Idarucyzumab (Praxbind) - charakterystyka produktu leczniczego
Wskazania do stosowania
Idarucyzumab jest swoistym środkiem odwracającym działanie dabigatranu, wskazanym do stosowania u dorosłych pacjentów leczonych eteksylanem dabigatranu w sytuacjach wymagających szybkiego odwrócenia jego działania przeciwzakrzepowego:
- W przypadku nieplanowanego zabiegu chirurgicznego lub zabiegów w trybie nagłym
- W razie zagrażającego życiu lub nieopanowanego krwawienia
Idarucyzumab działa poprzez silne i swoiste wiązanie się z dabigatranem i jego metabolitami, neutralizując ich działanie przeciwzakrzepowe. Kompleks idarucyzumab-dabigatran charakteryzuje się dużą stabilnością dzięki szybkiemu wiązaniu i bardzo powolnemu rozpadowi.
Dawkowanie i sposób podawania
Idarucyzumab jest przeznaczony wyłącznie do stosowania w warunkach szpitalnych. Zalecana dawka to 5 g, podawana dożylnie w postaci dwóch kolejnych wlewów po 2,5 g/50 ml, trwających 5-10 minut każdy, lub w postaci wstrzyknięcia w bolusie.
Sposób podania | Dawka | Czas podania |
---|---|---|
Wlew dożylny | 2 x 2,5 g/50 ml | 2 kolejne wlewy po 5-10 minut |
Wstrzyknięcie w bolusie | 2 x 2,5 g/50 ml | 2 kolejne wstrzyknięcia |
Tabela 1. Dawkowanie i sposób podawania idarucyzumabu
W niektórych przypadkach może być konieczne podanie drugiej dawki 5 g idarucyzumabu. Sytuacje, w których należy rozważyć podanie dodatkowej dawki, to:
- Nawrót istotnego klinicznie krwawienia wraz z przedłużeniem czasu krzepnięcia
- Potencjalne zagrożenie życia w przypadku ponownego krwawienia przy przedłużonych czasach krzepnięcia
- Konieczność przeprowadzenia kolejnego nieplanowanego zabiegu chirurgicznego lub zabiegu w trybie nagłym u pacjentów z przedłużonymi czasami krzepnięcia
Istotne parametry krzepnięcia, które należy monitorować, to czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), czas trombinowy w rozcieńczonym osoczu (dTT) oraz ekarynowy czas krzepnięcia (ECT).
Wznowienie terapii przeciwzakrzepowej
Leczenie eteksylanem dabigatranu można wznowić 24 godziny po podaniu idarucyzumabu, pod warunkiem, że pacjent jest stabilny klinicznie i osiągnięto odpowiednią hemostazę. Podawanie innych leków przeciwzakrzepowych (np. heparyny drobnocząsteczkowej) można rozpocząć w dowolnym momencie, jeśli spełnione są powyższe warunki. Należy pamiętać, że brak terapii przeciwzakrzepowej naraża pacjenta na ryzyko powstania zakrzepu związanego z chorobą podstawową.
Wznowienie leczenia przeciwzakrzepowego powinno być rozważone tak szybko, jak to możliwe ze względów medycznych, aby zminimalizować ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z podstawowymi stanami chorobowymi predysponującymi do ich wystąpienia.
Specjalne grupy pacjentów
Nie ma konieczności dostosowania dawki idarucyzumabu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, a także u osób w podeszłym wieku (≥65 lat). Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zostały dotychczas ustalone.
Przeciwwskazania
Nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania idarucyzumabu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z nadwrażliwością na idarucyzumab lub którąkolwiek substancję pomocniczą. W razie wystąpienia reakcji anafilaktycznej lub innej poważnej reakcji alergicznej, należy natychmiast przerwać podawanie leku i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Idarucyzumab zawiera 4 g sorbitolu w zalecanej dawce. U pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy należy starannie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka stosowania leku. W przypadku podania idarucyzumabu tym pacjentom, wymagana jest zintensyfikowana opieka medyczna podczas ekspozycji na lek i przez 24 godziny po niej.
Lek powoduje przemijający białkomocz, który nie oznacza uszkodzenia nerek i należy to uwzględnić podczas interpretacji wyników badania moczu.
Warto zapamiętać
- Idarucyzumab jest swoistym środkiem odwracającym działanie dabigatranu, stosowanym w sytuacjach nagłych.
- Zalecana dawka to 5 g podawana dożylnie, z możliwością podania drugiej dawki w uzasadnionych przypadkach.
Interakcje
Ze względu na wysoką swoistość wiązania z dabigatranem, klinicznie istotne interakcje idarucyzumabu z innymi lekami są mało prawdopodobne. Badania przedkliniczne nie wykazały interakcji z środkami zwiększającymi objętość osocza, koncentratami czynników krzepnięcia czy innymi lekami przeciwzakrzepowymi.
Warto podkreślić, że idarucyzumab nie odwraca działania innych leków przeciwzakrzepowych poza dabigatranem.
Ciąża i laktacja
Brak danych dotyczących stosowania idarucyzumabu u kobiet w ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży, jeśli oczekiwane korzyści kliniczne przewyższają potencjalne ryzyko. Nie wiadomo, czy idarucyzumab przenika do mleka ludzkiego. Brak również danych dotyczących wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
W badaniach klinicznych obejmujących 224 zdrowych ochotników i 123 pacjentów nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem idarucyzumabu.
Przedawkowanie
Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego przedawkowania idarucyzumabu. Największa pojedyncza dawka oceniana u zdrowych ochotników wynosiła 8 g i nie stwierdzono żadnych niepokojących obserwacji dotyczących bezpieczeństwa.
Właściwości farmakologiczne
Idarucyzumab jest fragmentem humanizowanego przeciwciała monoklonalnego (Fab), który wiąże się z dabigatranem z bardzo dużym powinowactwem, około 300 razy silniejszym niż powinowactwo wiązania dabigatranu do trombiny. Mechanizm działania polega na neutralizacji działania przeciwzakrzepowego dabigatranu poprzez tworzenie stabilnego kompleksu idarucyzumab-dabigatran.
Skład
Każdy ml roztworu do wstrzykiwań/do infuzji zawiera 50 mg idarucyzumabu. Jedna fiolka o objętości 50 ml zawiera 2,5 g idarucyzumabu.
Idarucyzumab (Praxbind) stanowi istotne narzędzie w arsenale terapeutycznym, umożliwiające szybkie odwrócenie działania przeciwzakrzepowego dabigatranu w sytuacjach nagłych. Jego stosowanie powinno być ograniczone do warunków szpitalnych i ściśle monitorowane, z uwzględnieniem potencjalnego ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych po odwróceniu antykoagulacji.