Wyszukaj produkt

Polpix SR

Ropinirole

tabl. o przedł. uwalnianiu
8 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
148,46
30% (1)
66,40
(2)
bezpł.
Polpix SR
tabl. o przedł. uwalnianiu
4 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
77,44
30% (1)
36,41
(2)
bezpł.
Polpix SR
tabl. o przedł. uwalnianiu
2 mg
28 szt.
Doustnie
Rx
100%
40,69
30% (1)
20,17
(2)
bezpł.

Polpix SR - charakterystyka produktu leczniczego

Wskazania do stosowania

Polpix SR jest wskazany w leczeniu choroby Parkinsona według następujących zasad:

  • Leczenie początkowe w monoterapii w celu opóźnienia wprowadzenia do leczenia lewodopy
  • Leczenie skojarzone z lewodopą w okresie choroby, gdy działanie lewodopy wygasa lub staje się zmienne oraz pojawiają się fluktuacje działania terapeutycznego (efekt "końca dawki" lub fluktuacje typu "włączenie-wyłączenie")

Zastosowanie ropinirolu w monoterapii na początku leczenia pozwala opóźnić moment włączenia lewodopy, co może mieć korzystny wpływ na dalszy przebieg choroby. W późniejszych stadiach ropinirol stosowany łącznie z lewodopą pomaga ustabilizować jej działanie i zmniejszyć wahania stanu klinicznego pacjenta.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie Polpix SR powinno być ustalane indywidualnie w zależności od skuteczności i tolerancji leku. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki według poniższego schematu:

Tydzień Dawka dobowa
1 2 mg raz na dobę
2 i kolejne 4 mg raz na dobę

Dawka 4 mg raz na dobę może być wystarczająca do uzyskania odpowiedzi terapeutycznej. W razie potrzeby dawkę można zwiększać o 2 mg co tydzień lub rzadziej, aż do osiągnięcia dawki 8 mg raz na dobę. Jeśli nadal nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów, dawkę można zwiększać o 2-4 mg co 2 tygodnie do maksymalnej dawki 24 mg raz na dobę.

Tabletki należy przyjmować doustnie, raz na dobę, o stałej porze. Nie wolno ich dzielić, żuć ani kruszyć. Można je przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Specjalne grupy pacjentów

Pacjenci w podeszłym wieku: U osób powyżej 65 roku życia klirens ropinirolu jest zmniejszony o około 15%. Chociaż dostosowanie dawki nie jest konieczne, należy zachować ostrożność i stopniowo zwiększać dawkę, uważnie obserwując tolerancję leku. U pacjentów powyżej 75 lat można rozważyć wolniejsze zwiększanie dawki.

Zaburzenia czynności nerek: U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny 30-50 ml/min) nie ma potrzeby modyfikacji dawkowania. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek poddawanych hemodializie maksymalna zalecana dawka wynosi 18 mg/dobę.

Zaburzenia czynności wątroby: Stosowanie ropinirolu nie jest zalecane u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby ze względu na brak odpowiednich badań w tej grupie.

Dzieci i młodzież: Nie zaleca się stosowania produktu u osób poniżej 18 roku życia z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min) u pacjentów niepoddawanych regularnym hemodializom
  • Zaburzenia czynności wątroby

Przed zastosowaniem leku należy dokładnie ocenić stan pacjenta pod kątem wymienionych przeciwwskazań, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z jego stosowaniem.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności

Senność i nagłe napady snu: Stosowanie ropinirolu wiąże się z występowaniem senności i nagłych napadów snu, szczególnie u pacjentów z chorobą Parkinsona. Pacjenci muszą być poinformowani o tym ryzyku i zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. W razie wystąpienia tych objawów należy rozważyć zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Zaburzenia kontroli impulsów: U pacjentów leczonych agonistami dopaminy, w tym ropinirolem, mogą wystąpić objawy zaburzeń kontroli impulsów, takie jak: uzależnienie od hazardu, zwiększone libido, hiperseksualność, kompulsyjne wydawanie pieniędzy lub kupowanie oraz kompulsyjne objadanie się. W takich przypadkach należy rozważyć zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.

