Wyszukaj produkt

Polopiryna® Complex

Acetylsalicylic acid + Chlorphenamine maleate + Phenylephrine bitartrate

prosz. do przyg. roztw. doust.
500 mg+ 15,58 mg+ 2 mg
12 sasz.
Doustnie
OTC
100%
22,45
Polopiryna® Complex
prosz. do przyg. roztw. doust.
500 mg+ 15,58 mg+ 2 mg
8 sasz.
Doustnie
OTC
100%
19,62

Polopiryna® Complex - szczegółowe informacje dla lekarza

Skład

Jedna saszetka zawiera:

  • 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA)
  • 15,58 mg fenylefryny wodorowinianu (co odpowiada 8,21 mg fenylefryny)
  • 2 mg chlorfenaminy maleinianu

Wskazania

Kompleksowe leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak:

  • Gorączka
  • Dreszcze
  • Ból gardła
  • Bóle mięśniowe i kostno-stawowe
  • Bóle głowy (m.in. spowodowane zmniejszeniem drożności zatok przynosowych w wyniku obrzęku błony śluzowej nosa i ograniczenia jego drożności)
  • Obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa
  • Nadmierna wydzielina śluzowa z nosa
  • Kichanie
  • Łzawienie z oczu

Dawkowanie

Grupa pacjentów Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku 16 lat i powyżej 1 saszetka co 6-8 godzin w zależności od potrzeby

Nie należy przekraczać dawki 4 saszetek na dobę, czyli 2 g ASA, 32 mg fenylefryny i 8 mg chlorfenaminy. Zawartość 1 saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej wody, wymieszać i wypić. Nie należy podawać produktu dzieciom i młodzieży poniżej 16 lat.

U pacjentów z niewydolnością nerek, serca lub wątroby należy zapoznać się ze szczegółowymi zaleceniami w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Mechanizm działania

Polopiryna Complex to lek wieloskładnikowy o skojarzonym działaniu składników:

  • Kwas acetylosalicylowy (ASA) - należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn.
  • Fenylefryna - agonista receptorów α1-adrenergicznych. Zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, udrażniając przewody nosowe. Hamuje odruch kichania i łzawienia oczu.
  • Chlorfenamina - antagonista receptorów histaminowych H1. Łagodzi objawy nieżytu nosa (katar i kichanie). Wykazuje także działanie antycholinergiczne.

Połączenie tych składników zapewnia kompleksowe działanie przeciw objawom przeziębienia i grypy.

Przeciwwskazania

Produktu nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą
  • Nadwrażliwość na ASA lub inne NLPZ
  • Astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna lub obrzęk błony śluzowej nosa
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  • Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
  • Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg/tydzień
  • Wiek poniżej 16 lat
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Choroba sercowo-naczyniowa, nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca
  • Jaskra zamkniętego kąta przesączania
  • Nadczynność tarczycy
  • Przerost gruczołu krokowego
  • Chromochłonny guz nadnerczy
  • Stosowanie inhibitorów MAO lub w ciągu 14 dni od zakończenia terapii MAO

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, przewlekłą niewydolnością nerek, młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym układowym oraz zaburzoną czynnością wątroby.

Interakcje

Najważniejsze interakcje lekowe:

  • Metotreksat - nasilenie toksycznego wpływu na szpik kostny
  • Leki przeciwzakrzepowe i trombolityczne - zwiększone ryzyko krwawień
  • NLPZ - zwiększone ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego
  • Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) - zwiększone ryzyko krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • Digoksyna - zwiększenie stężenia digoksyny w osoczu
  • Leki przeciwcukrzycowe - nasilenie działania hipoglikemizującego
  • Glikokortykosteroidy - zwiększone ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego
  • Inhibitory ACE - osłabienie działania przeciwnadciśnieniowego
  • Alkohol - zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z lekami przeciwnadciśnieniowymi, moczopędnymi, przeciwarytmicznymi oraz wpływającymi na układ nerwowy.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane obejmują:

  • Zaburzenia żołądka i jelit (niestrawność, zgaga, nudności, wymioty, bóle brzucha)
  • Zwiększone ryzyko krwawień
  • Reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk)
  • Zawroty głowy, senność, ból głowy
  • Zaburzenia widzenia
  • Szumy uszne
  • Suchość w jamie ustnej, nosie i gardle
  • Zatrzymanie moczu

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, takie jak krwawienia z przewodu pokarmowego, reakcje anafilaktyczne czy zaburzenia czynności wątroby i nerek.

Warto zapamiętać
  • Polopiryna Complex jest przeciwwskazana u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.
  • Lek może maskować objawy infekcji, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu u pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby zakaźnej.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania mogą obejmować:

  • Nudności, wymioty, szumy uszne, przyspieszenie oddechu
  • Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej
  • Pobudzenie układu współczulnego (niepokój, lęk, tachykardia, nadciśnienie)
  • Depresja OUN lub pobudzenie paradoksalne
  • Zaburzenia rytmu serca

Leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. W ciężkich przypadkach może być konieczna hemodializa.

Ciąża i laktacja

Stosowanie Polopiryny Complex w ciąży i podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu oraz przenikanie składników leku do mleka matki.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów

Lek może wywoływać senność, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Polopiryna Complex to skuteczny lek złożony w leczeniu objawowym przeziębienia i grypy. Jednak ze względu na możliwe działania niepożądane i interakcje, należy zachować ostrożność podczas jego stosowania, szczególnie u pacjentów z chorobami współistniejącymi i przyjmujących inne leki.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.