Wyszukaj produkt

Polcortolon® TC

Tetracycline + Triamcinolone

aerozol na skórę
1 poj. 30 ml
Na skórę
Rx
100%
25,18

Polcortolon® TC - Złożony preparat do miejscowego leczenia stanów zapalnych skóry

Polcortolon® TC to preparat w postaci aerozolu na skórę, zawierający dwie substancje czynne: tetracyklinę (antybiotyk) oraz triamcynolek ten jest przeznaczony do miejscowego leczenia stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym.

Wskazania do stosowania

Polcortolon® TC jest wskazany w następujących przypadkach:

  • Alergiczne choroby skóry z wtórnym zakażeniem bakteryjnym
  • Oparzenia i odmrożenia I stopnia
  • Owrzodzenia podudzi

Lek jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem wywołanym przez bakterie wrażliwe na tetracykliny.

Połączenie tetracykliny i triamcynolonu w jednym preparacie pozwala na jednoczesne zwalczanie infekcji bakteryjnej oraz łagodzenie stanu zapalnego i świądu skóry.

Mechanizm działania

Polcortolon® TC zawiera dwie substancje czynne o uzupełniającym się działaniu:

  • Tetracyklina - antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego
  • Triamcynolon - kortykosteroid o umiarkowanie silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne

Dzięki takiemu połączeniu lek skutecznie zwalcza bakterie wrażliwe na tetracyklinę znajdujące się w ogniskach zapalnych skóry, jednocześnie ograniczając miejscowe procesy zapalne, zmniejszając rumień i łagodząc świąd.

Skład ilościowy: 1 g zawiesiny zawiera 23,12 mg tetracykliny chlorowodorku i 0,58 mg triamcynolonu acetonidu.

Dawkowanie i sposób podawania

Grupa wiekowa Dawkowanie Częstotliwość
Dorośli i dzieci powyżej 3 lat Spryskiwać zmienione chorobowo miejsca przez 1-3 sekundy 2-4 razy na dobę w równych odstępach czasowych
Dzieci do 3 lat Nie należy stosować

Sposób aplikacji: Trzymać pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry, w odległości 15-20 cm od skóry. Przed każdym użyciem kilkakrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnikiem.

Należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk mydłem i wodą po każdej aplikacji produktu.

Ważne jest, aby nie stosować leku długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry, ze względu na ryzyko ogólnoustrojowego działania niepożądanego tetracykliny i/lub kortykosteroidu.

Przeciwwskazania

Polcortolon® TC nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

  • Nadwrażliwość na tetracyklinę, triamcynolon lub jakąkolwiek substancję pomocniczą produktu
  • Wirusowe, grzybicze lub gruźlicze zakażenia skóry
  • Trądzik zwykły lub różowaty
  • Dermatitis perioralis
  • Nowotwory skóry i stany przedrakowe
  • Okolice odbytu i narządów płciowych

Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 roku życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania Polcortolon® TC należy zachować szczególną ostrożność:

  • Produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę
  • Unikać kontaktu z błonami śluzowymi i oczami
  • Nie wdychać rozpylanej substancji
  • Nie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi
  • Unikać długotrwałego stosowania, szczególnie na skórę twarzy
  • Zachować ostrożność u dzieci powyżej 3 lat ze względu na ryzyko ogólnoustrojowego działania
  • Unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV podczas leczenia

Triamcynolon może wchłaniać się przez skórę do krwi i działać immunosupresyjnie. Pacjent powinien uważać, aby nie zarazić się chorobą zakaźną (np. ospa wietrzna, odra) podczas stosowania leku.

Długotrwałe stosowanie może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zaników skóry oraz namnożenia szczepów bakterii opornych na tetracyklinę lub grzybów.

Warto zapamiętać
  • Polcortolon® TC łączy działanie przeciwbakteryjne tetracykliny z przeciwzapalnym działaniem triamcynolonu
  • Lek nie powinien być stosowany długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry ze względu na ryzyko działań ogólnoustrojowych

Interakcje

Podczas leczenia Polcortolon® TC nie należy jednocześnie stosować miejscowo innych produktów. Może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji oraz powodować interakcje lub podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Polcortolon® TC nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem Polcortolon® TC to:

  • Miejscowe objawy związane z triamcynolonem: pieczenie, świąd, podrażnienie, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypki, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry
  • Objawy związane z tetracykliną: miejscowe podrażnienie skóry, reakcje alergiczne, fotodermatozy

Przy długotrwałym stosowaniu lub aplikacji na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, w tym zahamowanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej.

Przedawkowanie

W przypadku stosowania leku na rozległe powierzchnie skóry, w dużych dawkach, pod opatrunkiem okluzyjnym lub na uszkodzoną skórę, może dojść do wchłonięcia substancji czynnych do krwi i wystąpienia ogólnoustrojowego działania kortykosteroidu lub tetracykliny. W przypadku przewlekłego zatrucia kortykosteroidem zaleca się stopniowe odstawianie aerozolu.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa

Polcortolon® TC jest skrajnie łatwopalnym aerozolem. Nie należy rozpylać go nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Należy chronić oczy przed rozpylaną substancją i nie wdychać aerozolu.

Stosowanie leku u dzieci wymaga szczególnej ostrożności ze względu na większe ryzyko ogólnoustrojowego działania kortykosteroidów, w tym zaburzeń czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej oraz potencjalnego wpływu na wzrost i rozwój.

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.



Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, ponieważ sole wapnia tworzą z nim związki nierozpuszczalne w wodzie. Stężenie leku we krwi jest mniejsze o około 50% - brak lub zmniejszenie efektów terapeutycznych.
Produkty zawierające żelazo znacznie osłabiają wchłanianie leku.