Zespół odstawienia agonisty dopaminy (DAWS): Przy przerywaniu leczenia ropinirolem należy stopniowo zmniejszać dawkę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zespołu odstawienia. Objawy mogą obejmować apatię, lęk, depresję, zmęczenie, pocenie się i ból.

Omamy: Należy poinformować pacjentów o możliwości wystąpienia omamów, które są znanym działaniem niepożądanym agonistów dopaminy i lewodopy.

Regularne monitorowanie pacjentów pod kątem wymienionych zagrożeń pozwoli na wczesne wykrycie potencjalnych problemów i odpowiednie dostosowanie leczenia.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Leki wpływające na CYP1A2: Ropinirol jest metabolizowany głównie przez izoenzym CYP1A2. Stosowanie inhibitorów tego enzymu (np. cyprofloksacyna, enoksacyna, fluwoksamina) może zwiększać stężenie ropinirolu we krwi i wymagać dostosowania dawki. Natomiast induktory CYP1A2 (np. palenie tytoniu) mogą zmniejszać jego stężenie.

Leki przeciwpsychotyczne i antagoniści dopaminy: Mogą zmniejszać skuteczność ropinirolu, dlatego należy unikać ich jednoczesnego stosowania.

Estrogeny: U pacjentek stosujących hormonalną terapię zastępczą obserwowano zwiększone stężenie ropinirolu w osoczu. Może być konieczne dostosowanie dawki ropinirolu przy rozpoczynaniu lub przerywaniu HZT.

Lewodopa: Nie stwierdzono interakcji farmakokinetycznych wymagających modyfikacji dawkowania któregokolwiek z leków. Przy stosowaniu ropinirolu w terapii skojarzonej może być możliwe zmniejszenie dawki lewodopy.

Świadomość potencjalnych interakcji pozwala na odpowiednie dostosowanie leczenia i minimalizację ryzyka działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania ropinirolu w czasie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Lek nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią, gdyż może hamować laktację. Brak jest danych dotyczących wpływu na płodność u ludzi.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia psychiczne: omamy, splątanie
  • Zaburzenia układu nerwowego: senność, zawroty głowy, dyskinezy
  • Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, zaparcia
  • Zaburzenia naczyniowe: niedociśnienie ortostatyczne
  • Zaburzenia ogólne: obrzęki obwodowe

Rzadziej mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, zaburzenia kontroli impulsów czy nagłe napady snu. Należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia tych objawów i konieczności zgłaszania ich lekarzowi.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania ropinirolu związane są z jego działaniem dopaminergicznym. Leczenie polega na podaniu antagonistów dopaminy, takich jak neuroleptyki lub metoklopramid.

Mechanizm działania

Ropinirol jest nieergolinowym agonistą receptorów dopaminowych D2/D3. W chorobie Parkinsona łagodzi niedobór dopaminy w prążkowiu poprzez pobudzanie receptorów dopaminowych. Dodatkowo hamuje wydzielanie prolaktyny poprzez działanie na podwzgórze i przysadkę mózgową.

Skład

Substancja czynna: ropinirol (w postaci chlorowodorku) w dawkach 2 mg, 4 mg lub 8 mg w tabletce o przedłużonym uwalnianiu.

Warto zapamiętać
  • Polpix SR stosuje się raz na dobę w leczeniu choroby Parkinsona, zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z lewodopą
  • Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie, rozpoczynając od 2 mg na dobę i stopniowo zwiększając do uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego

Polpix SR jest skutecznym lekiem w terapii choroby Parkinsona, pozwalającym na elastyczne dostosowanie leczenia do potrzeb pacjenta. Kluczowe jest jednak ścisłe monitorowanie pacjenta pod kątem potencjalnych działań niepożądanych i odpowiednie dostosowywanie dawki.


1) Choroba i zespół Parkinsona
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.


Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.