę 225 mg na dobę

Dawkę należy zwiększać stopniowo co około 2 tygodnie lub dłużej. Leczenie powinno trwać zazwyczaj kilka miesięcy lub dłużej.

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawki, ale należy zachować ostrożność. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek może być konieczne zmniejszenie dawki.

Sposób podawania

Prefaxine należy przyjmować doustnie, raz na dobę, codziennie o tej samej porze, podczas posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Nie wolno ich dzielić, kruszyć, żuć ani rozpuszczać.

Przeciwwskazania

Stosowanie Prefaxine jest przeciwwskazane w przypadku:

  • Nadwrażliwości na wenlafaksynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Jednoczesnego stosowania z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO)

Nie należy rozpoczynać leczenia wenlafaksyną wcześniej niż 14 dni od zakończenia leczenia nieodwracalnymi IMAO. Przyjmowanie wenlafaksyny należy przerwać co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia nieodwracalnymi IMAO.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Myśli i zachowania samobójcze

U pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi może wystąpić nasilenie myśli samobójczych, szczególnie na początku leczenia. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani, zwłaszcza w początkowym okresie terapii i po zmianie dawki.

Zespół serotoninowy

Podczas leczenia wenlafaksyną może wystąpić potencjalnie zagrażający życiu zespół serotoninowy, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków serotoninergicznych. Objawy obejmują zmiany stanu psychicznego, zaburzenia układu autonomicznego i zaburzenia nerwowo-mięśniowe.

Jaskra z wąskim kątem przesączania

U pacjentów leczonych wenlafaksyną może wystąpić rozszerzenie źrenic. Zaleca się ścisłe monitorowanie pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym lub z ryzykiem ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania.

Ciśnienie tętnicze krwi

Podczas leczenia wenlafaksyną często obserwowano zależne od dawki zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Zaleca się regularne monitorowanie ciśnienia krwi, szczególnie po rozpoczęciu leczenia i po zwiększeniu dawki.

Krwawienia

Leki hamujące wychwyt zwrotny serotoniny mogą zwiększać ryzyko krwawień. Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe lub wpływające na czynność płytek krwi.

Hiponatremia

Podczas leczenia wenlafaksyną mogą wystąpić przypadki hiponatremii, szczególnie u pacjentów odwodnionych lub osób w podeszłym wieku. Należy monitorować stężenie sodu w surowicy krwi u pacjentów z grupy ryzyka.

Warto zapamiętać
  • Prefaxine może powodować myśli samobójcze, szczególnie na początku leczenia - pacjenci wymagają ścisłego monitorowania
  • Podczas terapii należy regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze krwi ze względu na ryzyko jego wzrostu

Interakcje

Nie należy stosować wenlafaksyny jednocześnie z:

  • Nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) - ryzyko zespołu serotoninowego
  • Innymi lekami serotoninergicznymi (np. SSRI, tramadol, tryptany) - zwiększone ryzyko zespołu serotoninowego
  • Lekami wydłużającymi odstęp QT - zwiększone ryzyko zaburzeń rytmu serca

Należy zachować ostrożność stosując wenlafaksynę z:

  • Lekami przeciwzakrzepowymi i wpływającymi na płytki krwi - zwiększone ryzyko krwawień
  • Inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol) - mogą zwiększać stężenie wenlafaksyny
  • Lekami działającymi na OUN - możliwe nasilenie działania depresyjnego na OUN

Wenlafaksyna może wpływać na działanie innych leków metabolizowanych przez CYP2D6.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie wenlafaksyny w ciąży możliwe jest tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Stosowanie w III trymestrze ciąży może wywołać objawy odstawienne u noworodka. Wenlafaksyna przenika do mleka kobiecego - nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane wenlafaksyny to:

  • Nudności
  • Suchość w ustach
  • Ból głowy
  • Nadmierne pocenie się
  • Zawroty głowy
  • Bezsenność
  • Zaparcia
  • Osłabienie
  • Zaburzenia seksualne

Mogą również wystąpić: zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie, zaburzenia widzenia, zmiany masy ciała, zwiększenie stężenia cholesterolu.

Nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych, dlatego zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przy kończeniu terapii.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować: tachykardię, zaburzenia świadomości, rozszerzenie źrenic, drgawki, wymioty. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, nie ma swoistego antidotum. Należy monitorować czynności życiowe i rozważyć płukanie żołądka, jeśli wykonane jest wkrótce po przyjęciu leku.

Właściwości farmakologiczne

Wenlafaksyna jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). W mniejszym stopniu hamuje również wychwyt zwrotny dopaminy. Mechanizm działania przeciwdepresyjnego polega na wzmocnieniu przekaźnictwa serotoninergicznego i noradrenergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wenlafaksyna praktycznie nie wykazuje powinowactwa do receptorów muskarynowych, cholinergicznych, histaminowych H1 i adrenergicznych α1, co przekłada się na mniejsze ryzyko niektórych działań niepożądanych w porównaniu do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.


1) Choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe
Bólowa polineuropatia cukrzycowa; neuralgia lub neuropatia w obrębie twarzy
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia


Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.